3. Kunst Drama Theorie: drama en film

Welkom M4
KUNST DRAMA 2022-2023
Les 3
Drama en film
Examenvragen

1 / 41
suivant
Slide 1: Diapositive
DramaMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 4

Cette leçon contient 41 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

Éléments de cette leçon

Welkom M4
KUNST DRAMA 2022-2023
Les 3
Drama en film
Examenvragen

Slide 1 - Diapositive

Lesprogramma


Theater en film
Examenvragen
Afsluiting



Slide 2 - Diapositive

Leerdoelen
Je weet hoe je naar de kunstvorm film kunt kijken
Je weet hoe je een examenvraag aanpakt
Je weet hoe de kunstvorm film in een examenvraag kan terugkomen 

Slide 3 - Diapositive

Informeren
Amuseren
Overtuigen
Overhalen
educatief kindertheater over dieren
Vertellen van mop voor de klas
Maatschappij kritisch cabaret
Een reclamespot

Slide 4 - Question de remorquage

Terugblik: noem andere kunstvormen dan theater

Slide 5 - Question ouverte

Film is niet het opnemen van theater 
Het vertellen van een verhaal door middel van bewegend beeld

De cameravoering en de montage bepalen juist het verhaal en hoe het wordt verteld. 

Slide 6 - Diapositive

Wat is het verschil tussen een scène en een shot?

Slide 7 - Question ouverte

Flashback
Een flashback vertelt een stukje van het verhaal uit het verleden.



Op de volgende slide zie je een voorbeeld van flashback

Slide 8 - Diapositive

0

Slide 9 - Vidéo

Flashforward
Het tegenovergestelde van een flashback.

Slide 10 - Diapositive

0

Slide 11 - Vidéo

Flash....
Eigenlijk kun je dus zeggen dat een flashback en flashforward sprongen in de tijd zijn om meer informatie te geven die nodig is voor het verhaal.

Slide 12 - Diapositive

Vraag iemand om je te helpen.
De ene persoon is A en de andere persoon is B.

Persoon A: sta op een stoel en kijk omlaag naar persoon B. 
Persoon B: hurk op de grond en kijk omhoog naar persoon A. 
Wie ziet welk standpunt? Hoe voelt dit? 
Gedaan? Draai de rollen om!


Introductie camerastandpunten

Slide 13 - Diapositive

KIKKER-PERSPECTIEF

Informatie: standpunten
OOGHOOGTE

VOGEL-PERSPECTIEF

Van laag naar hoog
Van hoog naar laag
Neutraal
Waar staat de camera?

Slide 14 - Diapositive

KIKKER
OOGHOOGTE
VOGEL

Slide 15 - Question de remorquage

TOTAAL

Informatie: kaders
MEDIUM

CLOSE-UP

Overzicht, ook wel 'wijd' shot genoemd
Dichtbij
Groepje
Waar staat de camera?

Slide 16 - Diapositive

TOTAAL
MEDIUM
CLOSE-UP

Slide 17 - Question de remorquage

Met cameravoering kun je o.a.:
Ergens de nadruk op leggen
Informatie geven
Het tempo bepalen
Wat hoort er bij cameravoering?
Beweging van de camera
Inzoomen/uitzoomen
Camerastandpunt
Camera-afstand (kadrering)

Slide 18 - Diapositive

Examenvragen
Examenvragen over film Buutvrij

De korte film Buut vrij gaat over puber Pien die van haar moeder verstoppertje moet spelen met haar twee veel jongere broertjes. Tijdens het verstoppertje spelen doet Pien een bijzondere ontdekking.

Slide 19 - Diapositive

Slide 20 - Lien

Slide 21 - Lien

Examenvraag 1
In het fragment (t/m 01:00) zie je de kamer van Pien. De rekwisieten zeggen iets over het karakter van Pien. De kledingstukken die door de kamer slingeren zouden bijvoorbeeld iets kunnen zeggen over het slordige karakter van Pien. Het losse muntje laat zien dat ze niet om geld geeft.

Slide 22 - Diapositive

(2p)
Noem nog twee verschillende rekwisieten die je ziet in het fragment en
noem per rekwisiet de karaktereigenschap van Pien

Slide 23 - Question ouverte

ANT examenvraag 1
maximumscore 2
twee antwoorden (bijvoorbeeld):
rekwisiet karaktereigenschap
− boek(en) serieus (leest graag)
− aangebroken
(chocolade)verpakking(en)
snoepkous / slordig / zuinig
− make-uppotje / lipstick ijdel / verzorgd
− strikje / oorbel meisjesachtig / ijdel
− broche in vorm van gitaartje muzikaal / houdt van
rockmuziek
− foto (polaroid) sociaal (heeft veel vriendinnen)
− plastic konijntje speels (houdt van knuffels)
− mobiele telefoon sociaal / betrokken
per juiste rekwisiet en juiste karaktereigenschap 1

Slide 24 - Diapositive

Examenvraag 2
Pien moet van haar moeder verstoppertje spelen met haar twee broertjes. Terwijl Pien telt, zoeken haar broertjes een verstopplek.

De scene is spannend zodra Pien haar broertjes probeert te vinden.

Fragment (t/m 2:35) voor vraag 2 t/m 5


Slide 25 - Diapositive

Slide 26 - Lien

(2p) – Noem twee verschillende soorten vormgevingsmiddelen die je vanaf 00:38 in het fragment ziet/hoort en
- Leg voor elk soort vormgevingsmiddel uit hoe het de scene spannend maakt

Slide 27 - Question ouverte

ANT examenvraag 2
maximumscore 2
twee antwoorden (bijvoorbeeld):
− geluid: Er zijn plotseling harde voetstappen van het broertje hoorbaar.
− geluid: Er is een hard / laag / krassend geluid / muziek (van een cello)
hoorbaar.
− geluid: Er is een gil hoorbaar.
− licht: De broertjes zitten verstopt in het donker (er is nauwelijks licht). /
Ze verdwijnen in het donker.
− decor: Door de openingen in de muur lijkt het alsof Pien bespioneerd
wordt (door haar broertjes).
per juist soort en verschillend vormgevingsmiddel en juiste uitleg 1

Slide 28 - Diapositive

Examenvraag 3
Op het moment dat het ene broertje “Buut vrij” zegt, gilt het andere broertje.

Het einde van dit fragment is een cliffhanger.

Slide 29 - Diapositive

(1p) – Leg uit wat het begrip cliffhanger betekent.
(1p) – Geef aan waarom het einde van dit fragment een clfifhanger is.

Slide 30 - Question ouverte

ANT examenvraag 3
maximumscore 2
De antwoorden moeten de volgende strekking hebben:
• (uitleg) een afloop van een scène / voorstelling waarbij het verhaal nog
niet is afgelopen waardoor de spanning groter wordt / iemand die over
een rotswand hangt en dreigt in de zee te vallen 1
• (waarom) De kijker (hoort het broertje gillen, maar) weet/ziet niet wat
er met het broertje gebeurt 1

Slide 31 - Diapositive

Examenvraag 4
Het broertje gilt, maar we weten nog niet waarom.

Slide 32 - Diapositive

(1p) Verzin een scene die zich daar nu zou kunnen afspelen.

Doe het als volgt:
Noem alle spelgegevens en
Beschrijf de spelgegevens van jouw scene

Slide 33 - Question ouverte

ANT examenvraag 4
spelgegevens beschrijving (bijvoorbeeld)
Wie/rollen/personages Het broertje en de boze wolf
Wat/actie/verhaal De boze wolf wil het broertje opeten
Waar/plaats In een oude fabriek
Wanneer/tijd Overdag
Waarom/motief Omdat de wolf honger heeft
ook goed:
spelgegevens beschrijving (bijvoorbeeld)
Wie/rollen/personages Het broertje en een
vluchtelingengezin
Wat/actie/verhaal Het broertje schrikt van een
vluchtelingengezin.
Waar/plaats In een verlaten fabriek
Wanneer/tijd Overdag
Waarom/motief Omdat het broertje niet wist dat daar
een gezin verstopt zat.

Slide 34 - Diapositive

Examenvraag 5
Je hebt nu een deel van de cast gezien, namelijk Pien en haar twee broertjes (afbeelding).

In dit fragment kan elk personage de hoofdrol spelen.

Slide 35 - Diapositive

Slide 36 - Diapositive

(1p) – Beschrijf waaorm PIEN in dit fragment de hoofdrol speelt
(1p) – Beschrijf waarom BROERTJE 1 in dit fragment de hoofdrol speelt
(1p) – Beschrijf waarom BROERTJE 2 in dit fragment de hoofdrol speelt

Slide 37 - Question ouverte

Check leerdoelen
Je weet hoe je naar de kunstvorm film kunt kijken
Je weet hoe je een examenvraag aanpakt
Je weet hoe de kunstvorm film in een examenvraag kan terugkomen 

Slide 38 - Diapositive

Noem 3 dingen die je vandaag hebt geleerd

Slide 39 - Question ouverte

Stel 1 vraag die je nog hebt

Slide 40 - Question ouverte

Volgende les
Basisbegrippen herhalen
Oefentoets

Slide 41 - Diapositive