Les 13: indeling van een tekst - aantekeningen

Fictie
Lezen in je leesboek voor het fictiedossier
timer
10:00
1 / 11
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvmbo kLeerjaar 4

Cette leçon contient 11 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Fictie
Lezen in je leesboek voor het fictiedossier
timer
10:00

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesplanning

10 min - aantekeningen

15 min - werken

5 min - afsluiten
Lesdoelen

- Je kunt uitleggen wat de vaste indeling van een tekst is. 
- Je kunt verschillende functies van alinea's noemen.                

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inleiding 1
Voor de derde keer in een week is er een ongeluk gebeurd op de kruising van de Kerklaan met de Rozenstraat. Deze keer botste een scooter op een fietser. 

Op welke manier probeert de schrijver de aandacht te trekken?

Slide 3 - Diapositive

A) Hij probeert een reden te geven waarom hij schrijft.

B) Hij probeert zijn mening te geven.

C) Hij probeert alvast informatie te geven.

D) Hij probeert een voorbeeld te geven. 
Inleiding 2
De kruising van de Kerklaan met de Rozenstraat is een drukke kruising. Er gebeuren regelmatig ongelukken. 

Op welke manier probeert de schrijver de aandacht te trekken?

Slide 4 - Diapositive

A) Hij probeert een reden te geven waarom hij schrijft.
B) Hij probeert zijn mening te geven.
C) Hij probeert alvast informatie te geven.
D) Hij probeert een voorbeeld te geven. 
Inleiding 3
Het is belachelijk dat de gemeente de kruising van de Kerklaan met de Rozenstraat nog steeds niet veiliger heeft gemaakt. Hoeveel ongelukken moeten er nog gebeuren?!

Op welke manier probeert de schrijver de aandacht te trekken?

Slide 5 - Diapositive

A) Hij probeert een reden te geven waarom hij schrijft.
B) Hij probeert zijn mening te geven.
C) Hij probeert alvast informatie te geven.
D) Hij probeert een voorbeeld te geven. 
Aantekeningen les 13: indeling van een tekst
Een tekst heeft altijd een bepaalde indeling: 
inleiding - kern - slot

De inleiding, kern en het slot hebben verschillende functies (bedoeling). 

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aantekeningen les 13: indeling van een tekst
Inleiding: De schrijver wil je nieuwsgierig maken.
Manieren:
1) reden geven/ aanleiding
2) voorbeeld geven
3) de opbouw van de tekst vertellen
4) zijn mening geven
5) belangrijkste informatie geven

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aantekeningen les 13: indeling van een tekst
Kern: de belangrijkste informatie staat hier.

Dat kan op heel erg veel verschillende manieren. 


Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aantekeningen les 13: indeling van een tekst
Slot: de afsluiting van de tekst. LET OP: nieuwsberichten hebben vaak geen slot. 
Manieren:
1) samenvatting geven
2) conclusie trekken
3) advies geven
4) een vraag stellen
5) een toekomstverwachting uitspreken


Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag
Wat: maken opdr. 7 t/m 11
Hoe: zelfstandig of in tweetallen
Hulp: theorie, aantekeningen of mevr. Rondhuis
Tijd: 10 min

Klaar? Woorden van de les in Quizlet 

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Afsluiten

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions