A1C Leesvaardigheid H3 les 1

timer
5:00
1 / 25
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 1

Cette leçon contient 25 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

timer
5:00

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning deze week:
Hoofdstuk 3 leesvaardigheid blz. 72 t/m 77

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoel
Ik kan/weet:

  • de leesstrategie 'precies lezen' gebruiken.
  • de hoofdgedachte van een tekst bepalen.
  • de inleiding en het slot van een tekst herkennen.

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Afgelopen lessen + theorie H3 lezen
Schrijf op in je schrift:
1. Hoe vind je het onderwerp van een tekst?
2. Hoe bepaal je een deelonderwerp van een alinea? (Of hoe bepaal je een tussenkopje?) Wat doe je dan?
3. Waarom heeft elke tekst een inleiding? Wat staat daarin?
4. Waar kan je vaak de hoofdgedachte vinden?

Vergelijk jouw antwoorden met die van je buurvrouw/-man. Welke zijn anders en waarom? Deze laatste vragen bespreken we klassikaal.
timer
2:00
timer
2:00

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Een tekst bestaat vaak uit drie delen
Inleiding - middenstuk - slot.

In het middenstuk staat de meeste informatie (kern).


Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inleiding

  • Hierin wordt het onderwerp van een tekst geïntroduceerd.
  • Je vindt hier vaak een voorbeeld of een grappig verhaaltje (anekdote).
  • De lezer wordt nieuwsgierig gemaakt naar de rest van de tekst.
  • De inleiding kan uit meerdere (eerste) alinea's bestaan!

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slot
  • Het laatste deel van een tekst.
  • Je vindt hier een conclusie of samenvatting.
  • Er kan naar de toekomst gekeken worden.
  • Er kan aangehaakt worden bij de inleiding.
  • Let op: in een nieuwsbericht ontbreekt vaak het slot.

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 8 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdgedachte
  • De inhoud van de tekst samengevat in één volledige zin. 
  • De zin geeft antwoord op de vraag: wat is het belangrijkste wat in de tekst over het onderwerp gezegd wordt?

Hoe vind je de hoofdgedachte?
  • Staat meestal in de inleiding of het slot.
  • Soms vind je de hoofdgedachte letterlijk in de tekst en soms moet je deze zelf formuleren.
  • Je vindt de hoofdgedachte door de tekst precies te lezen.

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorbeeld 
Het zal geen verrassing zijn: kruidnoten, in de volksmond ook wel pepernoten genoemd, zijn dit jaar flink duurder. Een zak huismerknootjes van 200 gram is ruim 30 procent duurder geworden. Dat zegt directeur Oscar de Lange van marktleider Van Delft in gesprek met NU.nl.

Bron: www.nu.nl

Wat is de hoofdgedachte van deze tekst? Schrijf op in je schrift.

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat weet je van ...?
  • WK Voetbal in Qatar
  • mensenrechtenschendingen

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat gaan we nu doen?
We maken in duo's opdracht 1 van 'Tekst in delen'. 

Als je eerder klaar bent, begin je aan het huiswerk van deze week. H3 lezen, opdr. 2 t/m 4.

Na 10 minuten maken we groepjes van 4 en vergelijken we elkaars antwoorden.
timer
10:00

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Antwoorden vergelijken
  1. Welke antwoorden van jullie zijn hetzelfde? 
  2. Welke antwoorden van jullie zijn anders?
  3. Zijn er antwoorden anders; hoe zijn jullie bij dit antwoord gekomen? 
  4. Welke vragen willen jullie klassikaal bespreken of welke antwoorden willen jullie graag delen met de klas?
timer
5:00

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Huiswerk
Vrijdag 11-11:

Leesvaardigheid H3 blz. 72 t/m 77 
Opdracht 2 t/m 4


Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Evaluatie

Wat was het doel van deze les?


Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat vind je meestal niet in een inleiding?
A
Het onderwerp van de tekst
B
Een anekdote (grappig verhaaltje)
C
Een bijzondere situatie
D
Een conclusie

Slide 16 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat vind je in het slot?

Slide 17 - Question ouverte

Een conclusie, samenvatting, aanhaken bij de inleiding, kijken naar de toekomst.
Wat is de hoofdgedachte van een tekst?
A
Een paar gedachten over het onderwerp.
B
Het belangrijkste van een tekst in één zin samengevat.
C
Iets wat in het hoofdgedeelte van een tekst staat.

Slide 18 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Waar vind je de hoofdgedachte van de tekst?
A
In de inleiding
B
In het slot
C
In de kern
D
In de inleiding en/of het slot

Slide 19 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is de hoofdgedachte van deze tekst?
Het was een mooie vakantie. Met de auto zijn we naar een huisje in Spanje gereden. Dit huisje had een zwembad en stond tegenover het strand. We zaten dicht bij een stad en het was heel warm en zonnig weer. We hebben ook veel gezwommen en ijsjes gegeten. Het was heel erg leuk.

Slide 20 - Question ouverte

Het was een leuke vakantie.
Hoe vind je zelf dat je gewerkt hebt?
😒🙁😐🙂😃

Slide 21 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat hebben we deze les gedaan?

Slide 22 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat heb je vandaag geleerd?

Slide 23 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Ik kan de hoofdgedachte van een tekst bepalen.
0 = echt (nog) niet / 10 = absoluut wel
010

Slide 24 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Ik kan de inleiding en het slot van een tekst herkennen.
0 = echt (nog) niet / 10 = absoluut wel
010

Slide 25 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions