Les 1 Wat doe je als je hoofd vol zit?

Verstandig delen
Zorg goed voor jezelf
Thema 6
Les 1: Wat doe je als je hoofd vol zit?
1 / 21
suivant
Slide 1: Diapositive
MediawijsheidMentorles+1Speciaal OnderwijsVoortgezet speciaal onderwijsPraktijkonderwijsBasisschoolMiddelbare schoolvmbo

Cette leçon contient 21 diapositives, avec diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 40 min

Instructions

Thema 6: Zorg goed voor jezelf
Maak gezonde keuzes

Les 1: Wat doe je als je hoofd vol zit?

Inhoud van dit thema
Dit thema gaat over hoe je op een gezonde manier met je telefoon en andere apparaten om kunt gaan. Je telefoon en alles wat je daarmee kunt doen, is fantastisch. Maar het is wel belangrijk om er de baas over te blijven.

Wat kun je doen als je een vol hoofd hebt? Waarom zijn je telefoon, sociale media en games zo verslavend? Waarom is het zo moeilijk om te stoppen? We gaan nadenken over wat het met je doet als je te veel met beeldschermen bezig bent.

Lessen bij dit thema
Les 1: Wat doe je als je hoofd vol zit?
Les 2: Zijn wij telefoonverslaafd?
Les 3: Gezond gamen
Les 4: Mag je Tiktokken als je aan het werk bent?

Leerdoelen van dit thema
(Ook beschikbaar als poster)
Les 1
- Ik maak met behulp van mijn ademhaling mijn hoofd leeg.
- Ik breng mijn hoofd en lijf weer tot rust door met aandacht naar al mijn zintuigen te gaan. Wat zie ik, wat hoor ik, wat ruik ik, wat proef ik en wat voel ik.

Introductie voor de leerlingen
Deze les gaat over stress. Dan ervaar je vaak een onrustig, druk en vol hoofd. Dat kan komen doordat je te veel met beeldschermen en andere dingen tegelijk bezig bent. Ook als de stress door iets anders komt, kun je veel tips gebruiken uit
deze les.

Ons hoofd zit vaak vol. Met gedachten, informatie en allerlei indrukken van buitenaf. Soms komt dat door sociale media of games. Dan kun je maar niet je hoofd leeg krijgen, het blijft druk daarbinnen en je kunt je niet ontspannen. Je voelt je dan onrustig.

Instructions

Feuilles de travail

Éléments de cette leçon

Verstandig delen
Zorg goed voor jezelf
Thema 6
Les 1: Wat doe je als je hoofd vol zit?

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 2 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Kijken
Denken
Doen

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

In deze les leer je hoe je je hoofd leeg kunt maken als het vol is. Hoe kun je omgaan met stress?


Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wie heeft ook wel eens een vol hoofd?
  • En hoe komt dat dan?

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ken je Max Verstappen? Als hij een spannende race moet rijden, moet hij
heel erg geconcentreerd zijn: zijn hoofd moet alleen maar bezig zijn met de race en met niets anders. Hij bereidt zich dan voor zodat hij zo goed mogelijk kan presteren.

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat denk je dat hij doet om zijn hoofd leeg te maken?
  • Zit hij dan veel op zijn telefoon, of juist   niet?

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

  • Wat doe jij als je een vol hoofd   hebt?
Wie herkent de ervaring van   Sara?

Slide 9 - Diapositive

Klik op de afbeelding om de strip schermvullend te vergroten

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 11 - Vidéo

Bekijk samen de video 'Mindfulness in sport' (2:34)
Wie kan uitleggen waar het in deze video over ging?

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wie kan uitleggen waar het in deze video over ging?
Heb je wel eens gehoord van mindfulness?
  • Wie heeft ook wel eens mindfulness-     oefeningen gedaan?
  • Vond je dat fijn?

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

  • Klinkt dat gek of juist fijn?
Wat vinden jullie van het idee om op je ademhaling te gaan letten als je ervaart dat je hoofd te vol zit?

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom doen sporters en artiesten mindfulness-oefeningen?
Mindful betekent 'met aandacht'. Sporters concentreren zich op hun ademhaling en op wat ze in en om hun lichaam voelen. Zo maken ze hun hoofd leeg en kunnen ze zich 100% richten op hun sportprestatie.

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

We gaan het gewoon eens proberen!
Ademhalingsoefening
Ademhalingsoefening door Edward 
Bodyscan
Bodyscan door Edward 

Slide 17 - Diapositive

Bekijk de video’s over ademhaling en de bodyscan en doe tegelijkertijd mee met
de hele klas.

Tips voor de docent
In het begin kunnen leerlingen wat melig worden van dit soort oefeningen.
Maar als de klas er eenmaal goed op reageert, is het waardevol om deze
regelmatig te herhalen. Dat kan natuurlijk ook zonder de video’s. Hoe meer de leerlingen wennen aan dit soort oefeningen om hun hoofd leeg te maken, des te sneller worden ze er rustiger door. Soms gaan jongeren er vanzelf om vragen als ze merken dat ze het nodig hebben. Moedig de leerlingen daar ook toe aan.
Hopelijk lukt het ze na een tijdje ook, om zelfstandig deze technieken toe te
passen.
Hoe was het om dit te doen?
  • Wat gebeurde er met je?

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat hebben we geleerd deze les?
We hebben deze les geleerd hoe we ons hoofd kunnen leegmaken als het vol of druk is.

Slide 19 - Diapositive

Bespreek
Zullen we deze oefeningen vaker doen in de klas?
Thema 6: Zorg goed voor jezelf
Maak gezonde keuzes
Ik breng mijn hoofd en lijf weer tot rust 
door met aandacht naar al mijn zintuigen 
te gaan. Wat zie ik, wat hoor ik, wat ruik ik, 
wat proef ik en wat voel ik.
Ik maak met behulp van mijn 
ademhaling mijn hoofd leeg.

Slide 20 - Diapositive

link naar poster

De InternetHelden Basis

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions