Les 2 - Verloop WO1

Hoofdstuk 9.1

Verloop WO1


1 / 15
suivant
Slide 1: Diapositive
GeschiedenisMiddelbare schoolhavoLeerjaar 5

Cette leçon contient 15 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Hoofdstuk 9.1

Verloop WO1


Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Plan vandaag
  • Terugblik les 1
  • Uitleg verloop en vernietiging
  • Taak 9.1 nakijken en starten taak 2

Leerdoelen:
Je kan uitleggen hoe de oorlog verliep.
Je kan verklaren hoe de wapenwedloop heeft bijgedragen aan de nieuwe manier van oorlog voeren.
Je kan uitleggen waarom WO1 een totalitaire oorlog was.

Slide 2 - Diapositive

Klassencode: 34045
Terugblik start oorlog
Periode van economische en culturele bloei eind 19e eeuw (La belle epoque). Hierbij ook groeiend nationalisme, militarisme en
bondgenootschappen.

Nationalisme in de Balkan zorgt voor
onrust: moord op kroonprins O-H.

Oorlog ontketend.

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tweefrontenoorlog
Duitsland wilde met het Von Schlieffenplan (1905) een tweefrontenoorlog voorkomen:
  • Snel Rusland verslaan              snel Frankrijk verslaan
maar: Rusland sneller gemobiliseerd dan gedacht
maar: Invasie via België verliep langzaam

  • Loopgravenoorlog

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De linies in de loopgraven
Binnen in een loopgraaf. 

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Nakijken taak 9.1
1. Geef een omschrijving van het Europa voor 1914. Betrek in je antwoord een economische factor en een politieke factor.
Het Europa voor 1914 kende een ongekende economische bloei en politieke stabiliteit. Door de industrialisatie van de 18e en 19e eeuw was de levensstandaard gegroeid. Ook was er al een halve eeuw vrede op het continent. Ondanks deze positiviteit was er groeiend nationalisme en wantrouwen.
2. Leg uit wat de Grote Oorlog een wereldoorlog maakt.
De Grote Oorlog was een wereldoorlog omdat niet alleen Europese landen betrokken waren maar ook hun koloniën. Ook werd er buiten Europa gevochten zoals in Afrika.





Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Nakijken taak 9.1
3. Noem vier oorzaken van de Grote Oorlog en geef bij elke oorzaak een voorbeeld of een uitleg.
Door de bondgenootschappen werd het ene na het andere land in de oorlog betrokken.
De spanningen liepen op door nationalisme en onderling wantrouwen. Zo voelde Oostenrijk zich bedreigd door Rusland, dat zijn invloed op de Balkan wilde uitbreiden.
Er ontstond een wapenwedloop, bijvoorbeeld tussen Duitsland en Groot-Brittannië op zee.
Er was militarisme, waardoor de ernst van een oorlog werd onderschat.

4. Volgens sommige historici was de Eerste Wereldoorlog onvermijdelijk. Geef een argument voor en een argument tegen deze stelling.
Voor: door de indirecte oorzaken zoals de bondgenootschappen en het nationalisme was de wereldoorlog onvermijdelijk. Door een uiting van agressie zouden meerdere landen betrokken raken bij een evt. oorlog.
Tegen: Een conflict in Europa had niet uit hoeven lopen op een wereldoorlog als de betrokken partijen bijv. bondgenoten van elkaar waren of het op kleine schaal gebeurde, zonder nationale gevolgen.



Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Taak 2 -  9.1
  1. Neem de tabel over en vul in, geef bij ieder onderdeel een korte omschrijving, niet alleen een gebeurtenis:





  2. Verklaar waarom de geallieerden sterker waren aan het eind van de oorlog.
West front
Oost front
Begin
Verloop
Einde

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Taak 2 - 9.1
3. Geef twee verklaringen voor het ontstaan van massavernietigingswapens.
4. Leg met een voorbeeld uit waarom de Eerste Wereldoorlog een moderne oorlog is en waarom niet.
5. Onder de soldaten en bevolking vielen in de Eerste Wereldoorlog veel slachtoffers door nieuwe wapens en door de tactiek van de legerleiding. Toon dat van beide met een voorbeeld aan.

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions