TL3 les 2 pluriform 2223

welkom in de les
     Een pen gepakt


In de tas


                werkboek open

           Aandacht en actief erbij
Thema pluriforme samenleving 
1 / 28
suivant
Slide 1: Diapositive
MaatschappijleerMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 3

Cette leçon contient 28 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 15 min

Éléments de cette leçon

welkom in de les
     Een pen gepakt


In de tas


                werkboek open

           Aandacht en actief erbij
Thema pluriforme samenleving 

Slide 1 - Diapositive

Pluriforme samenleving
DIVERSITEIT & INCLUSIVITEIT VAN GODSDIENSTEN, CULTUREN, GENDER, LEVENSSTIJLEN

Slide 2 - Diapositive

OPFRISSEN VORIGE LES 
WAT WEET JE NOG VAN:
PLURIFORM SAMENLEVEN, SUBCULTUREN, DOMINANTE GROEP

Slide 3 - Diapositive

HEB JE DE BEGRIPPEN VAN PAR 6.1  UITGEWERKT? 
GEEF EEN GOEDE UITLEG VAN DE BEGRIPPEN VAN PAR.6.1:
1. Waarom zijn we een pluriforme samenleving en geen multiculturele samenleving?
2. Wat is het verschil tussen dominant,sub en tegencultuur?
 

Slide 4 - Diapositive

REGISTEER VOOR JEZELF:
  • Heb ik de werkboek opdrachten van par. 6.1 afgemaakt? 
  • Heb ik de begrippen van par 6.1 met het lesboek  uitgewerkt?


Leerdoelen behaald? 
  • Je kunt nu uitleggen wat dominante cultuur is en wat subculturen zijn en wat een tegencultuur is.
  • Je kunt uitleggen waarom culturen per plaats, tijd en groep verschillen.

Slide 5 - Diapositive

Lesopbouw 
De lessen hebben de volgende opbouw: 
* START :  lessonup: uitleg  (15 min)
* Zelfstandige verwerking: wb/wk-opdrachten in de les (25 min)
* Terugkoppeling lesdoel: doe mee in de lessonup (10min) 
 *Bespreken werkkaart: keuze gemaakt, taken verdeeld (5min) 
*Vooruitblik volgende les: wat is vóór de volgende les af? (5min)
GEEN  laptop met oplader? = boeken vergeten’ en wordt in magister gezet.
WERK ZELFSTANDIG EN ZONDER TE STOREN

Slide 6 - Diapositive

Leerdoelen:
Aan het einde van de les kun je:
- aangeven wat hokjesdenken is en een voorbeeld geven 
- uitleggen wat stereotypen zijn en een voorbeeld geven 
- je kent het verschil tussen vooroordelen en discriminatie 
- omschrijven dat tolerantie niet vanzelfsprekend is 


Slide 7 - Diapositive

Behoort deze jongen tot de dominante cultuur, een subcultuur of beide?
A
Dominante cultuur
B
Subcultuur
C
Beide
D
Tegencultuur

Slide 8 - Quiz

Koningsdag, Bevrijdingsdag, Handelsgeest, Dijken bouwen behoren tot de:
A
dominante cultuur
B
subcultuur
C
tegencultuur
D
pluriformiteit

Slide 9 - Quiz

Wat is een voorbeeld van een etnische subcultuur?
A
Sporters
B
Friezen
C
Skaters
D
Surinamers

Slide 10 - Quiz

Dit is een voorbeeld van een?
A
Generatie verschil
B
Dominante cultuur
C
Tegencultuur
D
Subcultuur

Slide 11 - Quiz

Slide 12 - Vidéo

Vooroordeel 
Vooroordeel: oordeel over iets/iemand, maar niet op basis van feiten.


Slide 13 - Diapositive

VOOROORDEEL
  • "Die Turk uit de 3e."

  • "Die boer met dat Twente-sjaaltje."

  • "Van haar kun je makkelijk winnen, want meisjes kunnen niet voetballen"

Slide 14 - Diapositive

Cette vidéo n'est plus disponible

Slide 15 - Diapositive

stereotypen

Een vooroordeel over een hele groep.

Slide 16 - Diapositive

STEREOTYPEN
  • "Marokkanen zijn criminelen."

  • "Surinamers zijn lui."

  • "Homo's zijn verwijfd."

  • "Blondjes zijn dom."

  • "...en Belgen ook!"

Slide 17 - Diapositive

Hoe ga je om met andere culturen?
Een pluriforme samenleving werkt alleen goed als mensen elkaars verschillen accepteren. 
Als iemand anders, oftewel ongelijk, behandeld wordt vanwege zijn of haar gewoonten en/of uiterlijk dan noemen we dat discriminatie.
Als we elkaars verschillen accepteren en andere mensen in  hun waarde laten dan noemen we dat tolerantie.
discriminatie
Discriminatie betekent dat er onterecht verschil wordt gemaakt in de behandeling van mensen. Bijvoorbeeld op basis van geslacht of godsdienst.
tolerantie
De bereidheid om andere mensen anders te laten denken en handelen (een ander woord hiervoor is 'verdraagzaamheid')

Slide 18 - Diapositive

De klanten en de zanger uit het filmpje zijn allemaal homosexueel. Hoe wordt hierop gereageerd?
A
Enthousiast
B
Met schaamte
C
Discriminerend
D
Tolerant

Slide 19 - Quiz

Discriminatie is het ongelijk behandelen van mensen vanwege hun afkomst
A
Waar
B
Niet waar

Slide 20 - Quiz

Tolerantie is het accepteren van mensen met andere waarden, gewoontes en tradities
A
Waar
B
Niet waar

Slide 21 - Quiz

Najib Amhali
Filmpje over dicriminatie en vooroordelen

Slide 22 - Diapositive

Slide 23 - Vidéo

Tekst
dominante cultuur
etnische subcultuur
vooroordeel
stereotype
seksisme
tolerantie
meisjes kunnen niet voetballen
ik vind die nieuwe leraar echt heel stom!!!
antillianen
turken
ambonezen

Slide 24 - Question de remorquage

Aan de slag: 
IN STILTE! 
KIES PER 2-tal een  WERKKAART (STUDIEWIJZER) 

Werkboekopdrachten:
WB par.6.2: vragen: 1t/m5 + nummers 6t/m 12
Begrippenlijst t/m par.6.2 af !

 
Let op: de begrippenlijst heb je nodig voor de oefentoets week 4

Slide 25 - Diapositive

WAT ONDERZOEK JE PER WERKKAART?
KIES EEN SUB-, TEGEN CULTUUR of EMANCIPATIE GROEP (STUDIEWIJZER)
1. Hoe is de groep ontstaan?
2. Welke normen en waarden?
3. Welke kenmerken heeft de groep?
4. Hoe is de relatie met de dominante groep?
5. Welk filmfragment kies je daarbij?
6. Wat is jullie mening: positieve punten en punten van zorg!

VOORUITBLIK:
VOLGENDE LES: WERKKAART GEKOZEN!

Slide 26 - Diapositive

Kies nu in twee- of drietallen de werk-kaart. Stuur het naar me In teams ma'leer. DUS:

1. Welke werkkaart  kies je? 
2. Schrijf op wie welke taak gaat doen.
3. Stuur naar teams ma'leer:
welke werkkaart + voornamen en 1e letter achternaam


timer
10:00
Alles wat je op school  doet, hoef je thuis niet meer te doen!

Slide 27 - Diapositive

ALLES WAT JE OP SCHOOL DOET
HOEF JE THUIS NIET MEER TE DOEN

Slide 28 - Diapositive