Les 3: AI-kunst

ARTIFICIËLE INTELLIGENTIE (AI)
Welke invloed heeft kunstmatige intelligentie (AI) op de toekomst van banen? Verdwijnen of veranderen de banen? Hoe zit dat bijvoorbeeld in de filmindustrie?

les 3
1 / 12
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolmavoLeerjaar 2

Cette leçon contient 12 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

ARTIFICIËLE INTELLIGENTIE (AI)
Welke invloed heeft kunstmatige intelligentie (AI) op de toekomst van banen? Verdwijnen of veranderen de banen? Hoe zit dat bijvoorbeeld in de filmindustrie?

les 3

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

In deze lessenserie staat leesvaardigheid centraal. Daarnaast leer je a.d.h.v. teksten en video's wat artificiële intelligentie (AI) is en welke invloed dit heeft op o.a. de kunstwereld - het maken en schrijven van materiaal. 


LEERDOELEN VAN DEZE LES
Vandaag leer je:
  • ...wat een betogende tekst is.
  • ...meningen en argumenten herkennen. 

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

In een betogende tekst geeft de schrijver zijn mening. 

Tekstdoel = overtuigen dat zijn mening juist is.

Een betogende tekst heeft een driedeling (inleiding - kern - slot). 


BETOGENDE TEKSTEN 
Voorbeelden van betogende tekstvormen zijn: opiniestuk, betoog, ingezonden brief, beoordeling, filmrecensie of boekrecensie. 

Slide 3 - Diapositive

Indien nodig: leg ook uit wat een opiniestuk, betoog, ingezonden brief, beoordeling, filmrecensie en boekrecensie is. 
DRIEDELING BETOGENDE TEKSTEN 
inleiding 
kern 
slot
de schrijver noemt het onderwerp en geeft zijn mening over het onderwerp 
de schrijver licht zijn mening toe met argumenten 
de schrijver trekt zijn conclusie, herhaalt zijn mening of vat het belangrijkste uit de tekst samen 

Slide 4 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Met een argument wil de schrijver bewijzen dat hij gelijk heeft, dat zijn mening juist is. 

Een argument is meestal een feit en soms een mening.

Hoe overtuigender een argument is, des te sneller de lezer het met de schrijver eens zal zijn.

MENINGEN EN ARGUMENTEN 

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

FEITEN EN MENINGEN 
Wat maakt een argument overtuigend? Dat weet je door jezelf de volgende vragen te stellen:
feit als argument
mening als argument
Klopt dit? Is dit waar? Hoe komt de schrijver aan de informatie?
Ben ik het hiermee eens? Vind ik dit ook?

Slide 6 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Een jaar geleden hing in museum Het Mauritshuis in Den Haag een bijzonder kunstwerk. Het werk was namelijk niet gemaakt door een kunstenaar, maar door een computer! Dat een computer kunst maakt gebeurt steeds vaker, maar het levert ook discussie op. Bekijk dit fragment (bron: NOS Jeugdjournaal/NOS, 26 februari 2023) om hier meer over te weten te komen. 

Kijk- en luistervraag: Welke meningen en argumenten komen er in het fragment voor? Wat vinden de voor- en tegenstanders van kunst gemaakt door AI? Maak aantekeningen!

COMPUTERKUNST:
KUNST OF DIEFSTAL?

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

IS AI EEN BEDREIGING OF EEN ZEGEN?
Niet alle kunstenaars zijn tevreden over de komst van AI in de kunstwereld. Hoe zit het bijvoorbeeld met auteursrecht? 

Bekijk dit fragment (bron: Nieuwsuur/NOS, 19 februari 2023) om te weten te komen wat kunstenaar Eva Toorenent ervan vindt. 



Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions


KUNST GEMAAKT DOOR EEN COMPUTER IS GEEN KUNST.
Eens
Oneens

Slide 9 - Sondage

Herhaal de kijk- en luistervraag van het eerste fragment en breng het gesprek op gang.
(HUISWERK)OPDRACHT: IS AI EEN BEDREIGING OF EEN ZEGEN?
De tekst die je gaat lezen is een opiniestuk en gaat over AI. Moeten we het zien als een bedreiging of juist als een kans om te vernieuwen? (bron: De Volkskrant, 23 april 2023)

Lees de tekst en maak de (huiswerk)opdrachten. Kijk zelf jouw gemaakte werk na. 





Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

EVALUEREN
Fragment 1 (bron: NOS Jeugdjournaal/NOS, 26 februari 2023)
Fragment 2 (bron: Nieuwsuur/NOS, 19 februari 2023)
Tekst (bron: De Volkskrant, 23 april 2023)







  • Leg in je eigen woorden uit wat een betogende tekst is.

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De eerstvolgende les 
Verandering van banen door AI

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions