Lezen - les 3 - inleiding, middenstuk, slot

Welkom bij Nederlands!
  1. Ga zitten volgens de klassenplattegrond
  2. Zorg dat je spullen klaar liggen op tafel.

1 / 13
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 1

Cette leçon contient 13 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Welkom bij Nederlands!
  1. Ga zitten volgens de klassenplattegrond
  2. Zorg dat je spullen klaar liggen op tafel.

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

  1. Terugblik vorige les, wat weet je nog;
  2. Wat gaan je deze les leren (lesdoel); 
  • Inleiding, middenstuk en slot
  1. Uitleg theorie, instructie opdrachten;
  2. Zelfstandig werken aan opdrachten;
  3. Lesafsluiting: evaluatie les, huiswerk, volgende les.
Lesprogramma - Les 3 Lezen

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan het einde van deze les kan je de inleiding, het middenstuk en het slot van een tekst herkennen.
Lesdoel

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Weet je nog? - Alinea's en tussenkopjes
Hoe herken je een alinea?

Slide 4 - Diapositive

Tijdens deze fase van de les geef je uitleg en doe je het leren voor (modellen).

Weet je nog? - Alinea's en tussenkopjes
Hoe herken je een alinea?
Antwoord:
1.  Witregel
of
2. Inspringen van een nieuwe zin.

Slide 5 - Diapositive

Tijdens deze fase van de les geef je uitleg en doe je het leren voor (modellen).

Weet je nog? - Alinea's en tussenkopjes
Tussenkopje
Boven een alinea of een groepje alinea's kan een tussenkopje staan. Een tussenkopje geeft aan waar de alinea of het groepje alinea's over gaat.


Slide 6 - Diapositive

Tijdens deze fase van de les geef je uitleg en doe je het leren voor (modellen).

Uitleg - Inleiding, middenstuk en slot
Een goede tekst bestaat uit drie delen: 
een inleiding
een middenstuk en 
een slot.


Slide 7 - Diapositive

Tijdens deze fase van de les geef je uitleg en doe je het leren voor (modellen).

Uitleg - Inleiding, middenstuk en slot
Inleiding
De schrijver vertelt waar de tekst over gaat.
Meestal één alinea.
Middenstuk
De schrijver vertelt meer over het onderwerp.
Meestal meerdere alinea's. In elke alinea wordt iets verteld over het deelonderwerp.
Slot
De schrijver maakt een duidelijk einde aan de tekst.
Meestal één alinea.

Slide 8 - Diapositive

Tijdens deze fase van de les geef je uitleg en doe je het leren voor (modellen).

Zelfstandig werken -  Lezen
Maak
Opdracht: Juiste volgorde
Hoe
alleen en in stilte 
Tijd
10 minuten 
Klaar
Bespreek de antwoorden met een aangewezen klasgenoot
Resultaat
Opdrachten zijn af en klassikaal nabespreken

Slide 9 - Diapositive

Tijdens deze fase van de les controleer je of leerlingen jouw instructie hebben begrepen d.m.v. een begeleide oefening.

  • Kies een tekst uit (1, 2 of 3). 
De alinea's van deze teksten zijn in stukken geknipt (alle alinea's samen vormen het middenstuk). 
  • Lees de verschillende alinea's en leg ze in de juiste volgorde.
  • Onderstreep de kernzin in elke alinea.
  • Bespreek de antwoorden met een andere leerling.


 

Opdracht
timer
10:00

Slide 10 - Diapositive

Tijdens deze fase van de les controleer je of leerlingen het leerdoel van de les hebben behaald.


1. Uit welke drie delen bestaat een tekst?

Leerdoel gehaald?

Slide 11 - Diapositive

Tijdens deze fase van de les controleer je of leerlingen het leerdoel van de les hebben behaald.


1. Welke kenmerken heeft:
  • een inleiding?
  • het middenstuk?
  • het slot?

Leerdoel gehaald?

Slide 12 - Diapositive

Tijdens deze fase van de les controleer je of leerlingen het leerdoel van de les hebben behaald.


Huiswerk:
  • Schrijf de inleiding en het slot bij de tekst.
  • Gebruik vier zinnen en maximaal 40 woorden.


Evaluatie en huiswerk

Slide 13 - Diapositive

Tijdens deze fase van de les controleer je of leerlingen het leerdoel van de les hebben behaald.