ADL - Startles + introductie onderwerp

Ad Libitum
Module Onderzoeksvaardigheden
1 / 47
suivant
Slide 1: Diapositive
AdlMiddelbare schoolvwoLeerjaar 1

Cette leçon contient 47 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 4 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Ad Libitum
Module Onderzoeksvaardigheden

Slide 1 - Diapositive

Programma | Les 1
  • Terugblik en vooruitblik ADL
  • Toelichting werkwijze & planning module
  • Introductie 'maatschappelijke problemen'
  • Aan de slag!

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Weet je nog?
Wat heb jij gedaan bij ADL in klas 1?

Slide 3 - Question ouverte

  • Eerst leerlingen laten denken waarom.
  • Doel is bij dit gymnasium concept dat je zelf op onderzoek uitgaat naar dat wat je interesseert
  • Bij Gs/Ak moet je dat al wel eens doen, maar blijkt dat er veel gekopieerd+geplakt wordt van Wikipedia. Dat is geen onderzoek doen.
  • Hier leer je: hoe kan je echt goed een vraag die je hebt zelf onderzoeken en wanneer is jouw antwoord compleet?
  • Waarom op middelbare school leren? > Op Hogeschool/Uni staat onderzoek doen centraal, het "voortgezet onderwijs" bereid je voor hierop.
onderzoeks-
vaardigheden

Slide 4 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
  1. Ik weet wat een maatschappelijk probleem is.
  2. Ik kan daarvoor een oplossing bedenken.
  3. Ik kan alle stappen van een onderzoek uitvoeren. 
  4. Ik kan mijn bevindingen presenteren.

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Werkwijze 
  • Module gezamenlijk opstarten
  • Werken in twee-of drietallen
  • Eigen tempo bepalen > zelfstandig stappen doorlopen
  • Na elke stap goedkeuring vragen docent, voor volgende stap.
  • Over twee lessen: pitch voor de klas over gekozen probleem.
  • Je wordt beoordeeld op proces en op eindpresentatie.

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning - Globaal
Week 16: Groepjes + introductie onderwerp
Week 17 + 18: Vakantie
Week 19:  oriënteren op probleem
Week 20: pitch gekozen probleem 
Week 21+ 22 + 23 + 24: Onderzoeken + Schrijven/Uitvoeren 
Week 25: Afronden onderzoek + presentatievorm maken 
week 26 + 27 toetsweek
Week 28: Presentatiemiddag (10 juli, 15 uur-16:30 uur in de aula)

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag
  • Maak groepjes van 2 of 3 personen
  • Maak een werkbestand aan in OneDrive

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Introductie thema
  • Introductie thema: maatschappelijke problemen.
  • Lesdoel:
  • Je hebt in je duo/drietal een maatschappelijk probleem uitgekozen waar jullie onderzoek naar gaan doen.
  • Je hebt een stappenplan voor de komende tijd uitgewerkt.

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat speelt er in de samenleving?
  • Stellingen over maatschappelijke problemen

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 11 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Racisme bij de politie
  • Stelling: Ik vertrouw de politie

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ik vertrouw de politie.
Eens
Oneens

Slide 13 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 14 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Mentale gezondheid
  • Stelling: Als ik psychische problemen zou hebben, zou ik erover praten.
  • Stelling: Ik maak me zorgen over jongeren in mijn omgeving.

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Als ik psychische problemen zou hebben, zou ik erover praten.
Eens
Oneens

Slide 16 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Ik maak me zorgen over jongeren in mijn omgeving.
Eens
Oneens

Slide 17 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 18 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Acceptatie van LHBTI
  • Stelling: Elke school moet Paarse Vrijdag vieren.

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 20 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Exposen
  • Stelling: Meisjes hebben zelf de verantwoordelijkheid om zich niet te laten exposen.

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Een maatschappelijke probleem...
  • heeft niet effect op één iemand maar op een hele groep mensen.
  • je kunt mensen aanwijzen die last hebben van het probleem.
  • gaat over een vraagstuk waar mensen zich druk over maken, bijv. doordat het conflicteert met waarden van mensen.
  • kenmerkt zich doordat mensen er op een verschillende manier naar kijken en verschillende ideeën hebben over wie het op moet lossen.
  • heeft te maken met een mensenrecht.






Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorbeelden van mensenrechten
  • Recht op gelijke behandeling - geen discriminatie of seksisme
  • Recht op een dak boven je hoofd – niemand mag dakloos zijn
  • Recht op gezondheid – iedereen moet toegang hebben tot gezond eten en kunnen sporten
  • Recht op ontspanning – kinderen moeten kunnen spelen, mensen moeten niet gestrest of overwerkt zijn






Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Weet je nog?
Wat heb jij gedaan bij ADL in klas 1?

Slide 24 - Question ouverte

  • Eerst leerlingen laten denken waarom.
  • Doel is bij dit gymnasium concept dat je zelf op onderzoek uitgaat naar dat wat je interesseert
  • Bij Gs/Ak moet je dat al wel eens doen, maar blijkt dat er veel gekopieerd+geplakt wordt van Wikipedia. Dat is geen onderzoek doen.
  • Hier leer je: hoe kan je echt goed een vraag die je hebt zelf onderzoeken en wanneer is jouw antwoord compleet?
  • Waarom op middelbare school leren? > Op Hogeschool/Uni staat onderzoek doen centraal, het "voortgezet onderwijs" bereid je voor hierop.
onderzoeks-
vaardigheden

Slide 25 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Jij en maatschappelijke vraagstukken
Welk probleem is op dit moment het belangrijkste voor:
  •  Nederland?
  •  Baarn/Soest/de omgeving van HBL?
  •  jongeren?

  • Hoe heeft dit probleem effect op jou zelf?
  • Welk maatschappelijk probleem zou jij graag willen oplossen?


Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Doordenker



Maakt het uit of je zelf wel of niet te maken hebt gehad met het probleem voor jouw motivatie om er iets aan te doen?

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Doordenker


Waarom zijn dit maatschappelijke problemen?

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Stappen in het onderzoek
  1. Oriënteren            Wat is een belangrijk probleem?
  2. Onderzoeken       Hoe zit het probleem in elkaar?
  3. Pitchen                   Hoe overtuig ik anderen van het belang van het oplossen van het probleem?
  4. Oplossen                Wat is er nodig om het probleem op te lossen? Wat kan ik daar zelf aan doen?


Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ter inspiratie: voorbeelden van Stadslab Amsterdam

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 31 - Diapositive

Het probleem: Weinig mensen weten dat er ongeveer 15.000 mensen ongedocumenteerd in Amsterdam wonen. Deze ongedocumenteerden hebben geen verblijfsvergunning en zijn kwetsbaar voor huisjesmelkers, slechte bazen en mensenhandel, omdat zij zich niet op hun rechten kunnen of durven beroepen.

Slide 32 - Diapositive

2 op de 3 ouderen is eenzaam. Hun kinderen en kleinkinderen zijn druk, ze werken niet meer en hun vrienden worden ziek of sterven. Van die eenzaamheid merk je weinig, en dat leidt ertoe dat de eenzaamheid alleen maar groter wordt.

Slide 33 - Diapositive

We kunnen pas stemmen vanaf onze 18e. Maar dat betekent niet dat jongeren geen ideeën hebben over de maatschappij en politiek.

Slide 34 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning - Globaal
Week 16: Groepjes + ideeën opzetten onderwerp
Week 17 + 18: Vakantie
Week 19 : verder oriënteren op probleem 
Week 20: pitch
Week 21+ 22 + 23 + 24: Onderzoeken + Schrijven/Uitvoeren 
Week 25: Afronden onderzoek + presentatievorm maken 
week 26 + 27 toetsweek
Week 28: Presentatiemiddag (10 juli, 15 uur-16:30 uur in de aula)

Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag
Wat willen jullie veranderen?
  • Zet in jullie gezamenlijke document zoveel mogelijk dingen waaraan jullie je ergeren.
  • Geef de belangrijkste 3 aan (door er nummer 1, 2 en 3 bij te zetten)​.

Het mogen grote en kleine ergernissen zijn. Bijvoorbeeld dat je leeftijd bepaalt hoeveel je verdient. Of je dagelijkse ergernis aan fietsen met een krat voorop in een fietsenstalling. 




Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 38 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 39 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 40 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 41 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 42 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 43 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 44 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 45 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 46 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Stappenplan
  • Stap 1 | Wat is onderzoek doen? 
  • Stap 2 | Hoe formuleer je een hoofdvraag + hypothese?
  • Stap 3 | Hoe maak je een werkplan ?
  • Stap 4 | Hoe verzamel je informatie ?
  • Stap 5 | Hoe verwerk je resultaten ?
  • Stap 6| Hoe trek je een conclusie?
  • Stap 7| Hoe maak je een onderzoeksverslag ?
  • Stap 8 | Hoe reflecteer je op jouw onderzoek?
  • Stap 9 | Hoe presenteer je jouw onderzoek?

Let op: 
Elke stap houd je bij in een  bestand, gedeeld met mij. Als je alles onder elkaar zet, heb je zo meteen al je onderzoeksverslag gemaakt!

Slide 47 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions