Les 9

Grenzen en identiteit - 3vmbo
1 / 27
suivant
Slide 1: Diapositive
AardrijkskundeMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 3

Cette leçon contient 27 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Grenzen en identiteit - 3vmbo

Slide 1 - Diapositive

Programma
Binnenkomst + absentie (3 min)
Nakijken (15 min)
Leerdoelen (2 min)
Introductie (10 min)
Uitleg (15 min)
Check (5 min)
Afsluiting (10 min)

Slide 2 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
1. een beschrijving geven van minimaal 2 conflicten binnen/ met de Russische federatie;
2. uitleggen wat deze conflicten te maken hebben met russificatie en separatisme;
3. een eigen mening geven over deze conflicten;
4. een oplossing bedenken voor deze conflicten.

Slide 3 - Diapositive

Introductie/ herhaling: Oekraïne
Bekijk de film + beantwoord de volgende vragen:
1. In les 8 heb je geleerd waarom Rusland boos is op de Oekraïne. Wat was die reden ook al weer?
2. Het conflict in Oekraïne heeft ook te maken met het begrip 'Russificatie'. Wat wordt daar ook al weer mee bedoelt?
3. Wat vind jij van de oorlog in Oekraïne? Wie heeft er volgens jou gelijk en waarom? -> beste exitticket vorige les!
4. Wat vind jij van het neerhalen van dit vliegtuig? En waarom vind jij dit?

Slide 4 - Diapositive

Slide 5 - Vidéo

Slide 6 - Diapositive

Introductie/ herhaling: Oekraïne
Bekijk de film + beantwoord de volgende vragen:
1. In les 8 heb je geleerd waarom Rusland boos is op de Oekraïne. Wat was die reden ook al weer?
2. Het conflict in Oekraïne heeft ook te maken met het begrip 'Russificatie'. Wat wordt daar ook al weer mee bedoelt?
3. Wat vind jij van de oorlog in Oekraïne? Wie heeft er volgens jou gelijk en waarom? -> beste exitticket vorige les!
4. Wat vind jij van het neerhalen van dit vliegtuig? En waarom vind jij dit?

Slide 7 - Diapositive

Wat vinden jij het beste antwoord + waarom?
Vraag: Wat vind jij van de oorlog in Oekraïne? Wie heeft er volgens jou gelijk en waarom?

Antwoorden
A) Ik ben voor de Oekraïne omdat Rusland al groot is.
B) Oekraïne en Rusland niet, want ik ben altijd tegen oorlog.
C) Ik ben voor Oekraïne, want een land kan zelfstandig zijn, ieder land heeft daar recht op.
D) Niemand want ik ken ze niet.
E) Oekraïne, gewoon, ik vind ze goed.

Slide 8 - Diapositive

Wat vinden jij het beste antwoord + waarom?
Vraag: Wat vind jij van de oorlog in Oekraïne? Wie heeft er volgens jou gelijk en waarom?

Antwoorden
A) Ik ben voor de Oekraïne omdat Rusland al groot is.
B) Oekraïne, want ik vind het goed als een land zelfstandig is, een land mag zelfstandig zijn.
C) Oekraïne, want Rusland heeft geen recht om een land binnen te vallen omdat ze het een 'broedervolk' vinden. Als je echt om je 'broeders' geeft dan zorg je niet voor onrust.
D) Niemand, want ik ken ze niet.
E) Beiden niet, want oorlog is verkeerd. Ze moeten het gewoon met praten oplossen.
F) Oekraïne, want Rusland is begonnen.


Slide 9 - Diapositive

Uitleg: conflicten in de Russische Federatie
Veel Russen houden van hun eigen land en komen op voor hun eigen land = ze zijn sterk nationalistisch.
Maar in de Russische federatie wonen naast Russen veel verschillende etnische groepen = mensen met andere culturen.

Dit gaat niet altijd goed -> er bestaat grote vreemdelingenhaat in Rusland.

Slide 10 - Diapositive

Slide 11 - Vidéo

Uitleg: conflict met Tsjetsjenië 
In de Russische federatie wonen veel verschillende etnische groepen = mensen met verschillende culturen.
Sommige van deze etnische groepen willen niet bij de federatie horen: ze willen zelfstandig/ soeverein zijn.

Een voorbeeld is Tsjetsjenië waar de mensen moslim zijn ->
Tijdens WOII werden veel Tsjetsjenen naar Azië weggevoerd -> werken + strafkampen.
Toen ze na de oorlog terugkeerden naar hun dorpen had daar russificatie plaatsgevonden -> 
  • in hun huizen woonden Russen
  • hun bezittingen waren ingepikt door Russen
  • het bestuur en onderwijs van Russisch geworden

De Tsjetsjenen waren hier boos over en willen zich sindsdien afscheiden van de federatie en een zelfstandige staat worden. 
Dit noemen we separatisme.
Dit doen ze onder anderen door aanslagen te plegen op metro's in Moskou en door basisschoolleerlingen te gijzelen.

Slide 12 - Diapositive

Waarover gaat de video?

Slide 13 - Question ouverte

Wat vind jij van dit soort acties + waarom?

Slide 14 - Question ouverte

Stel jij wordt gevraagd om een oplossing te bedenken voor dit conflict. Wat zou je oplossing zijn + waarom?

Slide 15 - Question ouverte

Waarom wil Rusland de opstandige gebieden geen zelfstandigheid geven?
A
Ze zijn dan geen multicultureel land meer.
B
Ze hebben dan minder inwoners, dus ook minder macht in de wereld.
C
Deze gebieden zijn rijk aan waardevolle grondstoffen.
D
Poetin komt uit een van deze gebieden en kan dan geen president meer zijn.

Slide 16 - Quiz

Nakijken
Hoe
- Bedenk welke vragen wil je echt nagekeken wilt hebben (1 minuut)
- Bespreek deze vragen in je groepje (7 min)
- Elke groep geeft 1 vraag door die klassikaal nagekeken moet worden (bijvoorbeeld 5 of 3a)
- Klassikaal nakijken (7 min)

Tijd: 15 minuten

Wat?
- Blz. 178 vraag 1 + 3 + 4 -> vraag 3 is vrije keuze
- Blz. 179 vraag 5bcde + 6 -> vraag 5c is vrije keuze

timer
15:00

Slide 17 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
1. een beschrijving geven van minimaal 2 conflicten binnen/ met de Russische federatie;
2. uitleggen wat deze conflicten te maken hebben met russificatie en separatisme;
3. een eigen mening geven over deze conflicten;
4. een oplossing bedenken voor deze conflicten.

Slide 18 - Diapositive

Uitleg: conflict over de Noordelijke IJszee
Vroeger -> De Noordelijke IJszee was bijna het hele jaar bevroren.
Nu -> Door klimaatverandering smelt er steeds meer ijs in de Noordelijke IJszee.
Gevolg -> olie en gasreserves die eerst onbereikbaar waren, worden opeens wel bereikbaar.

Rusland wil profiteren van deze olie- en gasvoorraden + van de nieuwe mogelijkheden tot visserij en handel.
De helft van de Noordelijke IJszee grenst aan Rusland.
Maar de Noordelijke IJszee grenst ook aan Noorwegen, Groenland, Canada en de VS...

Slide 19 - Diapositive

Stelling 1: Klimaatverandering wordt veroorzaakt door het verbranden van fossiele brandstoffen.
Stelling 2: Het gebruik van de nieuwe voorraden aardolie en aardgas vermindert de klimaatverandering.
A
Beide stellingen zijn juist
B
Stelling 1 is juist en stelling 2 is onjuist
C
Stelling 1 is onjuist en stelling 2 is juist
D
Beide stellingen zijn onjuist.

Slide 20 - Quiz

Hoe zou jij de Noordelijke IJszee verdelen/ zou jij deze zee verdelen? + waarom?

Slide 21 - Question ouverte

Afronding
Wat hebben we geleerd?
Hoe hebben we meegedaan?
Huiswerk

Slide 22 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
1. een beschrijving geven van minimaal 2 conflicten binnen/ met de Russische federatie;
2. uitleggen wat deze conflicten te maken hebben met russificatie en separatisme;
3. een eigen mening geven over deze conflicten;
4. een oplossing bedenken voor deze conflicten.

Slide 23 - Diapositive

Noem minimaal 2 conflicten waar de Russische Federatie mee te maken heeft.

Slide 24 - Question ouverte

Wat heb je deze les geleerd?
Noem 1 conflict, maar werk dit uit.
Dus laat duidelijk zien wat je hierover geleerd hebt.

Slide 25 - Question ouverte

Hoe heb ik deze les meegedaan?
😒🙁😐🙂😃

Slide 26 - Sondage

Huiswerk
- Samenvattingsopdrachten (blz.184) vraag 1 + 2 + 3 -> vraag 3 is vrije keuze
- Blz. 192 vraag 2
- Blz. 193 vraag 5


Slide 27 - Diapositive