Les 1.5 - Knappe Koppen

Christiaan Huygens en de Wetenschappers in de 17e eeuw
1 / 27
suivant
Slide 1: Diapositive
Mens & MaatschappijMiddelbare schoolvmbo b, k, tLeerjaar 2

Cette leçon contient 27 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Christiaan Huygens en de Wetenschappers in de 17e eeuw

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Aan het einde van de les kun je uitleggen wie Christiaan Huygens was en waarom wetenschap groeide in de Nederlanden in de 17e eeuw.

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat weet je al over Christiaan Huygens en wetenschappers in de 17e eeuw?

Slide 3 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke schilder is in de vorige les niet behandeld?
A
Rembrandt van Rijn
B
Johannes Vermeer
C
Piet Mondriaan
D
Jan Steen

Slide 4 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat was geen onderwerp waarover kunstenaars schilderijen maken
A
portretten
B
landschappen
C
huiskamers
D
Bijbelse verhalen

Slide 5 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is er veranderd aan de kunst in de 17e eeuw? Denk terug aan de vorige les. benoem minstens twee onderdelen.

Slide 6 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Introductie
De 17e eeuw was een belangrijke periode voor wetenschap. Laten we beginnen met een korte video over het belang van wetenschappers in die tijd.

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 8 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Wie was Christiaan Huygens?
Christiaan Huygens was een Nederlandse wetenschapper, wiskundige en uitvinder. Hij werd geboren op 14 april 1629 in Den Haag.

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Uitvindingen van Christiaan Huygens
Christiaan Huygens staat bekend om zijn vele uitvindingen, waaronder de slingerklok, de telescoop en de verbeterde microscoop.

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Bekijk de afbeeldingen van de uitvindingen van Christiaan Huygens en schrijf voor elke uitvinding een korte beschrijving.

Slide 11 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom groeide wetenschap in de Nederlanden?
In de 17e eeuw bloeide wetenschap in de Nederlanden vanwege verschillende redenen, zoals de welvarende handel, tolerantie en de oprichting van wetenschappelijke instituten.

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht: Redenen voor wetenschappelijke groei
Werk in tweetallen en bespreek de redenen waarom wetenschap groeide in de Nederlanden. Schrijf jullie antwoorden op bij de volgende vraag.

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Werk in tweetallen en bespreek de redenen waarom wetenschap groeide in de Nederlanden. Schrijf jullie antwoorden.

Slide 14 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Christiaan Huygens en de Wetenschappers
Christiaan Huygens werkte samen met andere belangrijke wetenschappers uit zijn tijd, zoals Isaac Newton en Galileo Galilei.

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht: Samenwerking met andere wetenschappers
Zoek informatie over de samenwerking tussen Christiaan Huygens en Isaac Newton. Schrijf een korte samenvatting van hun samenwerking.

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Zoek informatie over de samenwerking tussen Christiaan Huygens en Isaac Newton. Schrijf een korte samenvatting van hun samenwerking.

Slide 17 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke zin is juist? Geef de goede zin een kleurtje.
In de tijd van Christiaan Huygens dachten de mensen dat
A
de aarde het middelpunt van het heelal was.
B
de zon het middelpunt van het heelal was.

Slide 18 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Christiaan Huygens schreef brieven naar wetenschappers in verschillende Europese landen. Dat was mogelijk doordat:

A
de wetenschappers veel talen kenden.
B
overal goede vertalers waren.
C
iedere wetenschapper in die tijd Latijn kende.

Slide 19 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Christiaan Huygens maakte verschillende reizen, onder meer naar Denemarken, Engeland en Frankrijk. Noteer minstens drie vervoermiddelen waarmee hij kon reizen.

Slide 20 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Christiaan Huygens was een van die nieuwe natuuronderzoekers: kennis verzamelen volgens de methode: waarnemen, experimenteren, controleren. Leg deze methode in eigen woorden uit.

Slide 21 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

In 1672 werkte Huygens in Parijs voor de Koninklijke Academie van Lodewijk XIV. Dat was wel een beetje raar voor een Nederlander. Waarom is dat volgens jou raar?

Slide 22 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Huygens dacht dat alle planeten bewoond waren, net als de aarde. Tot op heden is er nog niet zo’n planeet met bewoners gevonden, maar is het onmogelijk?

Slide 23 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Afsluiting
Nu we meer weten over Christiaan Huygens en wetenschappers in de 17e eeuw, kunnen we concluderen dat zijn werk en de groei van wetenschap in de Nederlanden een belangrijke rol hebben gespeeld in de geschiedenis van de wetenschap.

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Schrijf 3 dingen op die je deze les hebt geleerd.

Slide 25 - Question ouverte

De leerlingen voeren hier drie dingen in die ze in deze les hebben geleerd. Hiermee geven ze aan wat hun eigen leerrendement van deze les is.
Schrijf 2 dingen op waarover je meer wilt weten.

Slide 26 - Question ouverte

De leerlingen voeren hier twee dingen in waarover ze meer zouden willen weten. Hiermee vergroot je niet alleen betrokkenheid, maar geef je hen ook meer eigenaarschap.
Stel 1 vraag over iets dat je nog niet zo goed hebt begrepen.

Slide 27 - Question ouverte

De leerlingen geven hier (in vraagvorm) aan met welk onderdeel van de stof ze nog moeite. Voor de docent biedt dit niet alleen inzicht in de mate waarin de stof de leerlingen begrijpen/beheersen, maar ook een goed startpunt voor een volgende les.