les 2 pluriforme samenleving

welkom in de les
     Een pen gepakt


In de tas


                werkboek /lesboek 

           Aandacht en actief erbij
Thema pluriforme samenleving 
1 / 24
suivant
Slide 1: Diapositive
MaatschappijleerMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

Cette leçon contient 24 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 30 min

Éléments de cette leçon

welkom in de les
     Een pen gepakt


In de tas


                werkboek /lesboek 

           Aandacht en actief erbij
Thema pluriforme samenleving 

Slide 1 - Diapositive

Registratie in de les (**herinnering**)
Lesmateriaal bij je ?:( 2x niet dan naar inhaaluur) 
Huiswerk gemaakt?: (2x niet dan naar inhaaluur)  
Telefoontas ?:erin? (niet dan inleveren en ophalen 16.00 uur receptie 
Lesdoel met zelfstandig werken gehaald?: (2x niet dan naar inhaaluur  
 laptop zonder lader = ‘boeken vergeten’ =  nototie in Magister 

Slide 2 - Diapositive

OPFRISSEN: wat weet je nog van de vorige les ?: 
REGISTREER: Heb je het HUISWERK AF?  
v4: par.4.1: vragen: 2,5 +nummers: 8a,c,9,11,12  AFGEMAAKT                                        
h4: maak par4.1.: vragen: 2,3,4 en de nummers: 8, 9, 10, 11 ,13 AFGEMAAKT 
GELEERD IN DE VORIGE LES: 
1. Waarom zijn we een pluriforme samenleving en geen multiculturele samenleving?
2. Wat is het verschil tussen dominant,sub en tegencultuur?
3. Waarom is cultuur en referentiekader dynamisch? 

Slide 3 - Diapositive

Lesopbouw 
De lessen hebben de volgende opbouw: 
* INTRO lessonup: doe actief mee! (15-20min)
* Zelfstandige verwerking: wb/wk-opdrachten in de les (30 min)
* Terugkoppeling lesdoel: ik kan vragen over de stof beantwoorden (5min) 
 *Bespreken werkkaart: keuze gemaakt, taken verdeeld (10 min) 
*Vooruitblik volgende les: wat heb ik voor de volgende les nog thuis te doen? 


Slide 4 - Diapositive

WIE DOET WAT?

DOCENT: uitleg, hulp bieden, werksfeer bewaken, duidelijk zijn.
JIJZELF: actief erbij in lessonup, zelfstandig werken met wb/lb, werkkaart kiezen in 2-tal, hand opsteken als je hulp/uitleg wil, registreer wat er nog overblijft om thuis te doen.  

Slide 5 - Diapositive

Terugblik/opfrissen: wie /welke groepen behoren in Nederland
tot de pluriforme samenleving?
timer
1:00

Slide 6 - Question ouverte

Leerdoelen les 2 pluriform :
Aan het einde van de les kun je:
- het verband leggen tussen cultuuroverdracht en socialisatie 
- nature/nurture en sociale controle daarin plaatsen
- internalisatie in verband brengen met het vormen van persoonlijke - en sociale identiteit  
- voorbeelden geven van socialiserende instituties 


Slide 7 - Diapositive

Slide 8 - Diapositive

Persoonlijke identiteit

Je persoonlijke identiteit bestaat uit de dingen die je hebt geleerd,
de dingen die je bewust en onbewust hebt overgenomen, je ervaringen en je aangeboren eigenschappen. 

Je bent dus uniek.


Sociale (groeps) identiteit 

Veel mensen voelen zich ook bij een groep horen. (Friezen, vmbo'ers, Cambuur...)
Zij hebben dezelfde kenmerken of gewoonten.



Saamhorigheid/wij-gevoel: ergens bij horen
Wij en zij: Door 'wij' sluit je anderen uit. 
Meerdere groepen: Soms botst dat.
Kun je een voorbeeld bedenken?



Slide 9 - Diapositive

Hoe zijn wij geworden tot wie wij nu zijn? 
       Cultuuroverdracht door socialisatie: 
  • Nature aanhangers: zit in je karakter/genen en dus aangeboren 
  • Nurture aanhangers: opvoeding en socialisatie en dus aangeleerd
  • Onze socialisatie verloopt door imitatie en informatie en sociale controle
  • Sociale controle: door straf/beloning/complimenten houden we ons aan de geldende regels 

Slide 10 - Diapositive

Eigenschappen zijn aangeboren(nature) of aangeleerd(nurture). Je ……………… is vooral aangeleerd.
Welk woord of welke woorden kun je hier invullen?
A
muzieksmaak
B
technische aanleg
C
voetbaltalent
D
taalgevoel/aanleg

Slide 11 - Quiz

Wat is volgens jou belangrijker: nurture of nature?

Slide 12 - Carte mentale

https://vimeo.com//112819941/702d08f617

Slide 13 - Diapositive

Het filmpje van de kippenjongen gaat over socialisatie. Wat denk jij dat dit is op basis van het filmpje?
timer
1:00

Slide 14 - Question ouverte

Socialisatie = aanleren & doorgeven van jouw cultuur en normen &  waarden
Internalisatie = je hebt normen en waarden overgenomen en je gedraagt je  automatisch zoals de samenleving dat van jou verwacht 

Slide 15 - Diapositive

Socialiserende instituties
Socialiserende instituties zijn de groepen of instellingen die ervoor zorgen dat jij socialiseert.
School/kerk/club/instanties/
media/vriendenkring enz. 

Slide 16 - Diapositive

wie/wat dragen bij aan
jouw socialisatie
(socialiserende instituties)?

Slide 17 - Carte mentale

Veel organisaties hebben invloed op iemands waarden, normen en gedrag. Welke is het belangrijkst voor kleine kinderen?
A
Het gezin
B
De media
C
Het geloof
D
De overheid

Slide 18 - Quiz

GA NAAR DE STUDIEWIJZER 
* HAVO 4 PLURIFORME SAMENLEVING                               
* KLIK: WERKKAARTEN PLURIFORME SAMENLEVING 
* KIES PER 2-tal 1 werkkaart om uit te werken: 
1. werkkaart sub/tegen cultuur 2. emancipatie vrouwen 3. seksuele emancipatie 

Slide 19 - Diapositive

AAN DE SLAG: MAAK DE LESOPDRACHTEN:
H4: LB/WB par. 4.2 vr 2t/m6 + nummers 8,9,11               
V4: LB/WB par. 4.2 vr 1t/m6 + nummers 7,8,11                                                                  

Slide 20 - Diapositive

WAT ONDERZOEK JE PER WERKKAART?
KIES EEN SUB-, TEGEN CULTUUR of EMANCIPATIE GROEP (STUDIEWIJZER)
1. Hoe is de groep ontstaan?
2. Welke normen en waarden?
3. Welke kenmerken heeft de groep?
4. Hoe is de relatie met de dominante groep?
5. Welk filmfragment kies je daarbij?
6. Wat is jullie mening: positieve punten en punten van zorg!

VOORUITBLIK:
VOLGENDE LES: WERKKAART GEKOZEN!

Slide 21 - Diapositive

Kies nu in twee- of drietallen de werk-kaart. Stuur het naar me In teams ma'leer. DUS:

1. Welke werkkaart  kies je? 
2. Schrijf op wie welke taak gaat doen.
3. Stuur naar teams ma'leer:
welke werkkaart + voornamen en 1e letter achternaam


timer
10:00
Alles wat je op school  doet, hoef je thuis niet meer te doen!

Slide 22 - Diapositive

REGISTEER VOOR JEZELF:
  • Heb ik de werkboek opdrachten afgemaakt?                NAKIJKEN IN TEAMS!
  • Heb ik de begrippen met het lesboek  uitgewerkt?
  • Heb ik de werkkaart gekozen en een taakverdeling gemaakt? 


Leerdoelen behaald? JE KUNT NU: 
  • het verband leggen tussen cultuuroverdracht en socialisatie
  • - nature/nurture en sociale controle daarin plaatsen
  • - internalisatie in verband brengen met het vormen van persoonlijke - en sociale identiteit
  • - voorbeelden geven van socialiserende instituties 

Slide 23 - Diapositive

ALLES WAT JE OP SCHOOL DOET
HOEF JE THUIS NIET MEER TE DOEN

Slide 24 - Diapositive