Les 2 Celdeling

2. Celdeling
1 / 16
suivant
Slide 1: Diapositive
SchoonheidsverzorgingMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 16 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

2. Celdeling

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat weet je nog
van de vorige les ?

Slide 2 - Carte mentale

Leg een ei voorin de klas. Maak het ei kapot en vraag hen wat ze weten over cellen. Vraag hen waar een cel uit opgebouwd is. Verwijs naar de eierdooier (celkern is geel, cytoplasma is doorzichtig en de rand van de cytoplasma is het celmembraan). Laat verschillende studenten de vraag beantwoorden. 
Lesdoelen:
- Je kent de bouw, ligging en functie van verschillende cellen benoemen
- Je kent het verschil tussen directe en indirecte celdeling
- Je kent het verschil tussen mitose en meiose





Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesprogramma
  • Lesprogramma
Inleiding (5 minuten)
Theorie (20 minuten)
Zelfstandig werken (30 minuten)
Evalueren en afsluiten (5 minuten)

  • Benodigdheden
- Beautyboek 2  hoofdstuk 1 
- Pen & papier/laptop
- www.beautylevel.nl -> Cellen

Slide 4 - Diapositive

Waarom is dit belangrijk om te weten?
Om in de praktijk het lichaam te kunnen behandelen, moet je weten waar het lichaam uit bestaat. Dit begint bij de cel, wat het kleinste bouwsteentje in het lichaam is, die samen alle onderdelen van je lichaam vormen.
Celkern
Celmembraan
Cytoplasma

Slide 5 - Question de remorquage

Test hun kennis
Herhaling bouw van de cel


Hoe zat het ook alweer????


Slide 6 - Diapositive

geef uitleg
Celdeling

Bij celdeling vormen de korrels draden = chromosomen

Directe celdeling:
- Celkern en cellichaam delen tegelijkertijd

Indirecte celdeling:
- Eerst celkern, daarna deling cellichaam
- 2 vormen van indirecte celding:
A. Mitose 
B. Meiose


Slide 7 - Diapositive

geef uitleg, maak gebruik van het filmpje bij onduidelijkheid
1. Mitose (indirecte celdeling):
- Er ontstaan twee nieuwe cellen identiek/zelfde als de moedercel met ieder 46 chromosomen

2.Meiose (indirecte celdeling/reductiedeling)
- Komt voor bij geslachtscellen (eicel/zaadcel)
- Aantal chromosomen halveren
- Er ontstaan rijpe geslachtscellen met ieder 23 chromosomen

- Bevruchting:
rijpe eicel (23) + rijpe zaadcel (23) -> bevruchte eicel (46)

Mitose:







Meiose 

Slide 8 - Diapositive

geef uitleg, maak gebruik van het filmpje bij onduidelijkheid
Bevruchting van de eicel
23e chromosoom bepaalt geslacht 
XX - chromosoom
XY- chromosoom

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 10 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Ontwikkeling bevruchte eicel
Na bevruchting gaat eicel zich delen:
Er ontstaan 3 kiembladen:
1. Binnenste kiemblad/endoderm ( ontstaan van o.a. bloedvaten en luchtwegen)

2. Middelste kiemblad/mesoderm (ontstaan van o.a. bindweefsel en skelet)

3. Buitenste kiemblad/ectoderm ( hier uit ontwikkelen zich o.a.de opperhuid en het zenuwstelsel

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Zelfstandig werken
Wat? Leer het hoofdstuk 1.1 Cellen

Hoe? 
- Ga naar www.beautylevel.nl en maak: les celdeling en de trainer
- Maak een samenvatting van de toetstermen 1.1 t/m 1.3 







timer
30:00

Slide 12 - Diapositive

Laat de studenten de stappen van de uitleg herhalen, door verschillende studenten te noemen.

Tijdens het zelfstandig werken maakt de docent gebruik van het drierondjesmodel.

De startronde:
Tijdens de startronde is het belangrijk dat alle begrippen goed zijn overgekomen. Als alle begrippen goed zijn overgekomen kunnen de studenten aan de slag gaan.

De hulpronde:
De hulpronde is er voor studenten die de stof niet goed hebben begrepen, of studenten die nog vragen hebben. De docent helpt de leerlingen door feedup (wat is er bereikt?), feedback (wat kan er verbeterd worden?) en feedforward (hoe kan het verbeterd worden?) te geven.

De checkronde:
Tijdens de checkronde kijkt de docent of de studenten de opdracht bijna af hebben. Ook kijkt de docent of het gelukt is met het maken van de opdracht.

Hoofdstuk celleer is mij geheel duidelijk !
Ja
Nee
Gedeeltelijk

Slide 13 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Waar wil je nog aandacht aan besteden ?

Slide 14 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Afsluiting


  • Volgende week maandag:
Weefsels; Epitheelweefsel

  • Huiswerk 
Lezen Beautyboek 2 hoofdstuk 1.2 Epitheelweefsel 

Slide 15 - Diapositive

Herhaal het doel, bespreek wat ze volgende week gaan doen en geef huiswerk op
Wat is een cel?
- De mens is een organisme
- Een organisme bestaat uit orgaanstelsel
- Orgaanstelsels zijn opgebouwd uit organen
- Organen bestaan uit weefsels
- Weefsels zijn opgebouwd uit cellen

Een cel is het kleinste levende deeltje van het organisme

Slide 16 - Diapositive

Geef uitleg
Voorbeeld
Orgaanstelsel: maag- darmstelsel
Organen: slokdarm, maag, dunne darm, dikke darm, galblaas, enz.
Weefsels: epitheelweefsel, bindweefsel
Cellen: witte bloedcellen