Les 4 Aardig doen of pesten in de appgroep?

Verstandig delen
Aardig doen helpt
Thema 4
Les 4: Aardig doen of pesten in de appgroep?
1 / 29
suivant
Slide 1: Diapositive
MediawijsheidBurgerschapskunde+1Speciaal OnderwijsVoortgezet speciaal onderwijsPraktijkonderwijsBasisschoolMiddelbare schoolvmbo

Cette leçon contient 29 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 40 min

Instructions

Thema: Aardig doen helpt
Hoe blijft het leuk online?

Les 4: Aardig doen of pesten in de appgroep?

Inhoud van dit thema
Dit thema gaat over hoe je op een fijne manier kunt communiceren via een beeldscherm (telefoon, laptop) en wat je kan doen als je elkaar niet begrijpt.
Wanneer is iemand online je vriend? Hoe ga je om met nare reacties? Wat doe je als er ruzie is in de appgroep?

Voor de docent
De lessen van dit thema staan helemaal in het teken van de online (mis)communicatie van leerlingen. Aan de hand van praktische voorbeelden, gaan de leerlingen met elkaar in gesprek en onderzoeken ze samen hoe je het aardig en gezellig houdt online.
Bij het geven van de lessen is een veilige sfeer in de groep een voorwaarde: alleen dan kunnen ook de kwetsbare en lastige dingen gezegd worden. Stel je als docent open voor de verhalen van de leerlingen. Veroordeel niet, maar luister goed en vraag door. Werk met de voorbeelden uit de lessen, maar ook met de verhalen en ideeën van de leerlingen.

Lessen bij dit thema
Les 1: Online is niet iedereen je vriend
Les 2: Wat wil je zeggen met emoji’s?
Les 3: Mag je online alles zeggen en doen?
Les 4: Aardig doen of pesten in de appgroep?

Leerdoelen van dit thema
(Ook beschikbaar als poster)
Les 4
- Ik doe aardig online en geef daarin het goede voorbeeld.
- In een appgroep doe ik niet aan spammen, buitensluiten en schelden.
- Ik stuur geen foto’s en video’s door zonder toestemming van degene die erop staat.
- Als ik ruzie krijg in een appgroep, vraag ik hulp aan een volwassene.

Introductie voor de leerlingen
Deze les gaat over het gedrag van leerlingen in groepsapps. Die appgroepen zijn leuk, want je kunt ook met elkaar blijven praten als je weer thuis bent. Soms voel je je daarom minder alleen. Maar het kan ook misgaan, als er gepest wordt. Of
buitengesloten. Als jou dat overkomt, voel je je juist heel eenzaam.
Wanneer is het leuk en wanneer niet, in de appgroep? 
Wat kun je doen in de groepsapp zodat niemand zich buitengesloten of gepest voelt?

In deze les gaan we het hebben over groepsapps. En hoe we het daar gezellig kunnen houden.

Instructions

Feuilles de travail

Éléments de cette leçon

Verstandig delen
Aardig doen helpt
Thema 4
Les 4: Aardig doen of pesten in de appgroep?

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Kijken
Denken
Doen

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

In deze les gaan we het hebben over groepsapps. En hoe we het daar gezellig
kunnen houden.

Slide 3 - Diapositive

Link naar filmpje van Quinn en Aaron

https://youtu.be/rBAm7Mbs7ZE
Wanneer is het leuk en wanneer niet, in de appgroep?
  • Wat kun je doen in de groepsapp zodat   niemand zich buitengesloten of gepest   voelt?

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wie van jullie zitten met elkaar in een appgroep?
  • Hoeveel appgroepjes (of groepen op     Snapchat) hebben jullie met deze klas?

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Een meisje wordt buitengesloten op het schoolplein. Ze wordt er erg verdrietig van.
  • Gebeurt dit ook wel eens in   online groepen?
  • Zo ja, hoe gaat dat dan?
  • En wat voel je daarbij?

Slide 7 - Diapositive

Klik op de afbeelding om de strip beeldvullend te vergroten.
Wat is nog een voorbeeld van iets wat vervelend of verdrietig kan zijn in een appgroep?
  • Is buitengesloten worden online   net zo erg als op het schoolplein?
  • Waarom wel/niet?

Slide 8 - Diapositive

Leg uit
Het is makkelijker om onaardig te doen via een chat, dan wanneer je op het schoolplein staat. Hoe komt dat? Zoals we al geleerd hebben: je voelt je een beetje onzichtbaar en je hoeft diegene niet aan te kijken. Maar het verdriet van degene die het meemaakt, is wel net zo echt als op het schoolplein!


Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Een appgroep is net als een gewone groep
Als je online in een groep zit, zie en voel je de ander niet. Je hoeft niet direct te reageren. Je kijkt elkaar niet aan terwijl je iets zegt. Dit zijn de verschillen met een gewone groep op het schoolplein of bij een sportclub.

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Een appgroep is net als een gewone groep
Maar verder is een appgroep ook gewoon een groep: je kletst met elkaar, je deelt dingen uit je eigen leven of dat van anderen.

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Pesten is pesten: offline en online
Stel dat iemand iets zegt in een appgroep en niemand reageert. Terwijl op anderen wel wordt gereageerd. Dan kan diegene zich erg buitengesloten voelen. 

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Pesten is pesten: offline en online
Dat is een van de ergste dingen om mee te maken: dat anderen doen alsof jij niet bestaat. Daar kun je heel erg verdrietig van worden.

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Pesten is pesten: offline en online
Of anderen reageren wel, maar op een nare manier: ‘wat belachelijk’, of ‘wat ben jij dom’. Net als op het schoolplein, kan dit ervoor zorgen dat je heel verdrietig of boos wordt.

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Pesten is pesten: offline en online
Pesten is nooit ok. Ook niet als jij vindt dat je er een goede reden voor hebt. Als je ruzie hebt met iemand, dan praat je het uit.

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het belang van samen afspraken maken
Als je met een groep bent, zijn er altijd afspraken. Die zijn niet altijd uitgesproken,
maar je weet wel wat kan en wat niet: je gaat niet zomaar iemand slaan, hard schreeuwen, door anderen heen praten, of je uitkleden. 
Dit geldt ook voor een appgroep.

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het belang van samen afspraken maken
Om het gezellig te houden, zijn afspraken nodig. Afspraken waar iedereen zich aan houdt.

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wanneer is het fijn en veilig in de appgroep?
Als iedereen zich er veilig en gezien voelt.

Slide 19 - Diapositive

Laat de leerlingen nu zelf nadenken over goede afspraken online en vul eventueel aan.
Wanneer is het fijn en veilig in de appgroep?
Als iedereen zich er veilig en gezien voelt.
Als er leuke en grappige dingen gedeeld worden.

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Als mensen elkaar helpen.
Wanneer is het fijn en veilig in de appgroep?
Als iedereen zich er veilig en gezien voelt.
Als er leuke en grappige dingen gedeeld worden.

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Als mensen elkaar helpen.
Wanneer is het fijn en veilig in de appgroep?
Als iedereen zich er veilig en gezien voelt.
Als er leuke en grappige dingen gedeeld worden.
.... 

Slide 22 - Diapositive

Laat de leerlingen nu zelf nadenken over goede afspraken online en vul eventueel aan.
...(vul met elkaar aan)
Afspraken om het fijn te houden in de appgroep zijn
Zet de vinkjes bij de afspraken waar jullie je aan willen houden. 
Vul de lijst aan met afspraken die jullie als groep belangrijk vinden.
We gaan respectvol met elkaar om
We helpen elkaar
We gaan niet schelden  
We gaan niet spammen: 100x 
hetzelfde woord bijvoorbeeld
We doen niet aan buitensluiten:
negeren van iemand of uit de groep

zetten/houden
We delen geen foto’s of video’s van 
medeleerlingen zonder toestemming 

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat vinden jullie van deze afspraken?

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke van deze afspraken hou jij je al aan in appgroepen?
Wat vinden jullie van deze afspraken?

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Zijn er nog andere afspraken die jullie belangrijk vinden?
Welke van deze afspraken hou jij je al aan in appgroepen?
Wat vinden jullie van deze afspraken?

Slide 26 - Diapositive

Hang de resultaten op in de klas ter bevestiging van de door jullie besproken
appgroep-afspraken.
Wat hebben we geleerd deze les?
Zijn er nog leerlingen die iets kwijt willen over
dit onderwerp? Als je dat niet klassikaal wilt delen, kun je na de les of na school
altijd naar me toekomen.

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Thema 4: Aardig doen helpt
Hoe blijft het leuk online?
In een appgroep doe ik niet aan spammen, buitensluiten en schelden.
Ik doe aardig online en geef daarin het goede voorbeeld.
Ik stuur geen foto’s en video’s door zonder toestemming van degene die erop staat.
Als ik ruzie krijg in een appgroep, vraag ik hulp aan een volwassene.

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De InternetHelden Basis

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions