Hoofdstuk 3.4 Verslag schrijven les 1/2

Welkom!
We gaan paragraaf 3.4 (Schrijven/formuleren) in 2 lessen uitwerken. 

Je leert hoe je een goed verslag kunt schrijven. 

Vertel eens, waarom is het nuttig om een verslag te kunnen schrijven?
1 / 13
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 1,3

Cette leçon contient 13 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Welkom!
We gaan paragraaf 3.4 (Schrijven/formuleren) in 2 lessen uitwerken. 

Je leert hoe je een goed verslag kunt schrijven. 

Vertel eens, waarom is het nuttig om een verslag te kunnen schrijven?

Slide 1 - Diapositive

Leerdoelen 3.4 Schrijven/formuleren
Aan het eind van de paragraaf heb je een korte verslagje geschreven voor je mentor (deadline schrijftaak vrijdag 12 april 23:30):
 
  • Je leert welke onderdelen een verslag heeft.
  • Je leert een goede titel te bedenken.
  • Je leert een goede inleiding te schrijven.
  • Je leert verwijswoorden te gebruiken.

Slide 2 - Diapositive

1. Kenmerken verslag
  1. In een verslag schrijf je feiten / meningen.
  2. Het doel van een verslag is informeren / overtuigen.
  3. Wat gebruik je om de inhoud van je verslag te bepalen?
  4. Welke signaalwoorden passen goed bij een chronologisch verslag?
  5. In een verslag schrijf je alle / interessante zaken op.
timer
3:00

Slide 3 - Diapositive

Hoe bepaal je de inhoud van een verslag?

  • De inhoud bepaal je met de 5W1H-vragen.
  • Vertel de feiten in chronologische volgorde.
  • Gebruik signaalwoorden van tijdsvolgorde:
     Welke zijn dat ook alweer?

Slide 4 - Diapositive

Driedeling in de tekstopbouw van een verslag
Inleiding: In meestal één alinea trek je de aandacht van de lezer door een vraag, grapje of reden te vertellen . Maar ook noem je het onderwerp. 

Kern: Feitelijke informatie over wat je hebt meegemaakt of onderzocht in meerdere alinea's.

Slot: In meestal één alinea geef je een korte samenvatting, je mening, conclusie, advies. Maar NOOIT nieuwe informatie.
Gebruik witregels tussen de alinea's (dus: sla een regel over).

Slide 5 - Diapositive

2. Hoe schrijf je een goede inleiding? 
  1. Je begint met iets opvallends om de aandacht van de lezer te trekken. Zoals een vraag of een persoonlijk verhaaltje. Dat noem je een 'binnenkomer'.

  2. Maar je geeft ook informatie over het onderwerp.

Slide 6 - Diapositive

Voorbeeld inleiding
Voor het eerst dit jaar hebben we een wedstrijd gewonnen
en dat nog wel van de nummer twee.
Wat was ons geheime wapen?

Slide 7 - Diapositive

Voorbeeld inleiding kort verhaal
Mijn moeder trok wit weg toen ze mij recht op het hekje af zag stormen met mijn mountainbike. Ze zag me al over de kop slaan. Ze wist natuurlijk niet dat ik de hele dag had geoefend met bunny-hoppen.

Slide 8 - Diapositive

Hoe schrijf je een goede inleiding? 

Welke binnenkomer kun je bedenken in de inleiding van een verslag over een optreden, film, feest, wedstrijd die/dat je onlangs bijwoonde?

1. Kies een gebeurtenis
2. Schrijf de binnenkomer


Slide 9 - Diapositive

Binnenkomer
in de inleiding

Slide 10 - Carte mentale

3. Hoe schrijf je een goede titel? 
Twee functies:
1. Aandacht trekken (bijv. citaat, vraag stellen, belofte doen of 
   getal noemen).
2. Aangeven waar de tekst over gaat (informatie geven).

Een titel eindigt nooit met een punt!
Vraagteken/uitroepteken mag wel.

Slide 11 - Diapositive

Passende titel
bij inleiding

Slide 12 - Carte mentale

Inleiding schrijven
Maken opdracht 5 (inleiding schrijven).

Slide 13 - Diapositive