Les 5 Thermodynamica H15.3-6

Vooraf
Voorkennis activeren, aansluiten vorige les, interesse opwekken
1 / 32
suivant
Slide 1: Diapositive
natuurkundeHBOStudiejaar 2

Cette leçon contient 32 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 120 min

Éléments de cette leçon

Vooraf
Voorkennis activeren, aansluiten vorige les, interesse opwekken

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Thermodynamica
H15; §3-6
Schooljaar 2022 / 2023

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen les 5
Je kunt omschrijving in vaktaal geven van de volgende vakinhoudelijke concepten:
  • Metabolisme (zelfstudie)
  • Tweede hoofdwet: formuleringen (gedeelte zelfstudie)
  • Warmtemachine en warmtepomp (koelmachine): Carnotcyclus, efficiëntie en COP (gedeelte zelfstudie)
En je kunt de concepten toepassen.

Taalsteun: Je kunt vaktaalwoorden koppelen aan proces/begrip

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Mastering
Bereken de arbeid die op het systeem wordt verricht in elk van
de stukken.

Bekijk proces van 1 naar 2 (A)

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Mastering Physics
2,0 mol van een 2-atomig ideaal gas worden verhit bij een
constante druk (van 1 naar 2). De toegevoerde warmte bedraagt 2,00.10Joule.
a. Hoe groot is de verandering in de temperatuur van het gas?
b. Hoe groot is de verandering in inwendige energie?

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat zijn je verwachtingen van deze les?

Slide 6 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Introductievraag
Elektriciteitscentrales met fossiele brandstoffen produceren "thermische vervuiling". Een deel van de warmte geproduceerd door de brandende brandstof wordt niet omgezet in elektrische energie. De reden voor deze verspilling is:
A
De efficiëntie is hoger als er enige warmte ontsnapt.
B
De technische technologie heeft nog niet het punt bereikt waarop 100% terugwinning van afvalwarmte mogelijk is.
C
Er moet wat afvalwarmte worden geproduceerd: dit is een fundamentele eigenschap van de natuur bij het omzetten van warmte in nuttig werk.
D
De planten vertrouwen op fossiele brandstoffen en niet op splijtstof.

Slide 7 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat weet je van 2e hoofdwet van thermodynamica?

Slide 8 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Instructie
Uitleggen, demonstreren, controle vragen stellen

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

1e hoofdwet thermodynamica
Behoud energie

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wel behoud energie, maar gebeurt niet
  • Warmte van koud naar heet voorwerp stromen.
  • Steen die op grond ligt en dan plotseling opstijgt doordat de thermische energie van de moleculen in kinetische energie van steen als geheel wordt omgezet.
  • Bekerglas gemengd met zout- en peperkorrels schudden totdat mengsel zich vanzelf weer in twee lagen scheidt.
  • Scherven van gebroken kopje voegen zich spontaan weer samen tot geheel (plaatje volgende dia).

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

2e hoofdwet
Verklaring van kennelijke onomkeerbaarheid van processen

Welke processen wel / niet in natuur voorkomen

Geformuleerd op verschillende manieren



Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

2e hoofdwet
Warmte stroomt van nature van voorwerp met hoge temperatuur naar voorwerp met lage temperatuur.
Warmte stroomt niet spontaan van koud voorwerp naar heet voorwerp.

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Warmtemachine

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

2e hoofdwet
Kelvin-Planck:
Geen machine die warmte volledig omzet in arbeid

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe zorg je ervoor dat je je concentratie op peil houdt?

Slide 17 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Toepassing
Oefenen, groepsopdracht uitvoeren, debatteren

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Groepsopdracht
  • Beschrijf werking warmtemachine
  • Gebruik begrippen: temperatuur, druk, arbeid op en arbeid door
  • Stel TL = TH
    Leg uit wat er dan gebeurt

  • Zorg dat je kunt presenteren aan klas (tijd afspreken)

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Presentatie groepsopdracht
  • 1 groep presenteert  werking warmtemachine
  • Andere groepen geven feedback op inhoud, strategie, modus of kwaliteit
    (verdelen) van presentatie

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Efficiëntie/rendement
e=QHW

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

efficiëntie
e=QHW
e=QHQHQL
e=1QHQL

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ideale efficiëntie: Carnot rendement

Maximaal haalbare rendement
(ook manier om 2e hoofdwet te formuleren
e=1QHQL
eideaal=1THTL

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welk percentage van warmte die wordt geproduceerd door verbranden van benzine, wordt door een typische auto omgezet in nuttig werk?
A
20%
B
50%
C
80%
D
100%

Slide 24 - Quiz

motor 120 C ongeveer 400 K
uitlaat 20 C ongeveer 300 K

e = 25%
Motorfabrikant maakt volgende beweringen:
Warmte-invoer per seconde van motor is 9,0 kJ bij 435 K. De warmteafgifte per seconde is 4,0 kJ bij 285 K.

Leg uit of deze beweringen kloppen.

Slide 25 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Groepsopdracht koelkast
Gezamenlijk werking volgende elementen beschrijven (zie hierna open vraag):
Verdamper, condenser, pomp, expansieventiel en COP

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Beschrijf hier met je groep de werking van de koelkast.
Gebruik de volgende woorden:
Condensor, verdamper, expansieventiel en COP.

Slide 27 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Evaluatie
Samenvatten, herhalen, feedback vragen, vooruit blikken

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Huiswerk
  • Maken opgaven Mastering les 5 
  • Bestuderen Giancoli H15, §3-6

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Kloppen je verwachtingen? Waarom?

Slide 30 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Differentiatie
Extra uitleg, uitdagen, plusopdrachten

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ondersteunend materiaal
Op de elo vind je in de map "ondersteunend materiaal" video's met uitleg over 1e hoofdwet en thermodynamische processen.

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions