Hoofdstuk 7 Taalblokken Evalueren

Wat gaan we doen?


-Uitbreiding woordenschat
filmpje kijken en vragen beantwoorden
- bouwsteen 7 evalueren van tekst
theorie + oefenen in taalblokken
1 / 22
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 22 diapositives, avec quiz interactif, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Wat gaan we doen?


-Uitbreiding woordenschat
filmpje kijken en vragen beantwoorden
- bouwsteen 7 evalueren van tekst
theorie + oefenen in taalblokken

Slide 1 - Diapositive

woordenschat en luisteren
taalblokken 3F
Woordenschat
woordenschatuitbreiding
les 2 mayonaise
samen filmpje kijken
zelfstandig in taalblokken opdrachten maken 10 minuten

Slide 2 - Diapositive

Doel van de les
Evalueren: de waarde van een tekst

Aan het einde van de les weet je waar je op moet letten, als je wilt weten of de informatie in een tekst betrouwbaar is.

Slide 3 - Diapositive

Bouwsteen 7 evalueren Betrouwbaarheid van een tekst
  • Niet alles wat je leest is betrouwbaar.

Slide 4 - Diapositive

Waar let je op?

  • Informatiebron - Waar komt de tekst vandaan? Belang bij de informatie?  
  • Schrijver - Heeft hij er wel verstand van? 
  • Doel - Willen ze je overtuigen?  Moet je iets kopen?  
  • Datum - Is er alweer van alles veranderd? 

Slide 5 - Diapositive

betrouwbaar? Kijk naar:
- Deskundigheid of de onafhankelijkheid van de schrijver
- publicatieplaats  website, tijdschrift etc
Hoe is de tekst geschreven?
Staan er veel spelfouten in?
- Actualiteit en gebruikte bronnen



Slide 6 - Diapositive

samenhang
titel en tekst
inleiding kern en slot
mening en argumenten
tekstdoel en tekst




Slide 7 - Diapositive

Middelen om tekstdoel te bereiken

Middelen bij informeren:
- feiten geven
- bronnen noemen
- cijfers uit onderzoek geven
- vragen stellen
 





Slide 8 - Diapositive

overtuigen of activeren
- lezer of luisteraar direct aanspreken
- argumenten geven
- vragen stellen
- uitroeptekens gebruiken
- beloftes doen
- testimonials: positieve ervaringen van anderen als bewijs
- beeldspraak gebruiken

Slide 9 - Diapositive

amuseren

Middelen bij amuseren:
- beeldspraak gebruiken
-humor

Slide 10 - Diapositive

Betrouwbaarheid van de tekst

Slide 11 - Diapositive

Nepnieuws
Informatie met een misleidende boodschap. Deze wordt verspreid om er geld mee te verdienen. Ook kun je hiermee de mening van mensen beïnvloeden, zoals bijvoorbeeld in de politiek.

Slide 12 - Diapositive

Onhandig: Rutte vergat Rollercoaster Tycoon uit te zetten tijdens toespraak


Een onhandig moment vanavond tijdens de toespraak van premier Rutte. Terwijl hij het volk toesprak vanuit het Torentje, was overduidelijk gefluit en gejoel te horen uit het spelletje Rollercoaster Tycoon.

Rutte heeft inmiddels zijn excuses aangeboden en zegt voortaan het spelletje op pauze te zetten.

Slide 13 - Diapositive

De speld

Slide 14 - Diapositive

Slide 15 - Lien

Phishing
Cybercriminaliteit 
 tips om dit herkennen

- Als er om persoonlijke informatie wordt gevraagd
- Je krijgt een bericht uit onverwachte hoek
- let vooral op afzenders! naam, net niet goed... vreemd...
- spelling en grammatica

Slide 16 - Diapositive

parodie
sarcasme
cynisme


Slide 17 - Diapositive

Slide 18 - Vidéo

Waarom spreekt de arts hier van tragedie?
A
Omdat er een patiënt is overleden
B
De patiënt had langer geleefd als hij gezond was geweest
C
De arts mist zijn I-pod
D
Er worden teveel fouten gemaakt.

Slide 19 - Quiz

Aan de slag!
Taalblokken 3f bouwsteen 7 evalueren 
Maken: lezen en luisteren bolletje 9 t/m 15


Slide 20 - Diapositive

Terugblik op de les en huiswerk
Verschillen in waardering
  • Waar let je op als je wilt weten of een tekst betrouwbaar is?
  • Schrijver, bron, datum, doel
  • Samenhang

Huiswerk: Taalblokken 3f bouwsteen 7 evalueren
Maken: lezen en luisteren bolletje 9 t/m 15

Stelling voor betoog+ bronnen zoeken voor betoog

Slide 21 - Diapositive

Volgende les
Hoofdstuk 7 taalblokken en eindtoetsen af!
Let op het schrijfdossier! 

Dan door met hoofdstuk 8

Slide 22 - Diapositive