Lezen 3.3 betogende tekst

Welkom klas 2V1
1 / 19
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 2

In deze les zitten 19 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 45 min

Onderdelen in deze les

Welkom klas 2V1

Slide 1 - Tekstslide

Ga de 1e 10 min. lezen in je boek
timer
10:00

Slide 2 - Tekstslide

Lesplanning
27-11-2024
  • 3.3 Lezen: wat is een betogende tekst?

  • Aan de slag! Maken: opdrachten 1 t/m 10

  • Check lesdoel (heb ik de lesdoelen behaald?)


Lesdoelen: 
  • aan het eind van de les weet je wat een betogende tekst is;
  • aan het eind van de les kun je argumenten, tegenargumenten en weerleggingen herkennen.

Slide 3 - Tekstslide

Betogende tekst
  • 'Betogen' betekent 'met bewijzen aantonen'
  • Een schrijver geeft zijn mening (standpunt) en verdedigt die met een argument.
  • De schrijver wil de lezer overtuigen (= tekstdoel) dat zijn mening juist is.
  • Tekstvormen: ingezonden brief, recensie, klachtenbrief, beoordeling, boekbespreking

Slide 4 - Tekstslide

Wat is het verschil tussen een feit en een mening?

Slide 5 - Open vraag

Wat hebben de begrippen 'betogende tekst' en 'mening' met elkaar te maken?

Slide 6 - Open vraag

In een betogende tekst komen geen feiten voor.
A
Waar
B
Niet waar

Slide 7 - Quizvraag

Betogende tekst

Argumenten
  • Argument = informatie waarmee de schrijver de lezer wil overtuigen van zijn gelijk.
  • Kan een feit of mening zijn.

Tegenargument
  • Argument van iemand met een andere mening over het onderwerp.
  • Schrijver kan dit tegenargument weerleggen: hij vertelt waarom dat
tegenargument niet beter is dan zijn argument.

Slide 8 - Tekstslide

Betogende tekst
  • Tekstopbouw = (meestal) driedeling

  1. Inleiding: schrijver noemt het onderwerp en geeft zijn mening daarover.
  2. Kern: schrijver geeft argumenten voor zijn mening.
  3. Slot: schrijver trekt een conclusie of vat het belangrijkste nog eens samen.


  • Hoofdgedachte: mening van de schrijver + belangrijkste argument.

Slide 9 - Tekstslide

Slide 10 - Tekstslide

Wat is jouw mening over de onderstaande vraag?
Vind je dat de lessen op jouw school later moeten beginnen, of juist eerder?
- Schrijf je mening op en geef er twee argumenten bij.

Slide 11 - Open vraag

Betogende tekst
Standpunt: Alle leerlingen in de onderbouw moeten hun huiswerk op school maken.
  • Argument 1: Veel kinderen maken geen huiswerk en presteren daardoor slechter.

  • Argument 2: Alleen rijke ouders kunnen huiswerkklassen betalen en dat zorgt voor kansenongelijkheid.

  • Tegenargument: Als leerlingen hun huiswerk op school maken, leren ze niet zelfstandig te werken, terwijl ze dat wel moeten kunnen als ze gaan studeren.

  • Weerlegging tegenargument: Leerlingen moeten inderdaad leren zelfstandig te werken, maar dat kan ook pas vanaf de 3e klas, omdat anders de overgang van de basisschool naar de middelbare te groot is.

Slide 12 - Tekstslide

Een stelling (standpunt) is een bewering die je doet over iets. 




  • De middelbare school begint pas om 11.00 uur.
  • SOM moet niet zichtbaar zijn voor ouders.
  • Alle leerlingen moeten na hun examen verplicht een tussenjaar nemen.
  • Proefwerken moeten worden afgeschaft.
  • Vanaf 14 jaar moet je stemrecht hebben.
  • Vuurwerk moet verboden worden.
Wat gaan we doen?

  1. Pak een gekleurd strookje papier.

Slide 13 - Tekstslide

Wat gaan we doen?

  1. Lees de stelling voor
  2. Bedenk en noteer op je strookje datgene wat bij jouw kleur hoort
  3. Overleg in je groepje de uitkomsten
  4. Verbeter en vul aan waar nodig 
  5. Klassikaal bespreken
Argument 1
Argument 2
Tegen-
argument
Weerlegging tegenargument
timer
5:00

Slide 14 - Tekstslide

Lesplanning
  • 3.3 Lezen: wat is een betogende tekst?

  • Maken van 3.3: opdrachten 3 t/m 7, blz. 170-173





Lesdoel: 

  • aan het eind van de les weet je wat een betogende tekst is;
  • aan het eind van de les kun je argumenten, tegenargumenten en weerleggingen herkennen.

Slide 15 - Tekstslide

Lesplanning
  • 3.3 Lezen: wat is een betogende tekst?
  • Aan de slag! Maken: opdrachten 3 t/m 7, blz. 170-173

  • Noteer op een post-it het antwoord op de vraag: 
Wat is een betogende tekst?

  • Volgende les: 
Maken van 3.3:  af opdrachten 3 t/m 10, 
Aan de slag: 12 t/m 16, blz. 170-178

Lesdoel: 
  • aan het eind van de les weet je wat een betogende tekst is;
  • aan het eind van de les kun je argumenten, tegenargumenten en weerleggingen herkennen.

Slide 16 - Tekstslide

Ga lezen in je boek

Slide 17 - Tekstslide

Lesplanning
  • Terugblik bespreken opdrachten 3 t/m 10
  • Maken van 3.3:  11 t/m 19, blz. 179-183
  • Klaar? 3.3 Lezen: 20 t/m 27, blz. 183 t/m 186





Lesdoel: 
  • aan het eind van de les weet je wat een betogende tekst is;
  • aan het eind van de les kun je argumenten, tegenargumenten en weerleggingen herkennen.

Slide 18 - Tekstslide

Slide 19 - Tekstslide