les 6 Voltijd EU

1 / 34
volgende
Slide 1: Tekstslide
AardrijkskundeHBOStudiejaar 1

In deze les zitten 34 slides, met interactieve quiz, tekstslides en 3 videos.

time-iconLesduur is: 90 min

Onderdelen in deze les

Slide 1 - Tekstslide

DE EUROPESE UNIE

Slide 2 - Tekstslide

Slide 3 - Tekstslide

Antwoorden Wereld 
  1.  Delhi 
  2.  Kaapstad
  3. Buenos Aires
  4. Montreal
  5. Los Angeles
  6.  Seoel
  7.  Lagos 
Landen/ Water/Gebergte 
A Colombia 
B Iran 
C Filipijnen 
D Nijl 
E Atlantische Oceaan 
F Noordelijke IJszee 
G Andes 

Slide 4 - Tekstslide

In dit vakatelier gaat het onder meer over:   
  • Wat moet je als leerkracht weten van de EU, waarom en wat geef je door via jouw onderwijs?   
  • De verschillende instellingen en hun functie binnen de EU.   
  • Inzicht verkrijgen in de complexe besluitvorming binnen de EU.   
  • Hoe laat je actualiteiten aan bod komen in je aardrijkskundelessen?

Slide 5 - Tekstslide

lesdoelen 
  • Jullie kunnen het belang van de EU uitleggen vanuit verschillende perspectieven 
  • Jullie kunnen de werking van 3 organen binnen de EU uitleggen. 
  • Jullie kunnen beeldvormers inzetten binnen het thema EU. 

Slide 6 - Tekstslide

De Europese Unie

Slide 7 - Tekstslide

Hoeveel landen telt de Europese Unie?

Slide 8 - Open vraag

Brexit 

Slide 9 - Tekstslide

kerndoelen 
KERNDOEL 36  De leerlingen leren hoofdzaken van de Nederlandse en Europese staatsinrichting en de rol van de burger.
KERNDOEL 47  De leerlingen leren de ruimtelijke inrichting van de eigen omgeving te vergelijken met die in omgevingen elders, in binnen- en buitenland, vanuit de perspectieven landschap, wonen, werken, bestuur, verkeer, recreatie, welvaart, cultuur en levensbeschouwing. In ieder geval wordt daarbij aandacht besteed aan twee lidstaten van de Europese Unie en twee landen die in 2004 lid werden, de Verenigde Staten en een land in Azië, Afrika en Zuid-Amerika.
KERNDOEL 50 Topografie en mentaal kaartbeeld Europa

Slide 10 - Tekstslide

vandaag 
Theorie
Rollenspel

Slide 11 - Tekstslide

Slide 12 - Link

Slide 13 - Tekstslide

Slide 14 - Tekstslide

Slide 15 - Tekstslide

Slide 16 - Tekstslide

Slide 17 - Tekstslide

Slide 18 - Tekstslide

Europees Parlement


  • Het Europees Parlement bestaat uit 751 leden. Ze worden iedere vijf jaar door de burgers van de lidstaten gekozen. Hoe meer inwoners een lidstaat heeft, hoe meer zetels dat land heeft in het Europees Parlement. 
  • Het Parlement beslist over de wetsvoorstellen van de Europese Commissie, maar heeft géén recht van amendement

Slide 19 - Tekstslide

Slide 20 - Video

Slide 21 - Video

Slide 22 - Video

Rollenspel 

Slide 23 - Tekstslide

Probleem Europese Commissie:

Verschil in chocoladeproductie (cacaoboter vs. plantaardige vetten)

Chocolade die plantaardige vetten bevat die niet van cacao afkomstig zijn mag in bepaalde landen geen ´chocolade´ heten en er daarom ook niet worden verkocht.

Slide 25 - Tekstslide

Rollenspel 
Bedrijven uit EU-lidstaten mogen chocolade maken met andere plantaardige vetten (dus: je mag cacaoboter vervangen)

EU-lidstaten zijn verplicht chocolade op hun markt toe te laten die i.p.v. cacaoboter plantaardige vetten bevat 
(dus: je mag chocolade met andere ingrediënten in een andere lidstaat verkopen en het nog steeds chocolade noemen)
EC voorstel Chocoladerichtlijn

Slide 26 - Tekstslide

Verloop rollenspel 
Eerst verdeling rollen en inlezen op rollen
  • Ronde 1; voorlopige stemming, standpunt Europees Parlement, schorsing
  • Ronde 2; definitieve stemming, standpunt Europees Parlement.

Tijdens de schorsing gaan de ministers de andere lidstaten en het Europees Parlement overtuigen van hun standpunt.

Slide 27 - Tekstslide

Groepen worden ingedeeld 
  • Europees Parlement (1-2 studenten)

  • Voorzitter  van de Raad van de Europese Unie (1-2 studenten)

  • Europese Commissie (1-2 studenten)

  • Ministers van de EU-lidstaten 

Slide 28 - Tekstslide

Ronde 1:  duurt 10 minuten 
De voorzitter opent de vergadering en geeft het woord aan de Europese Commissie. De Europese Commissie leest het voorstel voor de richtlijn voor.  
De voorzitter vraagt ieder land om zijn standpunt over de richtlijn te verwoorden.  
Voorlopige stemming: de voorzitter vraagt welke landen in willen stemmen met de richtlijn, zoals verwoord door de Europese Commissie. 

Op het excel-sheet wordt de weergave van stemming weergegeven.

Slide 29 - Tekstslide

Schorsing 15 minuten 
De voorzitter geeft het woord aan het Europees Parlement (EP)
in het Europees Parlement stuitte het voorstel op grote weerstand. Het stemde met grote meerderheid tegen. De voorzitter schorst de vergadering 15 minuten.  Tijdens de schorsing zoeken landen steun voor hun standpunten. Het is mogelijk om tijdens de schorsing wijzingsvoorstellen (amendementen) in te dienen bij de Europese Commissie.

Slide 30 - Tekstslide

Ronde 2: duurt 20 minuten 
De voorzitter opent de vergadering en benadrukt het gezamenlijke belang, interne handel in de EU. 
De voorzitter vraagt de Europese Commissie (EC) of zij het voorstel van de chocoladerichtlijn heeft gewijzigd. Zo ja, dan krijgt de Commissie het woord om het gewijzigde voorstel voor te leggen aan de vergadering en toe te lichten waarom het voorstel is gewijzigd. Zo nee, dan herhaalt de Commissie het eerder verwoorde voorstel.
De voorzitter vraagt de minister van iedere lidstaat toe te lichten wat hij vindt van het (gewijzigde) voorstel van de Europese Commissie. 

Slide 31 - Tekstslide

Officiële stemming
De voorzitter vraagt wie vóór het (gewijzigde) voorstel van de Europese Commissie stemt en wie tegen stemt. 
De stemming wordt in de Excelsheet bijgehouden. 

Na de stemming verwoordt het Europees Parlement
zijn positie mbt het (nieuwe) voorstel.

Slide 32 - Tekstslide

nabespreking 

Slide 33 - Tekstslide

Veel onderwijs materialen te verkrijgen bij
www.prodemos.nl 
   https://europa.eu/teachers-corner/home_nl

Slide 34 - Tekstslide