Brug thema 4 BS 4.3

Thema 4 Stevigheid en beweging
1 / 23
volgende
Slide 1: Tekstslide
BiologieMiddelbare schoolhavoLeerjaar 1

In deze les zitten 23 slides, met interactieve quiz, tekstslides en 1 video.

Onderdelen in deze les

Thema 4 Stevigheid en beweging

Slide 1 - Tekstslide

vragen over hw 4.2?
En vragen over hw 4.1?

Wanneer mogen jullie uit quarantaine?
Opnieuw inplannen pw thema 2 en PO waterpest

Slide 2 - Tekstslide

bij ouder worden:
SkeletL steeds nieuw bot aangemaakt en oud bot afgebroken. Tot 30 :meer bot aangemaakt dan afgebroken. 
Na 45: meer bot afgebroken dan aanmaakt -> 
botten brozer door verlies van kalkzouten

Slide 3 - Tekstslide

Doel van de les
Je kunt de beenverbinden beschrijven.
Je kunt de bouw van een gewricht beschrijven.
Je kunt de werking van een kogelgewricht, scharniergewricht en een rolgewricht beschrijven.

Slide 4 - Tekstslide

doel van de les 4.3 beenverbindingen
je kunt de beenverbindingen beschrijven
je kunt de bouw van een gewricht beschrijven
je kunt de werking van een kogelgewricht, scharniergewricht en een rolgewricht beschrijven

Slide 5 - Tekstslide

 begrippen 4.3
vergroeid/naad
gewricht/gewrichtskogel/gewrichtskom/gewrichtskapsel
kapselbanden/gewrichtssmeer
kogelgewricht/rolgewricht/scharniergewricht

Slide 6 - Tekstslide

beenverbindeningen
botten zitten of: 
*vast aan elkaar bij geboorte=vergroeid (heiligbeen)
*of groeien aan elkaar na geboorte: naadverbinding (schedel)
= geen beweging
*of zijn met kraakbeen verbonden (ribben-borstbeen, wervels)
*of er is een gewricht waardoor twee botten met elkaar verbonden zijn (met kogel en kom: bijv. knie)         = beweging

Slide 7 - Tekstslide

Beenverbinding
De verbinding tussen twee botten heet een beenverbinding. Botten van het skelet kunnen op 4 manieren met elkaar verbonden zijn

Slide 8 - Tekstslide

Slide 9 - Video

filmpje beenverbindingen
https://schooltv.nl/video/gewrichten-hoe-zitten-botten-aan-elkaar-vast/
kijk deze tot 1 minuut 34

Slide 10 - Tekstslide

Slide 11 - Tekstslide

Slide 12 - Tekstslide

Slide 13 - Tekstslide

Slide 14 - Tekstslide

Slide 15 - Tekstslide

Slide 16 - Tekstslide

Slide 17 - Tekstslide

Slide 18 - Tekstslide

Slide 19 - Tekstslide

Sleep naar de botten die je ziet op de röntgenfoto
Spaakbeen
Opperarmbeen
Ellepijp

Slide 20 - Sleepvraag

begrippen 
vergroeid/naad
gewricht/gewrichtskogel/gewrichtskom/gewrichtskapsel
kapselbanden/gewrichtssmeer
kogelgewricht/rolgewricht/scharniergewricht

Slide 21 - Tekstslide

otten breken
Als je kip kluift, dan hou je botjes over. Die botjes zijn stevig en breken niet zomaar. Wat zorgt ervoor dat bot niet breekt?
nodig
2 kippenbotjes
azijn
lege jampot met deksel
15 minuten op de eerste dag
5 minuten na een week
introductie proefje botten breken
stappen
eerste dag
1.
doe één botje in de jampot
2.
vul de jampot tot aan de rand met azijn
3.
doe de deksel op de jampot
vraag 1: Wat denk je dat er met de botjes gebeurt als je een week wacht?
4.
bewaar het losse botje en de gevulde jampot
5.
wacht een week
na een week
6.
probeer het losse botje te buigen
7.
haal het andere botje uit de jampot met azijn
8.
probeer nu dit botje te buigen
vraag 2: Wat is het verschil?
vraag 3: Hoe denk je dat dit komt?




























Botten breken
Als je kip kluift, dan hou je botjes over. Die botjes zijn stevig en breken niet zomaar. Wat zorgt ervoor dat bot niet breekt?

Nodig: 2 kippenbotjes, azijn, lege jampot met deksel, 15 minuten op de eerste dag
5 minuten na een week

Stappen: 
Eerste dag: doe één botje in de jampot, vul de jampot tot aan de rand met azijn, doe de deksel op de jampot 
vraag 1: Wat denk je dat er met de botjes gebeurt als je een week wacht?
Bewaar het (tweede) losse botje en de gevulde jampot. Wacht een week. Na een week: probeer het losse botje te buigen. Hal het andere botje uit de jampot met azijn. Probeer nu dit botje te buigen. 
vraag 2: Wat is het verschil?
vraag 3: Hoe denk je dat dit komt?

Slide 22 - Tekstslide

hw
oefen weer de onderdelen van het skelet
M een sv van 4.3
m opdr 1 t/m 3 en 5 t/m 8

Slide 23 - Tekstslide