TVG3C Ned P2_week 5 les 8 en 9

T V G 3 C 
26 nov.

Welkom


1 / 37
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 3

In deze les zitten 37 slides, met tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 60 min

Onderdelen in deze les

T V G 3 C 
26 nov.

Welkom


Slide 1 - Tekstslide

Docent 

Slide 2 - Tekstslide

Startopdracht: voeg leestekens, witregels en hoofdletters toe
geachte meneer van leusden tot mijn spijt kan ik deze week niet bij de mentorles aanwezig zijn omdat ik een afspraak bij tandarts van puffelen heb heeft u er trouwens nog aan gedacht om mijn cijfer voor frans aan te passen

Slide 3 - Tekstslide

Startopdracht: voeg leestekens, witregels en hoofdletters toe
Geachte meneer Van Leusden,

Tot mijn spijt kan ik deze week niet bij de mentorles aanwezig zijn, omdat ik een afspraak bij tandarts Van Puffelen heb. Heeft u er trouwens nog aan gedacht om mijn cijfer voor Frans aan te passen?

Slide 4 - Tekstslide

Leerdoel
Aan het eind van deze week heb je 
  • de nieuwe schrijfopdracht Klucht afgemaakt 
  • de regels voor een brief per e-mail geleerd (herhaald)
  • grammatica- en spellingregels herhaald
  • een oefenmail geschreven





Slide 5 - Tekstslide

Huiswerk 
Geen huiswerk

Slide 6 - Tekstslide

Zakelijke e-mail: inhoud (1)
  • voor verzoek, klacht of mededeling
  • vaak aan een persoon die je niet persoonlijk kent
  • kort, beleefd en niet-emotioneel (zakelijk)
  • vaste indeling: in de inleiding stel je jezelf voor en noem je de reden voor het schrijven van de mail. In het middenstuk werk je je klacht/verzoek uit. In het slot geef je aan wat je met de mail wilt bereiken.

Slide 7 - Tekstslide

Zakelijke e-mail: inhoud (2)
  • Begin met: Geachte mevrouw Van der Sloot
  • Regel wit 
  • Inleiding, eerste alinea start met hoofdletter. Begin je eerste zin nooit met 'Ik' 
  • Regel wit
  • Schrijf in de kern (middenstuk) wat je klacht / opmerking / verzoek is. Beschrijf je verschillende argumenten of aspecten uitgebreid? Dan meerdere alinea's.

Slide 8 - Tekstslide

Zakelijke brief: inhoud (3)

  • Slotalinea: Je schrijft wat je verwacht van de lezer. Bijvoorbeeld: Ik hoop dat u mijn klachten serieus neemt en ik ga ervan uit dat u mij het aankoopbedrag  terugbetaalt. Bij voorbaat hartelijk dank.
  • Afsluiting: Met vriendelijke groet, (of Hoogachtend)
  • (witregel)
  • Je voor- en achternaam
  • Bijlage: (bv): aankoopbon, foto of curriculum vitae


In de toets schrijf je de e-mail op papier

Slide 9 - Tekstslide

Zakelijke e-mail: vorm

  • aan: e-mailadres van ontvanger(s)
  • CC (wie deze brief ook moet lezen) en BCC (als de lezers elkaars e-mailadres niet mogen zien)
  • Witregel
  • Vermeld het onderwerp (Betreft) als volgt: Verzoek om inlichtingen



Slide 10 - Tekstslide

Zakelijke e-mail: toon
  • Gericht:
    je houdt rekening met de lezer: welke informatie heeft hij al, welke belangen heeft hij. 
  • Duidelijk:
    je geeft aan waarom je schrijft en wat je van de lezer verwacht. 
  • Aantrekkelijk: je tekst is zorgvuldig en zakelijk geformuleerd en niet te lang. 
  • Correct:
    je e-mail bevat geen spel- en formuleringsfouten. Let op het gebruik van u en uw in de tekst.



Slide 11 - Tekstslide

Slide 12 - Tekstslide

  • ...?
  • Eppo Bruins, minister van Onderwijs
  • Kabinet wil 200 miljoen euro bezuinigen op middelbaar onderwijs
  • Jij bent tegen deze bezuinigingen. Je bent bang dat de kwaliteit van het onderwijs achteruit gaat. 

Slide 13 - Tekstslide

Pak je wisbordje

  • Schrijf het onderwerp eronder met het woord "Betreft:"
  • Schrijf de aanhef en de inleiding (dus: je stelt jezelf voor en je vertelt waarom je deze brief schrijft).

Slide 14 - Tekstslide

Betogende / overtuigende tekst
  • bevat steekhoudende argumenten
  • tekst wordt sterker als die argumenten gepaard gaan met beeldspraak:
  • "Het is nodig dat leerlingen goed onderwijs krijgen. Bezuinigingen maken de lessen slechter." =>
  • "Leerlingen en docenten zetten alle zeilen bij voor het geven en volgen van goed onderwijs. De geplande bezuinigingen zijn echter de doodssteek voor het onderwijs."

Slide 15 - Tekstslide

Schrijfopdracht (oefenen voor TEA)
  • E-mail aan supermarktmanager (zie ook bijlage in Magister Opdrachten)
  • Gebruik twee keer beeldspraak en twee stijlfiguren en onderstreep deze.


Worddocument inleveren via Magister Opdrachten, uiterlijk vanavond 22.00 uur.

Slide 16 - Tekstslide

Slide 17 - Tekstslide

T V G 3 C 
27 nov.

Welkom


Slide 18 - Tekstslide

Docent 

Slide 19 - Tekstslide

Startopdracht
Column Sylvia Witteman

Slide 20 - Tekstslide

Leerdoel
Aan het eind van deze week heb je 
  • de nieuwe schrijfopdracht Klucht afgemaakt 
  • de regels voor een brief per e-mail geleerd
  • grammatica- en spellingregels herhaald
  • een oefenmail geschreven en hierop gereflecteerd





Slide 21 - Tekstslide

Uitleg samengestelde zinnen en voegwoorden

Slide 22 - Tekstslide

Wat is het verschil?
  • Enkelvoudige zin: zin met één persoonsvorm
  • Samengestelde zin: zin met meerdere persoonsvormen => met voegwoorden en betr. vnw. aan elkaar geplakt
  • vb: De Klucht van de koe was een toneelstuk dat ik in het begin oninteressant vond, maar dat later wel leuker werd.


Slide 23 - Tekstslide

Slide 24 - Video

Samengestelde zin
  • Twee hoofdzinnen
  • Een hoofd- en een bijzin
  • Een hoofd- en twee bijzinnen, etc.
  • Bevat vaak komma (bv. tussen twee pv's)
Let op: er is altijd minimaal één hoofdzin! 
=> Probleem: bijzinnen worden vaak 'los' geschreven.





Slide 25 - Tekstslide

Uitleg 
Hoofdzin en bijzin

Slide 26 - Tekstslide

Hoofdzin
  • Onderwerp en pv staan naast elkaar:
  • Hij koopt vanmiddag dat boek voor mij en ik zorg voor het eten. 
  • Er kunnen geen woorden tussen het onderwerp en de pv
  • Hij *niet koopt vanmiddag een boek.

 Tip: Hoofdzin is het belangrijkste deel van de informatie uit de samengestelde zin:
Als het niet regent, koopt hij vanmiddag een boek voor mij. 

Slide 27 - Tekstslide

Bijzinnen
  • Tussen ow en pv kunnen andere zinsdelen staan:
  • Als hij vanmiddag dat boek voor mij koopt, zorg ik voor het eten. 
  • Pv vaak achteraan in de zin
  • losse bijzin is 'niet af'
  • Als het niet regent, (zin is niet af, je weet dat er nog info volgt => dus het is een bijzin)
  • Een bijzin MOET dus met een komma verbonden worden aan een hoofdzin. BZ mag niet als aparte zin geschreven worden.

Slide 28 - Tekstslide

Voegwoorden bij hoofdzinnen: dus, en, maar, want
    • Hij koopt vanmiddag dat boek voor mij en ik zorg voor het eten. 
    • Ze vliegen vandaag naar Malaga, maar het is daar nu best koud. 
      

    Slide 29 - Tekstslide

    Voegwoorden die bijzinnen inleiden: wanneer, hoewel, omdat, zodat, toen, als,...
    Als het niet regent, ...
    Hoewel het laat is, ...
    Omdat je het boek zo leuk vindt,...



    Slide 30 - Tekstslide

    Wat is de HZ? Wat is de BZ?
    1. Heb je een goede e-mail geschreven of heb je er nauwelijks aandacht aan besteed?
    2. Hoewel het laat was, ging ze toch nog hardlopen.
    3. Je vindt de films van Marvel zo geweldig, omdat je ze al vaak met je ouders hebt bekeken. 



    Slide 31 - Tekstslide

    Wat is de HZ? Wat is de BZ?
    1. Heb je een goede e-mail geschreven (HZ) of heb je er nauwelijks aandacht aan besteed (HZ)?
    2. Hoewel het laat was(BZ), ging ze toch nog hardlopen.(HZ)
    3. Je vindt de films van Marvel zo geweldig(HZ), omdat je ze al vaak met je ouders hebt bekeken (BZ). 



    Slide 32 - Tekstslide

    Let op de HZ, BZ en leestekens!
    1. *Omdat het vaak geregend  heeft. Zijn we nu met de auto gekomen.
    2. =>Omdat het vaak geregend heeft, zijn we nu met de auto gekomen.



    Welke vragen heb je nog?


    Slide 33 - Tekstslide

    Peer feedback e-mail
    • Ibrahim, Luus, Dany, Nathan: nog niet in groepje

    Slide 34 - Tekstslide

    Opdracht,groepjes van drie 
    • Lees e-mail van twee klasgenoten na en beoordeel
    • Onderstreep fouten in spelling, formuleren, leestekens
    • Check of er min. twee keer beeldspraak en twee keer stijlfiguren zijn gebruikt.
    • Bepaal met elkaar wat de beste tekst is (meest overtuigend, beste beeldspraak, minste fouten)
    • Herschrijf je eigen tekst: let ook op HZ, BZ en leestekens
    • Lever de tekst deze les in via Teams Opdrachten, uiterlijk vrijdagmiddag 29-11.
    timer
    40:00

    Slide 35 - Tekstslide

    Slide 36 - Link

    Terugblik
    Opdracht Klucht van de koe nog niet af? 
    Kom even bij me langs.

    Slide 37 - Tekstslide