Didactiek N2 les 2

De Eerste Wereldoorlog
Taak:
  1. Pak rustig je spullen: schrift, pen en laptop.
  2. Ga naar LessonUp en voer de code van deze les in.

Onderwerp van de les:
De Eerste Wereldoorlog  
Hoofstuk 3 paragraaf 3.1 (blz. 64)

1 / 34
volgende
Slide 1: Tekstslide
GeschiedenisMiddelbare schoolvmbo b, kLeerjaar 2

In deze les zitten 34 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

Onderdelen in deze les

De Eerste Wereldoorlog
Taak:
  1. Pak rustig je spullen: schrift, pen en laptop.
  2. Ga naar LessonUp en voer de code van deze les in.

Onderwerp van de les:
De Eerste Wereldoorlog  
Hoofstuk 3 paragraaf 3.1 (blz. 64)

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesindeling
  • afspraken in mijn les
  • lesdoelen 
  • uitleg
  • opdracht + nabespreken
  • les afsluiten

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Afspraken in mijn les
  1. Wij houden ons aan de schoolregels: bijvoorbeeld: geen telefoon, niet schelden etc.
  2. Als ik praat zijn jullie stil. Als een klasgenoot een stukje voorleest of een vraag beantwoord zijn jullie ook stil.
  3. Als je een vraag hebt steek je je hand op: er zijn geen domme vragen.
  4. Fouten maken mag, van fouten kunnen wij allemaal leren.
  5. Wij houden de klassenplattegrond aan & je blijft zitten tot de bel gaat.

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Letter van een Eerste Wereldoorlog soldaat

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Hulpvragen:
Wanneer was de Eerste Wereldoorlog?
Welke landen deden mee?
Wie hebben er gewonnen? 
Wat weet je over de Eerste Wereldoorlog?

Slide 5 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

Planning
Hoofdstuk 3: Eerste Wereldoorlog en daarna 
Introductie les hoofdstuk 3: Eerste Wereldoorlog en daarna.
3.1: De Eerste Wereldoorlog
3.2: De Nieuwe kaart van Europa
3.3: Een welvarende tijd.
3.4: De crisistijd
Herhaal les : 3.1 & 3.2
Herhaal les: 3.1 t/m 3.4
Toets hoofdstuk 3: 3.1 t/m 3.4

Slide 6 - Tekstslide

Advance organizer 
lesdoelen
• Aan het einde van deze les kun je opschrijven wat de centralen waren en welke landen hierbij hoorden. 

• Aan het einde van deze les kun je opschrijven wat de geallieerde waren en welke landen hierbij hoorden. 

• Aan het einde van deze les kun je de drie oorzaken  van de Eerste Wereldoorlog in je eigen woorden uiteggen. 


Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

De Centrale
Duisland
Oostenrijk
(Italië)







Later:
+ Het Ottomaanse rijk 





Slide 8 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

De Geallieerde
Groot-Brittannië
Rusland
Frankrijk






Later:
+ Italië
+ De Verenigde Staten



Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

De Centrale
Duisland
Oostenrijk
(Italië)







Later:
+ Het Ottomaanse rijk 





De Geallieerde
Groot-Brittannië
Rusland
Frankrijk





Later:
+ Italië (wisselt van kant)
+ De Verenigde Staten



Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

De Eerste Wereldoorlog oorzaak 1: militarisme.

1. Zoek het woord 'militarisme' op in je woordenboek.
2. Schrijf de betekenis in je eigen woorden op.

Slide 11 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

oorzaken De Eerste Wereldoorlog
Oorzaak 1: militarisme 
Militarisme = Het  verheerlijken/aanbidden van het leger. 

  • Laten zien hoe sterk het leger van je land is. 


Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

voorbeelden militarisme

Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

De Eerste Wereldoorlog oorzaak 2: nationalisme.

1. Zoek het woord 'nationalisme' op in je woordenboek.
2. Schrijf de betekenis in je eigen woorden op.

Slide 14 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

oorzaken De Eerste Wereldoorlog
Oorzaak 2: Nationalisme
nationalisme = sterke liefde voor het eigen volk. 

  •  Landen vonden hun eigen volk het beste en het belangrijkst. 

Slide 15 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

voorbeelden nationalisme

Slide 16 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

De Eerste Wereldoorlog oorzaak 3: wapenwedloop.

1. Zoek het woord 'wapenwedloop' op in je woordenboek.
2. Schrijf de betekenis in je eigen woorden op.

Slide 17 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

oorzaak 3: wapenwedloop
nationalisme + militarisme leidt tot een wapenwedloop
wapenwedloop = Landen maken steeds meer (sterkere)wapens want zij willen het machtigst zijn.

  • Doordat steeds meer landen steeds meer wapens hadden liepen de spanningen in de wereld op.

Slide 18 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

voorbeelden wapenwedloop

Slide 19 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

checken 
Rond 1500 hadden Europese landen handelsposten en kleine A. Rond 1900 waren deze uitgebreid naar wereldrijken. Japan en Europese landen konden gebieden veroveren doordat zij B, stoomschepen en spoorlijnen hadden. Deze konden worden geproduceerd door de C . Tijdens de D in 1885 werd Afrika verdeeld onder E landen.

Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

checken 
Rond 1500 hadden Europese landen handelsposten en kleine kolonies. Rond 1900 waren deze kleine koloniën uitgebreid naar wereldrijken. Japan en Europese landen konden gebieden veroveren doordat zij moderne wapens, stoomschepen en spoorlijnen hadden. Deze konden worden geproduceerd door de Industriële revolutie. Tijdens de Conferentie van Berlijn in 1885 werd Afrika verdeeld onder Europese landen.

Slide 21 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

opdracht WO 1
Uitkomst? .
Hoe? J
Tijd? 10 minuten
Hulp? 
Wat?

Slide 22 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

gezamenlijk inoefenen opdracht: maak de kaart 

Slide 23 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht  nabespreken

Slide 24 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 25 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat is imperialisme? Leg het begrip in je eigen woorden uit.

Slide 26 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Stelling: Naast Europese landen veroverde ook Japan gebieden, zij veroverde Korea.
A
Waar
B
Niet waar

Slide 27 - Quizvraag

WAAR 
Noem twee oorzaken van het imperialisme

Slide 28 - Open vraag

Antwoorden:
1. Het meerwaardigheidsgevoel van witte mensen.
2.Door de industriële revolutie hadden Europesen landen en Japan een industrie die wapens, stoomtreinen & spoorwegen konden maken.
3.De imperialistische landen wouden hun kolonies gebruiken als afzetgebied.
De Conferentie van Berlijn was is...
A
1903
B
1895-1896
C
1884-1885
D
1799-1800

Slide 29 - Quizvraag

1884-1885 C
Dit land was gekoloniseerd door...
A
Nederland
B
Italië
C
Duitsland
D
Frankrijk

Slide 30 - Quizvraag

Frankrijk D
Dit land was gekoloniseerd door...
A
Groot-Brittannië
B
Duitsland
C
Italië
D
Spanje

Slide 31 - Quizvraag

Groot-Brittannië A
Afsluiting 

Slide 32 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Fijne dag!
        

Pak je spullen in en blijf op je plek zitten tot de bel gaat.

Slide 33 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

oorzaken Imperialisme 
  • Meerwaardigheidsgevoel van witte mensen.
  • Kolonies willen gebruiken als afzetgebied. 
  • Industrie

Slide 34 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies