Didactiek N2 les 2

De Eerste Wereldoorlog
Taak:
  1. Pak rustig je spullen: schrift, pen en laptop.
  2. Ga naar LessonUp en voer de code van deze les in.

Onderwerp van de les:
De Eerste Wereldoorlog  
Hoofstuk 3 paragraaf 3.1 (blz. 64)

1 / 34
volgende
Slide 1: Tekstslide
GeschiedenisMiddelbare schoolvmbo b, kLeerjaar 2

In deze les zitten 34 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

Onderdelen in deze les

De Eerste Wereldoorlog
Taak:
  1. Pak rustig je spullen: schrift, pen en laptop.
  2. Ga naar LessonUp en voer de code van deze les in.

Onderwerp van de les:
De Eerste Wereldoorlog  
Hoofstuk 3 paragraaf 3.1 (blz. 64)

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Les indeling
  • afspraken in mijn les
  • lesdoelen 
  • uitleg
  • opdracht + nabespreken
  • les afsluiten

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Afspraken in mijn les
  1. Wij houden ons aan de schoolregels: bijvoorbeeld: geen telefoon, niet schelden etc.
  2. Als ik praat zijn jullie stil. Als een klasgenoot een stukje voorleest of een vraag beantwoord zijn jullie ook stil.
  3. Als je een vraag hebt steek je je hand op: er zijn geen domme vragen.
  4. Fouten maken mag, van fouten kunnen wij allemaal leren.
  5. Wij houden de klassenplattegrond aan & je blijft zitten tot de bel gaat.

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Brief van een Eerste Wereldoorlog soldaat.

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Hulpvragen:
Wanneer was de Eerste Wereldoorlog?
Welke landen deden mee?
Wie hebben er gewonnen? 
Wat weet je over de Eerste Wereldoorlog?

Slide 5 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

Planning
Hoofdstuk 3: Eerste Wereldoorlog en daarna 
Introductie les hoofdstuk 3: Eerste Wereldoorlog en daarna.
3.1: De Eerste Wereldoorlog
3.2: De Nieuwe kaart van Europa
3.3: Een welvarende tijd.
3.4: De crisistijd
Herhaal les : 3.1 & 3.2
Herhaal les: 3.1 t/m 3.4
Toets hoofdstuk 3: 3.1 t/m 3.4

Slide 6 - Tekstslide

Advance organizer 
lesdoelen
• Aan het einde van deze les kun je opschrijven wat de centralen waren en welke landen hierbij hoorden. 

• Aan het einde van deze les kun je opschrijven wat de geallieerde waren en welke landen hierbij hoorden. 

• Aan het einde van deze les kun je  verschillende bronnen koppelen aan de begrippen nationalisme, militarisme en wapenwedloop. 

Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

De Centrale
Duisland
Oostenrijk
(Italië)







Later:
+ Het Ottomaanse rijk 





Slide 8 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

De Geallieerde
Groot-Brittannië
Rusland
Frankrijk






Later:
+ Italië
+ De Verenigde Staten



Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

De Centrale
Duisland
Oostenrijk
(Italië)







Later:
+ Het Ottomaanse rijk 





De Geallieerde
Groot-Brittannië
Rusland
Frankrijk





Later:
+ Italië (wisselt van kant)
+ De Verenigde Staten



Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

De Eerste Wereldoorlog oorzaak 1: militarisme.

1. Zoek het woord 'militarisme' op in je woordenboek.
2. Schrijf de betekenis in je eigen woorden op.

Slide 11 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

voorbeelden militarisme

Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

oorzaken de Eerste Wereldoorlog
Oorzaak 1: militarisme 
Militarisme = Het  verheerlijken/aanbidden van het leger. 

  • Laten zien hoe sterk het leger van je land is. 


Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

De Eerste Wereldoorlog oorzaak 2: nationalisme.

1. Zoek het woord 'nationalisme' op in je woordenboek.
2. Schrijf de betekenis in je eigen woorden op.

Slide 14 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

voorbeelden nationalisme

Slide 15 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

oorzaken de Eerste Wereldoorlog
Oorzaak 2: Nationalisme
nationalisme = sterke liefde voor het eigen volk. 

  •  Landen vonden hun eigen volk het beste en het belangrijkst. 

Slide 16 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

De Eerste Wereldoorlog oorzaak 3: wapenwedloop.

1. Zoek het woord 'wapenwedloop' op in je woordenboek.
2. Schrijf de betekenis in je eigen woorden op.

Slide 17 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

voorbeelden wapenwedloop

Slide 18 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

oorzaak 3: wapenwedloop
nationalisme + militarisme leidt tot een wapenwedloop
wapenwedloop = Landen maken steeds meer (sterkere)wapens want zij willen het machtigst zijn.

  • Doordat steeds meer landen steeds meer wapens hadden liepen de spanningen in de wereld op.

Slide 19 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

check
1. Noem twee landen die hoorden bij de Centrale.

2. Noem drie landen die hoorden bij de Geallieerde. 

3. Waarom deden landen aan militarisme? 

4. Waarom maakten landen steeds meer wapens? 



Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

opdracht WO 1
Uitkomst? Je kunt verschillende bronnen indelen in: militarisme, nationalisme en de wapenwedloop. Wij bespreken de opdracht klassikaal. 
Waartoe/waarom? Je begrijpt dat bronnen (uit het verleden maar ook het heden) een bepaald doel hebben. Wanneer je dit herkent kun kritischer kijken naar een bron. 
Hoe? Ga in je groepje zitten die ik heb gemaakt. 
Tijd?  10 minuten.
Hulp?  Je eigen groepje.
Wat? 1. Bekijk de verschillende bronnen.
           2.Over leg met je gehele groepje bij welk begrip de bron past. 
           3. Leg de bron bij het juiste begrip. 
klaar?  Vraag docent.
timer
10:00

Slide 21 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

gezamenlijk inoefenen 

Slide 22 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies


A
wapenwedloop
B
militarisme
C
nationalisme

Slide 23 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies


A
wapenwedloop
B
militarisme
C
nationalisme

Slide 24 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies


A
wapenwedloop
B
militarisme
C
nationalisme

Slide 25 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

opdracht WO 1 
Uitkomst? Je kunt verschillende bronnen indelen in: militarisme, nationalisme en de wapenwedloop.
Hoe? Ga in je groepje zitten die ik heb gemaakt. 
Tijd?  10 minuten.
Hulp?  Je eigen groepje.
Wat? 1. Bekijk de verschillende bronnen.
           2.Over leg met je gehele groepje bij welk begrip de bron past. 
           3. Leg de bron bij het juiste begrip. 

klaar? Maak met je groepje een propaganda poster voor een van de begrippen. 
timer
10:00

Slide 26 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht  nabespreken

Slide 27 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht  nabespreken nationalisme

Slide 28 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht  nabespreken militarisme

Slide 29 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht  nabespreken wapenwedloop

Slide 30 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

les afsluiting 

Slide 31 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

lesdoelen
• Aan het einde van deze les kun je opschrijven wat de centralen waren en welke landen hierbij hoorden. 

• Aan het einde van deze les kun je opschrijven wat de geallieerde waren en welke landen hierbij hoorden. 

• Aan het einde van deze les kun je  verschillende bronnen koppelen aan de begrippen nationalisme, militarisme en wapenwedloop. ( toepassen)

Slide 32 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

huiswerk 
Huiswerk maken voor de les van 12/02/2025
  • lezen paragraaf 3.1 
  • opdracht  1 t/m 4 (paragraaf 3.1)

Slide 33 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Fijne dag!
        

Pak je spullen in en blijf op je plek zitten tot de bel gaat.

Slide 34 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies