cultuur van de kerk kloosters

HAVO 4
Kunst Algemeen
Cultuur van de Kerk
les 1
1 / 23
volgende
Slide 1: Tekstslide
KunstMiddelbare schoolvwoLeerjaar 5

In deze les zitten 23 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

Onderdelen in deze les

HAVO 4
Kunst Algemeen
Cultuur van de Kerk
les 1

Slide 1 - Tekstslide

kennismaking
Jerke Mulder 
35 jaar
Coach 3de jaars / k&C docent / docent kunst algemeen / docent hout ambacht (basisschool)

beeldend kunstenaar / ondernemer geweest / eindassessment HBO
2 kids (Guinevere & Idris) & 1 vrouw

 Zwolle / Leeuwarden

Slide 2 - Tekstslide

Stel jezelf voor
- hoe heet je?
- wat is je interesse? beeldend/muziek/dans?
- wat weet je van kunstgeschiedenis (schaal 1 - 10)

Slide 3 - Open vraag

het vak
Waarom?

  • Je leert belangrijke termen en begrippen uit de verschillende disciplines te hanteren. 
  • Je leert informatie over kunst en cultuur te herkennen, benoemen en toepassen en verbanden aan te geven. 
  • Je leert bronmateriaal (kijk- en luisterfragmenten) op een juiste manier te gebruiken en interpreteren. 

Samengevat: een verrijking voor het vak beeldend of muziek dat je hebt gekozen. 

Slide 4 - Tekstslide

het vak
Kunst Algemeen

  • CE-vak; examen. Theorievak over kunst en cultuur van de Westerse geschiedenis.  
  • Beeldende kunsten, uitvoerende kunsten (dans, drama, muziek), film, architectuur. 
  • 50% van het examencijfer is praktijkvak (beeldend of muziek), 50% is Kunst Algemeen. 

Slide 5 - Tekstslide

het vak
Tekstboek
 Vanuit Europese invalshoek de geschiedenis van de beeldende kunst, dans, muziek, drama, architectuur en film. 

Opdrachtenboek
  • grijze verwijzingen - naar opdrachtenboek zelf
  • blauwe verwijzingen - naar tekstboek
  • blauwe verwijzingen met 'v' - naar online-omgeving

Slide 6 - Tekstslide

samenvatting
schematische samenvatting
  • Cornell methode 

doel
  • helpen met redeneren;
  • begrippen beter onthouden;
  • belangrijke informatie gemakkelijker opslaan.

Slide 7 - Tekstslide

samenvatting
stappenplan
  1. tekst lezen
  2. proces bepalen (titel van samenvatting)
  3. begrippen markeren / noteren
  4. zoek begin proces
  5. invloed op andere begrippen
  6. herschrijven

Slide 8 - Tekstslide

Stel jezelf voor
- hoe heet je?
- beeldend of muziek?
- wat weet je van kunstgeschiedenis (schaal 1 - 10)

Slide 9 - Open vraag

Cultuur van de Kerk
leerdoelen
In deze les behandelen we de inleiding en eerste twee paragrafen van hoofdstuk 3. Bij deze paragrafen passen de volgende leerdoelen:

Inleiding

  • Ik begrijp wat wordt bedoeld met een Passion:
  • Ik weet waar de macht lag rond het jaar 1000:
  • Ik weet waarmee de katholieke kerk zich bezighield:
  • Ik weet waarom de kathedralen gebouwd konden worden:
  • Ik weet waarvoor kunst werd gebruikt:


Slide 10 - Tekstslide

Cultuur van de kerk
Kloosters 2.1
2.1 Kloosters  

  • Ik weet wie Adalberon was en hoe hij in het jaar 1000 na Christus de sociale orde heeft ingedeeld:
  • Ik weet wat het effect was van de werkwijze van de Bellatores:
  • Ik weet met welk doel de katholieke kerk deze afbeeldingen maakte (van het Laatste Oordeel en andere schrikbarende beeldhouwwerken):
  • Ik weet hoe de kerk haar geld verdient:
  • Ik herken de technieken van het reliëf, zoals de Timpanen die het Laatste Oordeel afbeelden:
  • Ik kan aan de hand van een voorbeeld vertellen waarom een Reliek zo belangrijk is voor de kerk en vaak kostbaar wordt bewerkt met goud en edelstenen:

Slide 11 - Tekstslide

cultuur van de kerk 
Kloosters

tussen 
1000 en 1400 n.Chr

Slide 12 - Tekstslide

The Passion 

Slide 13 - Tekstslide

                               

Lees bladzijde 22 & 23 van het tekstboek door. Onderstreep in tweetallen de belangrijkste begrippen uit de tekst.

                             
Maak een samenvatting aan de hand van de Cornell methode. 



 
3.1 Klassieke voorbeelden
opdracht

Slide 14 - Tekstslide

2.1 Kloosters
Stand van zaken rond het jaar 1000
De macht 
De kerk

De steden
De kunst 

Slide 15 - Tekstslide

2.1 Kloosters
-Europa dunbevolkt / onherbergzaam
-Kloosters op hun zelf Zelfvoorzienend
-3 standen, Laboratores/Bellatores/Oratores
-Ontstaan algemeen geldende stijlkenmerken

Slide 16 - Tekstslide

2.1 Kloosters
  • Kerk en kunst 
  • Dag des oordeel
  • Vage vuur
  • Het doel 

Slide 17 - Tekstslide

Sainte-Foy, Conques, Frankrijk
Timpaan met Laatste oordeel
Verschil links en rechts
Onderdeel architectuur
Voorheen beschilderd

Slide 18 - Tekstslide

Analyseren voorstelling

Slide 19 - Tekstslide

2.1 Kloosters
  • Timpaan 
  • Relief
  • Niet realistisch  
  • Verhoudingen kloppen niet 

Doel?
  • Boodschap overbrengen. Geen technische hoogstandjes

Slide 20 - Tekstslide

2.1 Kloosters
  • Heilig 
  • Paus 
  • Publiek trekkers 
  • Functie, dicht bij een heilige komen, geluk, tot god spreken 

Slide 21 - Tekstslide

        

                                


Maak de leerdoelen van de inleiding en 2.1 die op Itslearning staan. Behaal je met behulp van de samenvatting alle leerdoelen? Zo nee, op welke manier zou je die leerdoelen kunnen behalen?  



 
Cultuur van de kerk
opdracht

Slide 22 - Tekstslide

                                Onderstreep de belangrijkste begrippen en maak een samenvatting aan de hand van de Cornell methode van  Bid en Wer, blz 24. 

                                
2.1 Bid en werk 
opdracht

Slide 23 - Tekstslide