4.1 les 2. 1vh

4.1 Gedrag
1 / 27
volgende
Slide 1: Tekstslide
Biologie / VerzorgingMiddelbare schoolvmbo g, tLeerjaar 1

In deze les zitten 27 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

Onderdelen in deze les

4.1 Gedrag

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesverloop
1. Terugblik vorige les
2. Leerdoelen deze les
3. Uitleg belangrijkste begrippen 
4. Samen oefenen
5. Huiswerk check in duo's
6. Nabespreking


Slide 2 - Tekstslide

Lesverloop
Terugblik vorige les

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Gedrag

Slide 4 - Woordweb

Terugblik 

Werkvormen: 
Woordweb/mindmap
Leerdoelen deze les

  • Je kan uitleggen wat gedrag is.
  • Je kan beschrijven hoe gedrag ontstaat
  • Je kan uitleggen hoe je gedrag onderzoekt
  • Je kan uitleggen waarom je gedrag onderzoekt

Slide 5 - Tekstslide

lesonderdeel (ADI): Oriëntatie 
Uitleg belangrijkste begrippen

Slide 6 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Gedrag is.....

Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Gedrag is.....
Alles wat een dier of mens doet

Slide 8 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Uitwendige prikkel 
Veranderingen ..............................waar een organisme op kan reageren.

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Uitwendige prikkel 
Veranderingen in de omgeving waar een organisme op kan reageren.

Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Prikkel vanuit het lichaam van een mens of dier.
Hoe noem je dat?

Slide 11 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Prikkel vanuit het lichaam van een mens of dier.
Hoe noem je dat?
Inwendige prikkel

Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Gedrag deel je op in?

Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Handelingen
Klein stukje gedrag
Gedrag zijn allemaal handelingen bij elkaar. 


Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Gedrag onderzoeken
Onderzoek doen naar gedrag kan ons helpen dieren en mensen beter te begrijpen.

Omdat wij niet kunnen praten met dieren, kunnen we veel over hun leren door te kijken naar hun gedrag. 
Dat helpt ons ook om goed voor ze te kunnen zorgen.

Slide 15 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat is een ethogram?

een lijst met beschrijvingen van de handelingen.

Slide 16 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Ethogram

Slide 17 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Samengevat
  • Gedrag is alles wat een mens of dier doet
  • Mensen en dieren reageren op prikkels. 
  • Die kunnen inwendig zijn (lichaam) en uitwendig (omgeving)
  • Je kan onderzoek doen naar gedrag
  • Een handeling is een stukje gedrag
  • Een Ethogram is een lijst van beschrijvingen van handelingen

Slide 18 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Oefenen

Slide 19 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat is (bij biologie) gedrag?

Slide 20 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Een lijst met beschrijvingen van de verschillende handelingen van dieren of mensen, noem je een....
A
Ethogram
B
Protocol
C
Etholoog
D
Bioloog

Slide 21 - Quizvraag

Leerdoelen check
Waarom zouden dierverzorgers dit gedrag willen onderzoeken?

Slide 22 - Tekstslide

Begeleide oefening 
Werkvorm: onderwijsleergesprek. 
Wie kan er een handeling noemen? 
Wat mag je niet doen bij het benoemen van gedrag?
Het doel van het onderwijs leergesprek is dat de leerlingen erachter komen dat ze geen waarde aan het gedrag mogen hangen. Dat ze geen 

1vH:
De gorilla's hebben jongen gekregen. Kijk eens naar het fragment. Waarom zouden de dierverzorgers onderzoek willen doen naar gedrag van de moeders?

1vJ
De gorilla's hebben jongen gekregen. Kijk eens naar het fragment. Waarom zouden de dierverzorgers onderzoek willen doen naar gedrag van de apen?
-wat voor gedrag zie je? 
- mag je zeggen of het gemeen of expres is?
- wat zou er kunnen gebeuren als de moeder niet zou handelen?
- waarom is het belangrijk om te weten hoe de moeder handelt?




Waarom zouden dierverzorgers dit gedrag willen onderzoeken?

Slide 23 - Tekstslide

Begeleide oefening 
Werkvorm: onderwijsleergesprek. 
Wie kan er een handeling noemen? 
Wat mag je niet doen bij het benoemen van gedrag?
Het doel van het onderwijs leergesprek is dat de leerlingen erachter komen dat ze geen waarde aan het gedrag mogen hangen. Dat ze geen 

1vH:
De gorilla's hebben jongen gekregen. Kijk eens naar het fragment. Waarom zouden de dierverzorgers onderzoek willen doen naar gedrag van de moeders?

1vJ
De gorilla's hebben jongen gekregen. Kijk eens naar het fragment. Waarom zouden de dierverzorgers onderzoek willen doen naar gedrag van de apen?
-wat voor gedrag zie je? 
- mag je zeggen of het gemeen of expres is?
- wat zou er kunnen gebeuren als de moeder niet zou handelen?
- waarom is het belangrijk om te weten hoe de moeder handelt?




Wat ga je nu doen?
1. Bespreek in tweetallen het huiswerk. 
      Huiswerk niet gemaakt? Maak dan eerst de opdrachten van 4.1. (1 t/m 18)
2. Zijn jullie het niet eens over een vraag?
      Geef dan in de chat aan welke vraag dit is. 
3. Klaar? Maak opdracht 1 t/m 4 van test jezelf op blz. 45

Loop je vast maar ben je nog niet aan de beurt? 
Wachtwerk: Maak begrippenlijst van de dikgedrukte woorden van p4.1


timer
10:00

Slide 24 - Tekstslide

Instructie op zelfwerkzaamheid
Nabespreking
Hoe ging het huiswerk maken? 

Welke vragen vonden jullie het moeilijkst?

Slide 25 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Volgende les 4.2: Leren
Let op!
 Je moet voor de volgende les al thuis aan de slag 

Slide 26 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Tot volgende week!

Slide 27 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies