Schrijven en formuleren 2.4 mavo havo 1 betoog schrijven les 1 tm 6 29-11 tm 07-12-2023

Afspraken:
  • Je zit op je vaste plek.
  • Op je tafel ligt je leesboek, werkboek, laptop, schrift en etui.
  • Je telefoon is uit en zit in je tas. Je tas staat op het rek.
  • Je laptop is dicht (geluid uit) en gaat pas open als de docent het vraagt.
Regels tijdens de les:
  • We luisteren naar elkaar.
  • Tijdens het samenwerken overleg je op normale praattoon.
  • Je steekt je hand op voor vragen.







Lezen in je leesboek
timer
8:00
1 / 33
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolmavoLeerjaar 1

In deze les zitten 33 slides, met interactieve quiz en tekstslides.

Onderdelen in deze les

Afspraken:
  • Je zit op je vaste plek.
  • Op je tafel ligt je leesboek, werkboek, laptop, schrift en etui.
  • Je telefoon is uit en zit in je tas. Je tas staat op het rek.
  • Je laptop is dicht (geluid uit) en gaat pas open als de docent het vraagt.
Regels tijdens de les:
  • We luisteren naar elkaar.
  • Tijdens het samenwerken overleg je op normale praattoon.
  • Je steekt je hand op voor vragen.







Lezen in je leesboek
timer
8:00

Slide 1 - Tekstslide

Vorige week


Antwoorden 1.3 en 2.3 staan op
: Magister/ELO/Studiewijzers/Nederlands periode 2
Boekenwensenlijst afgerond


Slide 2 - Tekstslide

Wat gaan we doen?
  • Wat is een betoog (2.4 Schrijven & Formuleren)
  • Uitleg betoog
  • Puzzelen (2 opdrachten)
  • Betoog vervolg
  • Afsluiten van de les

Slide 3 - Tekstslide

Lesdoelen:
Aan het einde van de les:
  • Weet je wat een betoog is 
  • Heb je geoefend hoe een betogende tekst is opgebouwd
  • Heb je geoefend met mening, argument en onderbouwing

Slide 4 - Tekstslide

Wat is een betoog?
A
Een tekst met informatie
B
Een tekst waarin je mensen amuseert
C
Een tekst met een mening
D
Een tekst waarin je mensen iets wilt laten doen.

Slide 5 - Quizvraag

Voorbeeld betoog
Ik vind het goed dat we geen vuurwerk meer mogen afsteken.

Vuurwerk is slecht voor het milieu. Bij het afsteken wordt de lucht vervuild en op de grond liggen overal vuurwerkresten.
Vuurwerk is duur.  Met het geld dat je hiermee bespaart kun je andere dingen doen.

Doordat vuurwerk slecht voor het milieu is en ook nog duur is, ben ik van mening dat het goed is dat we geen vuurwerk mogen afsteken.

Slide 6 - Tekstslide

Uitleg betoog
Een betoog is een overtuigende tekst. 
Doel: iemand overtuigen van jouw mening over een bepaald onderwerp.

Dit doe je met argumenten: Dit zijn feiten en/of meningen. 
Wat is het sterkst?

Je argumenten zijn nog sterker als je ze kan onderbouwen. Dit doe je door bij elke argument dat je noemt, uitleg te geven of een voorbeeld te geven.

Slide 7 - Tekstslide

Opbouw betoog
Een betoog heeft een duidelijke opbouw. 

Inleiding: het onderwerp van je tekst en je mening hierover.

Kern: opnoemen van argumenten bij je mening. Begin met het sterkste argument. Onderbouw elk argument door uitleg te geven of een voorbeeld.

Slot: in het slot vat je de argumenten samen en herhaal je jouw mening.

Slide 8 - Tekstslide

Puzzelen met een betoog
Opdracht 1:
Wat?: zet de tekst in de goede volgorde door de reepjes in de juiste volgorde onder elkaar te leggen.  Denk aan de theorie die net is uitgelegd!

Met wie?: in duo's (met je buurman of -vrouw)
Tijd:  5 minuten
Klaar?: keer het blad wat je op je tafel ligt om en check je antwoord






timer
5:00

Slide 9 - Tekstslide

Puzzelen met een betoog 
Opdracht 2:

Pak heb blad erbij met de gehele tekst. Ga op zoek naar de volgende antwoorden:
  1. Waar staat het onderwerp en de mening van de schrijver? Onderstreep het onderwerp en omcirkel de mening. 
  2. Hoeveel argumenten noemt de schrijver? Nummer ze. 
  3. Onderstreep bij elk argument de onderbouwing die gebruikt is
  4. Geef bij elke argument aan of het een mening of een voorbeeld is. .
  5. Check bij het slot of de mening en alle argumenten weer terugkomen (tel ze. zie vraag 3 voor het het antwoord). 
Tijd: max 8 minuten





timer
8:00

Slide 10 - Tekstslide

Klassikaal maken 2.4
Ga naar Talent paragraaf 2.4
Oefening  2 t/m 3  (oef 1 hebben we vorige week al gedaan)

 





Slide 11 - Tekstslide

Afspraken:
  • Je zit op je vaste plek.
  • Op je tafel ligt je leesboek, werkboek, laptop, schrift en etui.
  • Je telefoon is uit en zit in je tas. Je tas staat op het rek.
  • Je laptop is dicht (geluid uit) en gaat pas open als de docent het vraagt.
Regels tijdens de les:
  • We luisteren naar elkaar.
  • Tijdens het samenwerken overleg je op normale praattoon.
  • Je steekt je hand op voor vragen.







Lezen in je leesboek
timer
8:00

Slide 12 - Tekstslide

Slide 13 - Tekstslide

Voorkom teveel herhaling van woorden
Een tekst wordt saai als er te vaak dezelfde woorden in staan. Houd daar rekening mee als je een tekst schrijft.

Gebruik verwijswoorden. Jan is lang. Hij is 14 jaar.
Gebruik synoniemen. Jan won een prijs. De nieuwe fiets kan hij morgen ophalen in de fietsenwinkel. 
Gebruik een omschrijving. Mountainbiken is populair. De bergen zijn ideaal voor fietsen over ruige terreinen.

Slide 14 - Tekstslide

Uitleg werkblad betoog schrijven

Slide 15 - Tekstslide

Aan de slag met het werkblad 
Wat moet je doen?: maak stap 1 t/m 4 op je werkblad
Hoe?: alleen, in stilte
Tijd: 15 minuten
Klaar?: check eerst met het beoordelingsformulier en het voorbeeldbetoog of je niks bent vergeten. 
Daarna ga je door met stap 5 



timer
15:00

Slide 16 - Tekstslide

Werkblad betoog schrijven
Wat moet je doen?: maak stap 5 t/m 8. Maak hiervoor een Word-bestand aan met de volgende naam: jouwnaam/klas betoog gezonde schoolkantine.docx Sla het bestand op in je onedrive/map Nederlands.

Hoe?: alleen, in stilte
Tijd: 20 minuten
Klaar?: ga verder met stap 9
Kort nabespreken


timer
20:00

Slide 17 - Tekstslide

Voorbeeld betoog (zie werkblad)
  • Houd het voorbeeldbetoog erbij! Dit kan je helpen tijdens het schrijven.
  • Houd ook het 'beoordelingsformulier' er de hele tijd bij. Check elk onderdeel zorgvuldig of je niks vergeten bent!
  • Je gaat het zelf doen, docent geeft niet de antwoorden.

Slide 18 - Tekstslide

Werkblad betoog schrijven
Wat moet je doen?: maak stap 9  t/m 11. Sla je Word-bestand op de onedrive/map Nederlands (met de juiste naam!)

Hoe?: alleen, in stilte
Tijd: 20 minuten
Klaar?: ga verder met stap 12
Kort nabespreken


timer
20:00

Slide 19 - Tekstslide

Afspraken:
  • Je zit op je vaste plek.
  • Op je tafel ligt je leesboek, werkboek, laptop, schrift en etui.
  • Je telefoon is uit en zit in je tas. Je tas staat op het rek.
  • Je laptop is dicht (geluid uit) en gaat pas open als de docent het vraagt.
Regels tijdens de les:
  • We luisteren naar elkaar.
  • Tijdens het samenwerken overleg je op normale praattoon.
  • Je steekt je hand op voor vragen.







Lezen in je leesboek
timer
8:00

Slide 20 - Tekstslide

Pak het werkblad 'Betoog schrijven' erbij
  • Werkblad stap 1 t/m 4 doornemen mbv het voorbeeldbetoog (bord) en het  beoordelingsformulier (de ll). 
  • Hoe is in het voorbeeldbetoog de mening geformuleerd?
  • Hoe de drie argumenten (is kort geformuleerd)
  • Hoe de onderbouwing per argument?
  • En het slot?
  • Wat zijn de volgende stappen? Uitleggen stap 5 t/m 8 (mbv werkblad)
  • Hoe sla je het bestand op?


Slide 21 - Tekstslide

Werkblad betoog schrijven
Wat ga je nu doen?: stap 5 t/m 8. Klaar? Verder met 9 t/m 12
Sla het Word-bestand op met de volgende naam: jouwnaam/klas betoog gezonde schoolkantine.docx Sla het bestand op in je onedrive/map Nederlands.
Hoe?: alleen, in stilte. Stap 12 zoek iemand op die ook klaar is en lees/ beoordeel mbv het beoordelingsformulier.
Tijd: 20 minuten
Kort nabespreken


timer
20:00

Slide 22 - Tekstslide

Werkblad betoog schrijven
Wat moet je doen?: maak stap 12. Lees je betoog zorgvuldig door en controleer of je aan alle onderdelen hebt voldaan die in het beoordelingsmodel staan. Evt nog verbeteren. 
Hoe?: alleen, in stilte
Tijd: 20 minuten
Klaar?: wissel je betoog uit met je duo-maatje en controleer elkaars betoog met behulp van het beoordelingsmodel. Wissel uit.
Lever je document in voor het einde van de les via Magister/Opdrachten



timer
20:00

Slide 23 - Tekstslide

Inleveren betoog 
STAP 1:
LEVER JE DOCUMENT IN VIA MAGISTER/OPDRACHTEN (denk aan de juiste naam van het document)

STAP 2:
Controleer nog een keer of je inderdaad het goede bestand hebt geüpload in Magister! Verkeerde bestand of geen bestand? Dan heb je nog 1 poging om het te herstellen (mits je het meteen doet)





Slide 24 - Tekstslide

Afspraken:
  • Je zit op je vaste plek.
  • Op je tafel ligt je leesboek, werkboek, laptop, schrift en etui.
  • Je telefoon is uit en zit in je tas. Je tas staat op het rek.
  • Je laptop is dicht (geluid uit) en gaat pas open als de docent het vraagt.
Regels tijdens de les:
  • We luisteren naar elkaar.
  • Tijdens het samenwerken overleg je op normale praattoon.
  • Je steekt je hand op voor vragen.







Lezen in je leesboek
timer
8:00

Slide 25 - Tekstslide

Pak het werkblad 'Betoog schrijven' erbij
  • Kort doornemen van alle stappen van het werkblad
  • Met behulp van het beoordelingsformulier en voorbeeldbetoog 


Slide 26 - Tekstslide

Werkblad betoog schrijven
Wat heb je af?: stap 1 t/m 4
Wat ga je nu doen?: afronden stap 5 t/m 8
Klaar? verder met 9 t/m 11
Hoe?: alleen, in stilte (bij stap 12 werk je samen)
Tijd: 20 minuten

Sla het Word-bestand op met de volgende naam: jouwnaam/klas betoog gezonde schoolkantine.docx Sla het bestand op in je onedrive/map Nederlands.




timer
25:00

Slide 27 - Tekstslide

Werkblad betoog schrijven
Wat moet je doen?: maak stap 12. Lees je betoog zorgvuldig door en controleer of je aan alle onderdelen hebt voldaan die in het beoordelingsmodel staan. Evt nog verbeteren. 
Hoe?: alleen, in stilte
Tijd: 20 minuten
Klaar?: wissel je betoog uit met iemand die ook klaar is. Controleer elkaars betoog met behulp van het beoordelingsmodel. Wissel uit.
Lever je document in voor het einde van de les via Magister/Opdrachten



timer
20:00

Slide 28 - Tekstslide

Afspraken:
  • Je zit op je vaste plek.
  • Op je tafel ligt je leesboek, werkboek, laptop, schrift en etui.
  • Je telefoon is uit en zit in je tas. Je tas staat op het rek.
  • Je laptop is dicht (geluid uit) en gaat pas open als de docent het vraagt.
Regels tijdens de les:
  • We luisteren naar elkaar.
  • Tijdens het samenwerken overleg je op normale praattoon.
  • Je steekt je hand op voor vragen.







Lezen in je leesboek
timer
5:00

Slide 29 - Tekstslide

Inleveren betoog 
STAP 1:
LEVER JE DOCUMENT IN VIA MAGISTER/ELO/OPDRACHTEN 
(denk aan de juiste naam van het document)

STAP 2:
Controleer nog een keer of je inderdaad het goede bestand hebt geüpload in Magister! Verkeerde bestand of geen bestand? Dan heb je nog 1 poging om het te herstellen (mits je het meteen doet)





Slide 30 - Tekstslide

vandaag einde van de les betoog inleveren via Magister/ELO/Opdrachten
Groep 1: wissel met je buurman of -vrouw je betoog uit. Kijk het betoog na met het beoordelingsformulier. Schrijf op een blaadje  (je schrift) welke fouten je ziet. Geef elkaar een cijfer.
Groep 2: eerste helft van de les: betoog afmaken. Klaar? zoek een klasgenoot die ook net klaar is en wissel elkaars betoog uit
Groep 3: Deze les maak je het betoog af.

Sla je betoog goed op. Lever het in via Magister
timer
20:00

Slide 31 - Tekstslide

Oefening inleiding schrijven
Inleiding (minimaal 3 zinnen):
Zin 1. Inleidende zin
Zin 2. Onderwerp (het plan van de directie)
Zin 3. Mening: Ik vind dat ....


Slide 32 - Tekstslide

Oefening inleiding schrijven

Inleiding (minimaal 3 zinnen):
Zin 1. Inleidende zin
Zin 2. Onderwerp (het plan van de directie)
Zin 3. Mening: Ik vind dat ....

Opdracht:
Wat: Schrijf een inleiding volgens de opbouw met de 3 zinnen
Hoe: alleen, in stilte
Tijd: 4 minuten
Waarover?:

Winterweer. De directie van onze school wil de school open houden als het heel erg sneeuwt in de winter. Jij vindt hier iets van.

timer
4:00

Slide 33 - Tekstslide