5Hs kua-Les 1: De Middeleeuwen

Welkom! 

  • Telefoon in het Zakkie en in tas: NIET zichtbaar.
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: laptop, map/schrift, pen
timer
3:00
1 / 53
volgende
Slide 1: Tekstslide
KunstMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 5

In deze les zitten 53 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 4 videos.

time-iconLesduur is: 70 min

Onderdelen in deze les

Welkom! 

  • Telefoon in het Zakkie en in tas: NIET zichtbaar.
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: laptop, map/schrift, pen
timer
3:00

Slide 1 - Tekstslide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Vandaag
-voorstellen
-Introductie KUA
-Middeleeuwen tijdperk
Lesdoelen
-Je weet wat het vak inhoudt en hoe het jaar eruit gaat zien
-Je hebt een basisidee van het Christendom.
-De leerling toont besef van de historische context van kunst ten tijden van de Middeleeuwen.
-De leerling kan de volgende begrippen uitleggen: Klassieke Oudheid en Vroeg-, Hoog- en Late Middeleeuwen.



Slide 2 - Tekstslide

Checklist:
Het leerdoel is in leerlingentaal geformuleerd.
Het leerdoel is volgens de RTTI-methodiek geformuleerd.
Het leerdoel geeft een omschrijving van de context (inhoud).
Er wordt een werkwoord gebruikt in het leerdoel (gedrag).

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
De condities worden weergeven in het leerdoel (voorwaarden).
Er zijn succescriteria gekoppeld aan het leerdoel (norm
Voorstellen! 

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies


Hester van Schooten (STN)
stn@johandewittscholengroep.nl
CKV-KUA-BTE

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat is Kunst Algemeen?
Deel van de kunstgeschiedenis + kunst analyseren
Leren over verschillende kunstdisciplines
Lijkt op geschiedenis!
 Kunst Algemeen = theorie (50%) & een kunstpraktijkvak (50%)
Toetsen zijn op computer in Testfox, antwoorden op papier EXAMENMODUS
Methode: "ART History", aantekeningen en deze Lesson-Ups


Slide 5 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Kunst algemeen

Heb je het boek al?

Slide 6 - Tekstslide

Noteer de namen van de leerlingen die het nog niet hebben!
Kunst Algemeen (KUA)
Leren over kunst- en cultuurgeschiedenis.
Leren verbanden te leggen tussen gebeurtenissen in de wereld en de kunst.
Leren te beschouwen en te beargumenteren.

Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Waarom dan?
  • Je leert je te verhouden tot de wereld om je heen.
  • Je leert waarom kunstenaars bepaalde keuzes maken.
  • Je leert goed te kijken/luisteren en argumenteren.
  • Je leert de effecten van keuzes in bijv. kleur en vorm.
  • Je empathisch vermogen wordt getraind.
  • Je leert kritisch denken.
  • je leert dat er nooit maar één perspectief op iets is. 
--> Aan welke studies of beroepen denk je dan? 

Slide 8 - Tekstslide

relevant voor "alle" beroepen en studies.
Examendoelen
  • Kennis van verschillende stijlen en stromingen 
  • Termen en begrippen kunnen hanteren
  • Beschouwen, bronnen gebruiken en beargumenteren

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Hoe zien de lessen eruit
  • Introductie op een onderwerp
  • Verdieping per kunstdiscipline
  • Stof actief verwerken: aantekeningen maken, vragen stellen en beantwoorden, opdrachten maken, presentaties geven.

Huiswerk: belangrijkste verschil tussen leerlingen.
Je gaat veel voorbeelden zien!

Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Welke soorten kunst ken jij? Bijvoorbeeld: muziek.

Slide 11 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Kunstdisciplines:
Theater
Dans
Film
Muziek
Architectuur
Beeldende kunst
Mode
Design
Literatuur

Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

7 periodes
Klassieke oudheid (500 v. Chr. - 500 n. Chr.)
  • Cultuur van de kerk (middeleeuwen)
  • Hofcultuur (16e en 17e eeuw)
  • Burgerlijke cultuur van Nederland (17e eeuw)
  • Romantiek en Realisme (19e eeuw)
  • Cultuur van het Moderne (1900 - 1950)
  • Massacultuur (1950-nu)

Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Jaaroverzicht
P1
P2
P3
Onderwerp 
Cultuur van de Kerk:
11e -14e eeuw
Modernisme & Massacultuur: 
1900-nu
Alles:
Voorbereiden op eindexamen

Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies


P2: Modernisme

Slide 15 - Tekstslide

Herkent iemand iets? Gesprek voeren. Of als niets herkent wordt; welke disciplines zie je?
P2: Massacultuur

Slide 16 - Tekstslide

Herkent iemand iets? Gesprek voeren. Of als niets herkent wordt; welke disciplines zie je?
Wie zijn jullie?
Pak een kaart.
Vertel iets over het kunstwerk dat met jou te maken heeft.

Slide 17 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 18 - Video

Zijn ze hierna van mening veranderd? wat valt hen op in het filmpje?

PERIODE 1

Slide 19 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Waar denk je aan bij Middeleeuwen?

Slide 21 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

Slide 22 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Subcultuur: gothics & metal

Slide 23 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 24 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

500 - 1500
600 - 1200
Renaissance
draken
bijgeloof
wetenschap
Romaanse

Slide 25 - Sleepvraag

Deze slide heeft geen instructies

Slide 26 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 27 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies


A
Naar de Rode Duivels
B
Naar de Oude Grieken
C
Naar de Romeinen
D
Naar de Ridders

Slide 28 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Slide 29 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Polytheïsme
Monotheïsme
Feodaal stelsel
Kruistochten
Aquaducten
Kloosters

Slide 30 - Sleepvraag

Deze slide heeft geen instructies

Slide 31 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Slide 32 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 33 - Tekstslide

Bij de vorige slide, van een geschiedenismethode, staat 500-1500. Bij kunstgeschiedenis neigen we meer naar 400-1400.  Niet vergeten, dit hebben we later allemaal als labels opgeplakt, een eeuw is ruimgenomen.

Slide 34 - Video

de opbouw samenleving, ME in het kort. Eindigt met opkomst steden en waarom.

Slide 35 - Video

Christendom in dagelijks leven, scheiding kerk, Arabische wereld. 
Zoekopdracht + presenteren
Zoek vanuit een kunstdiscipline een Middeleeuws kunstwerk op. 
1.Waar doet het jullie aan denken (sfeer, emotie, ander onderwerp)?
2.Noem het jaartal & titel  -->Wordt tijdlijn.
3.Hoe kan je zien/horen dat het uit de Middeleeuwen komt?
Werk in twee/drietal ----> lever in op Teams 

Slide 36 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Domtoren in Utrecht

1. Doet mij denken aan thuis, aan een kaars, aan een vuurtoren.

2. Domtoren, 1320-1380.

3. Middeleeuws, want:
-gotische stijl, alles zo hoog mogelijk om dichter bij God te zijn.
-Licht binnenlaten = God binnenlaten.
-Spitsbogen.
VOORBEELD

Slide 37 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 38 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Tekst

Slide 39 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Kunst van de:
Later in deze periode kun je het verschil zien en horen.

Slide 40 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

500-1000 n.Chr

Slide 41 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

500-1000 n.Chr

Slide 42 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 43 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

1000-1250 n.Chr.
ROMAANSE KUNST

Slide 44 - Tekstslide

geestelijken
adel
boeren & burgers

1e en 2e hebben privileges. 

Ongeveer 1% vd bevolking geestelijken
1% adel

1%
1%
1%
98%

Slide 45 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies


Slide 46 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Slide 47 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Middeleeuwen indeling
Vroeg: overgang van Klassieke Oudheid naar Romaans
Hoog:   Romaanse kunst
Laat:     Gotische kunst

Welke jaartallen horen hierbij?



Slide 48 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

1250-1500 n.Chr.
GOTISCHE KUNST

Slide 49 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 50 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 51 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat ga je echt onthouden van deze les over kunst en de Middeleeuwen?

Slide 52 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Slide 53 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies