Les 4 Reclame maken

Uitleg reclame
Wie kan vertellen wat reclame is?
Waar kun je reclame allemaal tegenkomen? 
Wie weet wat het doel van reclame is?
RECLAME 
1 / 18
volgende
Slide 1: Tekstslide
KunstBasisschoolGroep 5,6

In deze les zitten 18 slides, met tekstslides en 9 videos.

time-iconLesduur is: 90 min

Instructies

Cultuurcoachtraject Groep 5 - Filmles 6 - Reclame I

LESDUUR 
90 min.
 
INTRODUCTIE
In de komende drie lessen* onderzoeken leerlingen hoe reclames worden gemaakt. Welke trucs passen filmmakers toe om een succesvolle reclame te maken? Waarom is slow-motion zo belangrijk voor reclame? En welke filmshots kun je allemaal gebruiken om je boodschap over te laten komen. De opgedane kennis passen de leerlingen toe in hun eigen reclamevideo.

In deze eerste les over reclamemaken kijken de leerlingen de kunst af bij reclamemakers. Ze ontleden verschillende ‘reclame trucs’ en kijken naar manieren om een reclame extra aantrekkelijk te maken. In een maakopdracht bedenken ze hun eigen reclame product, slogan én beginnen ze aan het plan voor hun eigen reclame.

*Let op: er zijn 3 lessen, er is genoeg inhoud om het in 4 lessen te doen. Dit is volledig afhankelijk van hoeveel tijd je per les op jouw school hebt. Dus pas aan naar eigen inzicht! 


LESDOELEN
  • De leerling herkent reclame als een ultra korte film met als doel het verkopen van een product.
  • De leerling benoemt verschillende ‘trucs’ die filmmakers gebruiken om reclames aantrekkelijker te maken.
  • De leerling benoemt slow motion en muziek als middelen om een reclame extra effect te geven.
  • De leerling verzint een filmplan voor een reclamefilm voor een eigen product.

OPZET
  • Introductie | 2 min.
  • Uitleg reclame | 10 min.
  • Reclame trucs | 15 min.
  • Opdracht: Eigen product verzinnen | 15 min.
  • Slow Motion & Muziek | 5 min.
  • Slogans | 5 min
  • Opdracht: Plan eigen reclame maken | 15 min.
  • Opdracht: Props maken | 25 min.
  • Afsluiting en vooruitblik | 5 min.

INSTRUCTIES

Materiaal
  • Digibord met internet en LessonUp
  • A3 papier + schrijfgerei
  • Werkblad Reclameplan (1 per groepje)
  • Knutselspullen (gekleurd papier, karton, tape, wc rolletjes etc. - wat op school te vinden is) 

Overige voorbereiding
Deel de klas op in groepjes van 4. Dit zijn de groepjes waarmee ze de komende drie lessen samenwerken aan hun eigen reclame.

Het is handig om te werken met een thema. Werkt de school deze periode met een thema bijvoorbeeld, dan kun je dat goed gebruiken voor deze les. Zo niet, geef een thema mee, dat kan zijn……

Extra ruimtes nodig
Nee, deze les is klassikaal en 100% in de klas
 
2e docent nodig
Niet noodzakelijk

AANPASSEN OP THEMA
In de reclamelessen bedenken de leerlingen een eigen product waar ze een reclame voor maken. In de les worden suggesties gegeven voor wat voor een soort product dat kan zijn (iets dat je leven beter maakt bijv.) maar dit kan uiteraard ook aan een schoolthema worden aangepast.


Onderdelen in deze les

Uitleg reclame
Wie kan vertellen wat reclame is?
Waar kun je reclame allemaal tegenkomen? 
Wie weet wat het doel van reclame is?
RECLAME 

Slide 1 - Tekstslide

UITLEG RECLAME | 10 MIN

V: Wie kan vertellen wat reclame is? 
A: Eigen antwoord.
 
V: Waar kun je reclame allemaal tegenkomen? 
A: Reclames vind je op TV, YouTube, Podcasts, Radio, posters en billboards op straat, maar ook een grote merknaam op je trui bijv.

Reclame kan dus allerlei vormen hebben. In deze lessen gaan we het hebben over gefilmde reclames. Die reclames zijn namelijk een soort mini films en ze worden vaak ook door filmmakers gemaakt. Maar ze zijn anders dan een film, want ze hebben allemaal één belangrijk doel.

V: Wie weet wat het doel van reclame is?
A: Reclame is altijd bedoeld om mensen over te halen iets te kopen of te doen (zoals ergens lid van worden). 

Reclame trucs
Wie kan een reclame noemen die echt is blijven hangen?
Kunnen jullie trucs noemen die filmmakers gebruiken?
RECLAME TRUCS

Slide 2 - Tekstslide

RECLAME TRUCS | 15 MIN
V: Wie kan een reclame noemen die echt is blijven hangen? Bijvoorbeeld omdat je hem heel grappig vond, of juist heel irritant.
A: Eigen antwoord.

Als je een reclame maakt, wil je dat een reclame zo goed de aandacht trekt dat ‘ie in je hoofd blijft hangen. En een reclame werkt extra goed als de kijker na afloop ook nog denkt: wat een leuk en goed product is dat. 
Om daarvoor te zorgen hebben reclamemakers allerlei filmtrucs.

V: Kunnen jullie trucs noemen die filmmakers gebruiken voor reclames?
A: Eigen antwoord

Inventariseer waar de leerlingen mee komen (schrijf ze op het bord) en ga verder met de voorbeelden op de volgende slides.

Laat steeds eerst de video zien en vraag daarna of de leerlingen kunnen benoemen welke truc de makers hebben gebruikt om de reclame extra goed te laten werken. Vul de lijst met reclame-trucs op het bord steeds aan.

Slide 3 - Video

Humor
Met deze reclame proberen ze je aan het lachen te maken. Want als je de kijkers om je kunt laten lachen, vinden ze je product vast ook leuk!

Video
https://vimeo.com/820799907/f8318c80c9?embedded=true&source=vimeo_logo&owner=79139379 
(Kruidvat - Slim besparen - 0:45)


Slide 4 - Video

Op gevoelens inspelen
Als de kijker na een reclame ‘Aaaaah’ zegt omdat het verhaal zo hartverwarmend was, dan hebben de reclamemakers hun werk goed gedaan. Een lekker pluizig lief dier helpt ook altijd!

Video
https://www.youtube.com/watch?v=KqVRqx_jwVM 
(Hema - Takkie is de weg kwijt - 1:00)

Slide 5 - Video

Iets beloven en flink overdrijven
Vaak belooft een reclame dat alles anders wordt als je dit product koopt. Eerst ging álles mis maar met dit product wordt je leven veel beter. Of: als je deze shampoo koopt krijg je prachtig haar, of als je deze nieuwe sportschoenen koopt ben je meteen veel beter in sport. In het echt is dat meestal helemaal niet zo, de reclamemakers overdrijven dus heel erg.

Video
https://www.youtube.com/watch?v=x_QDjbAgTpw
(Lego - 0:45)

Slide 6 - Video

Zintuigen* prikkelen
In een reclame is het geluid van eten vaak extra overdreven. Een appel die heel sappig klinkt als je erin bijt, chips die extra crispy kraakt of chocola die superhard breekt. En ook al kun je niks ruiken door de TV, reclamemakers doen toch vaak alsof iets verrukkelijk ruikt. Dat doen ze allemaal zodat het extra lekker lijkt om dit product te eten.

*Vraag eerst of iedereen weet wat zintuigen zijn.

Video
https://www.youtube.com/watch?v=JG6jrXkpUOE (Magnum - Veel krakende choco - 0:20)

Slide 7 - Video

Iets weggeven
Soms proberen reclamemakers mensen te lokken met een actie: als je nu iets koopt krijg je een gratis cadeautje! Of ze hebben iets voor je dat je kunt sparen zodat je steeds terugkomt om iets nieuws te kopen. Denk bijvoorbeeld aan voetbalplaatjes.

Video
https://www.youtube.com/watch?v=JD8sZQfWxv0&t=13s
(AH - Voetbalplaatjes - 0:20)


Reclame trucs
  • Beroemdheid 
  • Humor
  • Op gevoelens inspelen
  • Iets beloven en flink overdrijven
  • Zintuigen prikkelen
  • Iets weggeven

Slide 8 - Tekstslide

Loop nog eens het lijstje langs dat je net op het bord hebt geschreven om te herhalen welke trucs filmmakers allemaal gebruiken in reclames.
Opdracht: product verzinnen
Opdracht: Verzin je eigen product. Waar ga jij reclame voor maken?
JOUW PRODUCT

Slide 9 - Tekstslide

EIGEN PRODUCT | 10 + 5 MIN
Verdeel de klas in groepjes van 4.
Geef elk groepje een groot vel en pennen.
Deze opdracht is een goed moment om een eventueel thema te gebruiken.

Jullie gaan nu een eigen product bedenken waar je in de volgende les een reclame voor gaat maken. 

Gebruik een van deze twee opties:

1. Bedenk een product dat je leven op school beter kan maken. Bijvoorbeeld een bellenblaas die je op de juf blaast en dat ze dan op alles ja zegt (de hele dag buitenspelen, yeah!).

of 

2. Gebruik het thema waar de klas op dit moment mee bezig is als aanleiding voor het product. Een product dat iets oplost of beter maakt.

Vergeet niet te verzinnen wat je product allemaal voor speciale eigenschappen heeft: wat doet het, waar ruikt het naar, waar smaakt het naar etc.

Verzin eerst een heleboel ideeën (slechte ideeën mogen ook). Schrijf ze allemaal op het vel en kies dan met de groep het idee dat jullie gaan gebruiken. 

Gebruik je fantasie, maak het zo gek als je wil. 
Jullie hebben 10 minuten.

Laat na de 10 minuten in een kort rondje elk groepje vertellen wat voor een product ze hebben bedacht.


0

Slide 10 - Video

SLOW MOTION & MUZIEK | 5 MIN
Vaak ziet een reclame eruit als een super overdreven versie van het echte leven, het is altijd net iets mooier, of juist net iets erger (als bijvoorbeeld álles fout gaat). Er zijn nog twee dingen die filmmakers kunnen helpen daarbij: Slow motion & Muziek.

Bekijk een stukje van deze reclame. 

V: Wie weet waarom slow motion zo veel wordt gebruikt in reclames?
A: Met slow motion kun je iets extra mooi in beeld brengen. Dat zie je heel vaak met eten (bijv. chips, chocola, ijs) maar ook met bijvoorbeeld prachtig bewegend haar of met waterdruppels bijvoorbeeld.
Als iets slow motion in beeld is, is er extra veel aandacht voor, én extra veel tijd voor jou om te beseffen hoe lekker dit product is en dat je dat product ook wil hebben.

Video
https://www.youtube.com/watch?v=tLDvci3Vo_E&t=60s 
(Barilla - Spaghetti - Fragment: 0:10-0:45)

Slide 11 - Video

Bij de vorige video hoorde je al dat muziek ook heel belangrijk is. Door de opera muziek lijkt het alsof de spaghetti éxtra bijzonder is.

Muziek kan helpen om film een extra gevoel mee te geven. Door de juiste muziek kan een verhaal extra zielig, of extra vrolijk of grappig worden. Sommige reclamemakers gebruiken een liedje dat al bestaat, anderen laten muziek speciaal bij hun reclame maken, zoals deze:

Video
https://vimeo.com/showcase/4338673/video/372830713 
(Ace & Tate - Take another look - 0:41)


Wie kan vertellen wat een slogan is?

Slide 12 - Tekstslide

SLOGANS | 5 MIN
Er is nog één ding dat echt bij een reclame hoort en dat is een slogan.

V: Wie kan vertellen wat een slogan is?
A: Een slogan is een ander woord voor een zin die hoort bij een product of een merk. Een slogan komt in elke reclame van dat product terug. Een slogan is meestal kort en hij blijft goed hangen. 

De slogan wordt vaak aan het eind van de reclame gezegd, en soms zelfs gezongen.
Een paar voorbeelden:

- Just do it. (Nike)
- Have a break… Have a Kitkat
- Padapapapaaaa / I’m lovin’ it (McDonalds)
- Autodrop. Zo lekker, het zou verboden moeten worden

Misschien kent de klas zelf nog andere slogans?

Reclame plan maken
PLAN EIGEN RECLAME MAKEN | 20 minuten
Wat wordt het verhaal van jullie reclame?
Welke filmtrucs gaan jullie gebruiken om je product te ‘verkopen’? Kies er in ieder geval twee.
Vergeet niet, het is een reclame dus het mag (moet!) overdreven!
Je reclame film mag straks maximaal 3 minuten duren dus probeer het verhaal niet te lang te maken.

Vul in
- Namen
- Product (Naam + tekening)
- Verhaal van de reclame (kort)
- Slogan
- Welke twee reclametrucs ga je gebruiken?
- Rolverdeling. (Acteurs/Camera/Regisseur)
- Wat heb je nodig voor je video?*





Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht: props maken
Stel dat je een reclame voor spaghetti gaat maken, wat heb je dan allemaal nodig?
Opdracht: Maak de props voor je reclame: je product en alle andere dingen die je nodig hebt.
PROPS

Slide 14 - Tekstslide

PROPS MAKEN | 25 MIN
Voor in je reclame heb je vast ook wat spullen nodig voor tijdens het filmen. 

V: Stel dat je een reclame voor spaghetti gaat maken, wat heb je dan allemaal nodig?
A: Eigen antwoord. (Bijv. Spaghetti, bord, bestek, servet, pan, verpakking etc. Denk ook aan accessoires voor de acteurs.)

Die dingen heten in de film: props
Het laatste half uur van deze les kunnen jullie gebruiken om props te maken voor jullie eigen reclame. Dat is in ieder geval het product dat je hebt bedacht, en misschien heb je ook andere dingen nog nodig voor je reclame.

Denk ook vast over hoe je jullie slogan straks in beeld gaat brengen, misschien moet daar ook wel iets voor geknutseld worden.

Laat de groepjes knutselspullen kiezen voor hun props.

Laat de klas aan het einde van de opdracht hun eigen knutselspullen opruimen voordat jullie naar de afsluiting gaan.

Slide 15 - Video

Video
https://www.youtube.com/watch?v=ML-F_lYmMVM (Walkers - Chips-perspectief - 0:30)
 
V: Hoe zouden jullie dit kader noemen?
A: Eigen antwoord.

Door goed te kiezen welke kaders je gebruikt kun je de kijker ook het idee geven dat er iets gebeurt terwijl dat misschien helemaal niet echt zo is. 

Pak de iPad met Apple TV verbinding er weer bij en vraag een leerling op de grond gaan liggen. Film alleen de benen en laat de rest van de leerling buiten beeld. Vraag een andere leerling (buiten beeld!) de liggende leerling weg te slepen terwijl de rest van de klas naar het scherm kijkt.

Bespreek met de klas welke indruk je kreeg van deze handeling doordat je een medium shot gebruikte. Hoe zou dat anders zijn als het bijvoorbeeld een totaalshot geweest was?




Slide 16 - Video

Kaders tellen
Kijk nu eens naar deze reclame. Welke kaders zie je allemaal? Let goed op, het gaat snel!

Laat de reclame op de volgende slide zien, eventueel twee keer, want de kaders volgen elkaar in rap tempo op. 

Video
https://www.youtube.com/watch?v=AJ-WHE-IdpA 
(Samsung - Cat that says wow - 0:30)

Bespreek met de klas welke kaders ze allemaal hebben gezien. (Op de slide na de video komen stills uit reclame terug om verder te bespreken.) 
Deze reclame duurde maar 0:30 en bijna alle shots zijn er meerdere keren in teruggekomen.
Wie heeft ooit al van een storyboard gehoord?

Slide 17 - Tekstslide

STORYBOARD | 5 + 15 MIN
Voordat jullie gaan filmen nog één laatste stap. Jullie gaan met je groepje bij je plan een storyboard maken.

V: Heeft iemand ooit al van een storyboard gehoord?
A: Eigen antwoord.

Om aan een storyboard te werken moet je eerst weten wat scènes zijn. 

Een scène is een kort stukje van een film. Een film bestaat altijd uit meerdere scènes en in elke scène gebeurt iets nieuws. In de reclame met de poes waren dat bijvoorbeeld:

Scène 1: Jongen + poes zitten op het balkon
Scène 2: Jongen neemt de poes mee naar de dierenwinkel
Scène 3: Jongen neemt de poes mee zwemmen
Scène 4: Jongen neemt de poes mee naar een feest op straat
Scène 5: Jongen en poes staan tussen de mensen en hij ziet dat de poes echt níks leuk vindt.
Scène 6: Jongen en de poes zijn weer thuis
Scène 7: De poes ziet de tv en vindt hem geweldig, het eerste wat ‘ie leuk vindt vandaag!

Dat zijn dus al zeven scènes in 30 seconden!

Op het storyboard teken je wat er in elke scène van je reclame film te zien is. Het is een soort stripverhaal van de film die je gaat maken. Elk plaatje is één scène. En elke scène is één shot. Zodat je straks weet wat je moet filmen. 

Bij elke scène vullen jullie op het werkblad in welk kader je gaat gebruiken. 

Laat op het digiboard zien hoe je het werkblad invult en dat je in de vakjes van het storyboard alleen simpele tekeningetjes hoeft te maken. Het is voor hen zelf bedoeld, zodat ze straks weten wat je gaat filmen.


Eisen reclame
- In ieder geval 5 shots. 
- Gebruik 3 verschillende kaders, liefst meer!
- Gebruik minimaal 2 filmtrucs.
- Maximaal 3 minuten.
- Eindig met jullie slogan. 
- Slogan verrassend in beeld. 
-Lekker overdrijven.
Maak het storyboard voor jullie reclame.

Slide 18 - Tekstslide

Bespreek een aantal vereisten voor de reclames:

Eisen reclame
- In ieder geval 5 shots. (Let op: één shot is een korte actie!)
- Minimaal 3 verschillende kaders, liefst meer!
- Minimaal 2 filmtrucs.
- Je reclame mag maximaal 2 minuten duren.
- Je reclame eindigt met jullie slogan. 
- Slogan verrassend in beeld: gezongen, beeld hem uit, knutsel er iets voor, bijzonder shot: gebruik je fantasie! Ook hier mag het weer lekker overdreven.
 
Deel aan elk groepje het Storyboard werkblad uit om in te vullen. Geef iedereen 15 minuten om het werkblad in te vullen.

Pak ook voor alle groepjes weer het werkblad van vorige week erbij met het plan voor de reclame. Als daar nog iets aan moet worden aangevuld of aangepast is dit het moment.