MediawijsheidCulturele en kunstzinnige vorming+8BasisschoolGroep 5-8
In deze les zitten 19 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 2 videos.
Lesduur is: 60 min
Introductie
Interviewen, hoe doe je dat eigenlijk? In deze les gaan we aan de slag met interviewen. De leerlingen krijgen tips hoe ze een goed interview afnemen en oefenen deze meteen door elkaar voor de camera het hemd van het lijf te vragen.
Instructies
Werkbladen
Onderdelen in deze les
Les 6 Interviewen doe je zo!
Slide 1 - Tekstslide
LEERDOELEN
Na de les
weet de leerling wat een interview is en waartoe dat wordt ingezet.
weet de leerling wat de interview- etiquette is en kan hij deze toepassen.
weet de leerling wat open en gesloten vragen zijn en kan hij deze zelf formuleren.
kan de leerling zelf een interview afnemen.
BENODIGDHEDEN
Per groepje van 4-6 leerlingen:
1 iPad
1 richtmicrofoon of 1 handmicrofoon (als je die hebt)
1 statief
- Digibord of ander device om klassikaal een film te bekijken - Werkblad Interviewen doe je zo! - Verschillende locaties voor het opnemen van de interviews.
Wat gaan we doen vandaag?
Wat gaan we doen vandaag?
Ontdekken wat een interview is.
Oefenen met open en gesloten vragen.
Interview vragen bedenken.
In groepjes een interview filmen
Slide 2 - Tekstslide
In deze les gaan we aan de slag met interviewen. Eerst bekijken we wat interviewen is en hoe je dat op een
goede manier doet.
Daarna interviewen de leerlingen elkaar voor de camera. Dit doen de leerlingen in groepjes van 4 bestaande uit twee tweetallen. Een groepje filmt het andere groepje die elkaar interviewen. Daarna wisselen ze.
Wat is een interview?
Slide 3 - Woordweb
Inleiding (5 min)
Vertel de leerlingen dat we in deze les gaan interviewen. Vraag de leerlingen of ze weten wat interviewen is.
Schrijf de sleutelwoorden van hun antwoorden op het bord en vul deze aan indien dat nodig is.
Belangrijke sleutelwoorden zijn:
een gesprek
2 of meer mensen
de interviewer en de geïnterviewde
vragen en antwoorden
informatie achterhalen
doorvragen
Interviewen doe je zo!
In deze les gaan we elkaar interviewen. Maar hoe doe je dat eigenlijk interviewen? Waar moet je op letten? Wat zijn goede vragen? Joyce en Melat vertellen je er meer over in het volgende filmpje.
Slide 4 - Tekstslide
Film kijken: ‘Interviewen doe je zo!’ (10 min)
Aan de hand van de sleutelwoorden kan je onderstaande definitie van een interview uitleggen.
Wat is een interview?
Een interview is een gesprek tussen 2 of meerdere mensen waarin je antwoord probeert te krijgen op één of meerdere vragen. Meestal is er een vragensteller (de interviewer) en iemand die geïnterviewd wordt en dus de antwoorden geeft. Interviewen is een goede manier om achter interessante
informatie te komen.
Deel het werkblad uit dat bij deze les hoort. Bekijk de film Interviewen doe je zo! Hierin bespreken Joyce en Melat hoe je een goed interview afneemt.
0
Slide 5 - Video
Deze slide heeft geen instructies
Welke tips heeft Joyce gegeven?
Bedenk voordat je gaat interviewen wat je wilt weten
Stel gesloten vragen
Vertel welke vragen je gaat stellen
Luister goed naar de antwoorden
stel open vragen
Kijk iemand aan tijdens het interview
Toon interesse in wat iemand vertelt
Vraag door
Wees onbeleefd
Schrijf de vragen op papier en neem
Bedank iemand voor het interview
Stel jezelf voor
Slide 6 - Sleepvraag
Laat leerlingen met een sleepvraag beantwoorden welke tips Joyce in het filmpje geeft. Bespreek deze kort en vraag de leerlingen of ze nog andere tips hebben die niet worden besproken.
Pak je werkblad erbij, en maak nu opdracht 1.
timer
5:00
Slide 7 - Tekstslide
Laat de leerlingen nu de tips opschrijven op hun werkblad bij opdracht 1. Geef ze hier ongeveer 5 minuten de tijd voor.
Open en gesloten vragen
Gesloten vragen zijn vragen waar je met Ja of Nee op antwoord. Bij open vragen word je uitgedaagd om meer te vertellen en haal je meer informatie op. Stel tijdens een interview dus vooral open vragen!
Bekijk nog een keer een stukje uit het filmpje en beantwoord de vraag.
Slide 8 - Tekstslide
Open en gesloten vragen (5 min)
In het filmpje heeft Joyce het over OPEN en GESLOTEN vragen. Gesloten vragen zijn vragen waar je met Ja of Nee op kan antwoorden. Bij open vragen word je uitgedaagd om iets meer te vertellen. In een interview is het belangrijk om open vragen te stellen. Met open vragen haal je namelijk meer informatie op.
Bekijk met de leerlingen nog een keer een fragment uit het filmpje. Beantwoord met leerlingen de welke vraag open vraag ze aan Melat kunnen stellen. Zo oefenen ze even met het bedenken van open vragen.
Slide 9 - Video
Deze slide heeft geen instructies
01:26
Welke open vraag zou je Melat kunnen stellen?
Slide 10 - Open vraag
Deze slide heeft geen instructies
Pak je werkblad erbij, en maak nu opdracht 2.
timer
5:00
Slide 11 - Tekstslide
Laat leerlingen nu de tweede opdracht op het werkblad maken en geef ze hier ongeveer 5 minuten de tijd voor.
Aan de slag!
Aan de slag met...
Slide 12 - Tekstslide
Deze slide heeft geen instructies
...elkaar Interviewen
timer
10:00
Bedenk 5 vragen om je klasgenoot beter te leren kennen. Je hebt 10 minuten de tijd.
Slide 13 - Tekstslide
Film opdracht: Elkaar interviewen (20 min)
De leerlingen interviewen elkaar. Verdeel de klas in groepjes van 2. Deze 2 leerlingen gaan elkaar voor de camera interviewen. Voordat er geïnterviewd en
gefilmd wordt, bedenkt elke leerling 5 vragen die hij de ander wil stellen. Het doel van het interview is elkaar
beter te leren kennen. De vragen moeten dus ook hier op gericht zijn. De vragen noteren ze op het werkblad.
Geef ze hiervoor ongeveer 10 minuten.
Je kan er ook voor kiezen een ander onderwerp te nemen voor het interview. Maak het in dat geval niet te groot en zorg ervoor dat het onderwerp dicht
bij de leerlingen staat.
Filmen
Tips
Denk aan de regel van Derde.
Maak verschillende shots.
Gebruik verschillende kaders (Close-up, medium, totaal)
timer
20:00
Bespreek wie als eerste gaan filmen en wie gaan interviewen.
Wissel, zodat iedere groepje een keertje filmt en interviewt. Je hebt 20 minuten.
Slide 14 - Tekstslide
Als de leerlingen klaar zijn krijgen ze per 2 groepjes de volgende apparatuur mee: 1 iPad, 1 statief, 1 richt- of handmicrofoon.
Tijdens de opnames werken we dus in groepen van 4 leerlingen. Leerling 1 en 2 interviewen elkaar voor de camera, terwijl leerling 3 en 4 het interview opnemen. Als leerling 1 en 2 klaar zijn draaien de rollen om.
Voor de opnames hebben de leerlingen 20 minuten. Als de opnames erop zitten verzamelt iedereen zich weer in de klas.
Zorg ervoor dat de leerlingen tijdens het filmen rekening houden met de Regel van Derden en dat ze verschillende kaders maken (totaal, medium, close-up
enzovoorts).
Opruimen
timer
5:00
Opruimen
De iPads zitten weer in de koffer.
De statieven zijn netjes ingeklapt.
De microfoons en kabeltjes zitten terug in de zakjes en in de koffer.
De tafels en de stoelen staan weer netjes.
Slide 15 - Tekstslide
Opruimen (5 min)
Laat elk groepje de filmset afbouwen. Stop alle spullen weer met beleid
in de filmkoffer. De statieven gaan weer terug in de hoes.
TIP: Wijs 2 leerlingen aan die helpen om de spullen weer netjes op te bergen in de filmkoffer.
Hoe ging het samenwerken?
Slide 16 - Poll
Reflectie (5 min)
Bespreek met de leerlingen wat ze hebben geleerd deze les. Laat ze dit zelf verwoorden. Je kan hiervoor de emoij poll gebruiken. Liever een opdracht zonder digibord? Laat de leerlingen staan of zitten wanneer je de twee vragen stelt.
Heb je deze les iets geleerd?
😒🙁😐🙂😃
Slide 17 - Poll
Deze slide heeft geen instructies
Slide 18 - Tekstslide
Deze slide heeft geen instructies
Hoe ging het filmen?
Bedenk een tip en top voor ieder groepje.
Slide 19 - Tekstslide
Nabespreken filmopdracht (15 min)
Als je meer tijd hebt dan kan je iets meer tijd geven voor de filmopdracht zodat de leerlingen deze ook kunnen monteren en daarna de gefilmde interviews klassikaal bekijken. Laat de leerlingen elkaar tops en tips geven. Hierbij geven ze elkaar feedback op de
volgende punten:
Stelde de interviewer open of gesloten vragen?
Hield de interviewer zich aan de interview etiquette (zie werkblad)?
Heeft de camerapersoon het beeld opgebouwd volgens de Regel van Derden?
Heeft de camerapersoon verschillende kaders gemaakt en welke zie je terug?