Les2 Autiproof lesgeven met EDI startsheet LessonUp

Autiproof lesgeven
(les 2)
Welkom! Check-in

Vorige keer:  begeleide inoefening

Vandaag:

EDI-startsheet (10 min, ter info) 
Gedrag in de klas, wat doen wij als docent?
Intervisie over omgaan met gedrag.
(Oproep: onderzoek tijd- en energieverspilling
1 / 29
volgende
Slide 1: Tekstslide
MentorlesVoortgezet speciaal onderwijsLeerroute 1Leerroute 2Leerroute 3Leerroute 4

In deze les zitten 29 slides, met tekstslides en 1 video.

Onderdelen in deze les

Autiproof lesgeven
(les 2)
Welkom! Check-in

Vorige keer:  begeleide inoefening

Vandaag:

EDI-startsheet (10 min, ter info) 
Gedrag in de klas, wat doen wij als docent?
Intervisie over omgaan met gedrag.
(Oproep: onderzoek tijd- en energieverspilling

Slide 1 - Tekstslide

EDI - fasen 
begeleide inoefening
deze*   startsheet leren een keertje zien en doornemen
weten dat hij vanaf januari verplicht is in leerjaar 1,2,3
Begeleiding startende leraren (BSL)
les2, deel 1
vandaag nog niet, sheet is nog in concept
dit onderdeel duurt max 5 minuten (Timer loopt)

Slide 2 - Tekstslide

EDI-startsheet proces
1) de startslide is gedeeld, feedback is via team1 en team2 welkom t/m dinsdag.
2) na vaststellen in KIB-overleg komt een definitieve versie, dan ook in LessonUp
3) afgesproken is dat de sheet EN de voorgeschreven lesfases hierin gebruikt worden in leerjaren 1, 2 en 3 (4 TL bij voorkeur ook)

PS Meer over handig gebruik maken van EDI door gastspreker in TW2 (18/2)

Slide 3 - Tekstslide

Lesdoel "gedrag"
Na deze bijeenkomst heb je ideeën opgedaan over omgaan met lastig gedrag

Waarom? 

Slide 4 - Tekstslide

Veiligheid eerst

Slide 5 - Tekstslide

Onderwijzen van gedrag

Slide 6 - Tekstslide

Theorie (lezing Bart Heeling)

Slide 7 - Tekstslide

Blik en rol van de docent

Slide 8 - Tekstslide

Tips voor de docent

Slide 9 - Tekstslide

Intervisie (20 min)
Bekijk de schoolregels / afsprakenboekje
Bij welke regel of afspraak kunnen we elkaar helpen, tips geven?

Slide 10 - Tekstslide

Slide 11 - Video

Kijktip




Michaela school - Katherine Birbalsingh

(op vimeo, 5 euro, "Britain's strictest headmistress"

Slide 12 - Tekstslide

Planning
Introductie
5 minuten
Stukje literatuur
10 minuten
Lesvormen
5 minuten
Zelf aan de slag
15 minuten
Evaluatie en afsluiting
10 minuten

Slide 13 - Tekstslide

Een les heeft deze volgorde:
  1. Voorkennis activeren
  2. Lesdoel
  3. Instructie
  4. Begeleide inoefening
  5. Kleine afsluiting
  6. Zelfstandige verwerking
  7. Verlengde instructie
  8. Grote afsluiting

Slide 14 - Tekstslide

herhalen (bv. met wisbordjes)
ook voorkennis ophalen die niet uit vorige les komt
weinig lesdoelen (1 .. met klein aantal subdoelen)
Instructie middels LessonUp, bordwerk, etc.
Eerst kort theorie - dan begeleide inoefening (bv opgave voordoen)
kleine afsluiting
vul hier je vak in 
docent loopt rond en checkt dat iedereen start met het werk
zorgt voor verlengde instructie (individueel of in groepje, max 3 leerlingen)
leerlingen werken zelfstandig - blijf controleren maar niet constant. 
Hoe ging het ? (proces)
Heb je de leerdoelen behaald ? (taak)
OP het bord zetten (al tijdens les) - benoemen en in SOM zetten z.s.m.
Ook altijd absenten/kaarten aanvinken in SOM.

Slide 15 - Tekstslide

Begeleide inoefening
Het doel van begeleide inoefening: 
Een brug maken tussen de instructie en zelfstandige verwerking, waar de docent bij aanwezig is om leerlingen te begeleiden bij het maken van opdrachten.

Slide 16 - Tekstslide

Wat kan er gebeuren zonder begeleide inoefening?
  1. De leerlingen die stil zijn, kunnen niet laten zien wat ze begrijpen;
  2. Er zijn misconcepten die de docent over het hoofd kan zien;
  3. Een leerling valt uit.

Slide 17 - Tekstslide

Begeleide inoefening
  • De docent heeft het overzicht bij verwerkingsproces;
  • Het laat misconcepten en onduidelijkheden bij alle leerlingen zien.

Slide 18 - Tekstslide

Begeleide inoefening
  1. Ik doe het voor - heel belangrijk, niet eerst zelf laten uitzoeken maar goede manier laten inslijten.
  2. Wij doen het samen - stapsgewijs laten maken 
  3. Jullie doen het samen - "zelfstandig" in tweetallen 
  4. Jij doet het zelf - zelfstandig

Voorbeelden hiervan op volgende slides

Slide 19 - Tekstslide

Ik doe het voor

Dit is na de instructie
  1. Aan de hand van de aantekeningen (in het schrift of van het bord) leggen ze het volledige voorbeeld uit aan zichzelf of aan de buurman (zelfuitleg). 
  2. De docent stelt controle vragen. 

Slide 20 - Tekstslide

Wij doen het samen
1. Opdracht op het bord doen. Samen beginnen en zelf laten afronden. 
2. Opdrachten laten afronden op wisbordjes, die steken ze dan de lucht in. 
3. Docent controleert het begrip op de wisbordjes.

Slide 21 - Tekstslide

Jullie doen het zelf
  1. Voorbeeldopdracht in tweetallen laten uitwerken
  2.  Eventueel samenwerken op 1 wisbordje

Slide 22 - Tekstslide

Jij doet het zelf
Kleine lesafsluiting 
  1. De leerlingen gaan zelfstandig de opdracht uitwerken.
  2. De docent bepaalt of iedereen het begrip heeft en in het boek kan werken. 
  3. De leerlingen kunnen zelfstandig werken als +- 80% van de leerlingen begrip over de lesstof heeft. 

Slide 23 - Tekstslide

Verschil in volgorde

Slide 24 - Tekstslide

Controle vragen:
Tussen welke twee fasen is begeleide inoefening een brug?

Slide 25 - Tekstslide

Controle vragen:
Wat is het doel van begeleide inoefening?

Slide 26 - Tekstslide

Controle vragen:
Wat voorkom je met begeleide inoefening?

Slide 27 - Tekstslide

Opdracht
  1. In tweetallen 
  2. Pak een les en kijk waar jij begeleide inoefening met wisbordjes kan toepassen.
  3. Pas je les aan hoe je dat zou doen. 
  4. Na 15 min wordt er aan een tweetal in de groep een voorbeeld gevraagd.
timer
15:00

Slide 28 - Tekstslide

Afsluiting van de les
Laat een les (plan) zien waarbij jij gebruik maakt bij begeleide inoefening.

Slide 29 - Tekstslide