Oncologie


                            
                                                                                                                                        Les 1
1 / 37
volgende
Slide 1: Tekstslide
AantomieMBOStudiejaar 2

In deze les zitten 37 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 3 videos.

Onderdelen in deze les


                            
                                                                                                                                        Les 1

Slide 1 - Tekstslide

Leerdoelen
  • Aan het eind van les weet de student wat kanker is.
  • Aan het eind van de les kan de beschrijven wat kankercellen doen.
  • Aan het eind van de les weet de student het verschil tussen goed en kwaadaardige tumoren.

Slide 2 - Tekstslide

Progamma
Oncologie inleiding:

  • Wat is kanker? 
  • Celdeling
  • Goed en kwaadaardige tumoren
  • Pauze
  • Triage koorts volwassene


Slide 3 - Tekstslide

Het woord "kanker" komt van het Latijnse "cancer", wat "kanker, kankergezwel" betekent. Hippocrates bedacht deze term rond 400 voor Christus. Hij gebruikte "cancer" als vertaling voor het Griekse woord 'karkínos', dat oorspronkelijk "krab" betekende. Hippocrates associeerde tumoren met ingegraven krabben in het zand, vanwege hun harde centrum en zachte uitlopers (poten).

Slide 4 - Tekstslide

Wat is kanker?

Slide 5 - Open vraag

Wat zijn kankercellen?
Kankercellen zijn cellen die beschadigd zijn tijdens het delingsproces, en daardoor heel andere eigenschappen krijgen dan de omringende cellen.


Slide 6 - Tekstslide

Slide 7 - Tekstslide

Slide 8 - Video

Wat is een tumor?

Slide 9 - Open vraag

Welke soorten tumoren ken je?

Slide 10 - Woordweb

Goedaardige tumor
(benige)
Groeit binnen kapsel
Is glad van oppervlak
Cellen lijken op oorspronkelijke cellen
Gezwel zaait niet uit
Is niet dodelijk, tenzij groei op bedreigende plaats

Slide 11 - Tekstslide

Kwaadaardige tumor
(Maligne)
Groeit door kapsel heen
Heeft onregelmatige vorm
Cellen lijken helemaal niet op oorspronkelijke cellen
Zaait uit
Altijd dodelijk, tenzij op tijd behandeld

Slide 12 - Tekstslide

Metastasering
  • Infiltratie: doorgroei in omliggende weefsels (meestal longkanker, borstkanker en melanoom = maligne moedervlek, maar ook andere vormen zijn mogelijk.
  • Via bloedbaan
  • Via lymfeklieren

Slide 13 - Tekstslide

Wat wist je al?​
Wat was nieuw voor jou?​
 Wat zou je nog meer willen weten?​

Slide 14 - Tekstslide

Volgende week
Lezen en een moeilijke woorden lijst maken: hoofdstuk 10
paragraaf 10.1 t/m 10.4
Boek: inleiding medische kennis


Slide 15 - Tekstslide


                            
                                                                                                                                        Les 2

Slide 16 - Tekstslide

Leerdoelen
aan het eind van de les kan de student de seven signals danger benoemen
Aan het eind van de les kan de student de oorzaken van kanker benoemen.

Slide 17 - Tekstslide

Wat weten we nog?

Slide 18 - Tekstslide

Kanker in de beroepspraktijk
In het beginstadium van kanker merkt de patiënt niets. Er zijn geen klachten. Het lichamelijk onderzoek is volledig normaal. Als het bloed zou worden onderzocht, dan zouden daaruit geen bijzonderheden naar voren komen. Ook het maken van afbeeldingen zoals röntgenfoto’s heeft aanvankelijk geen enkele zin.

 Primaire preventie. (het voorkómen dat ziekte ontstaat).
 Adviseren niet te roken of ermee te stoppen. 
Ook matig alcoholgebruik en gezonde voeding zijn van belang.

Secundaire preventie. (ziekten zo vroeg vaststellen dat de gevolgen ervan worden voorkómen).
Het maken van uitstrijkjes. 

Het kan bovendien altijd gebeuren dat een patiënt klachten vertelt of iets laat merken wat direct moet doen denken aan de aanwezigheid van kanker.

Slide 19 - Tekstslide

Slide 20 - Tekstslide

Wat zijn oorzaken van kanker?

Slide 21 - Open vraag

30% door tabak
30% door hormonen (lichaamseigen hormonen en andere)
20% door voedingsgewoonten
5 % door ziektekiemen (bacteriële of virale infecties van een orgaan)
5 %door straling (uv-straling en de natuurlijke radioactiviteit van de aarde)
5% door erfelijkheidsfactoren
5% door milieuvervuiling

Slide 22 - Tekstslide

Leereenheid 19
Maak een:

Voorblad
Inleiding
Schema met alarmsignalen die kunnen wijzen op oncologische klachten.

Waarop moet je alert zijn en waarom? Hoe bepaal je de urgentie?
( Bespreek met je praktijkbegeleider of het schema juist en volledig is. Dit is ook informatie die je ontvangt tijdens de les). 

Slide 23 - Tekstslide

Wat wist je al?​
Wat was nieuw voor jou?​
 Wat zou je nog meer willen weten?​

Slide 24 - Tekstslide

Huiswerk
Lezen en een moeilijke woorden lijst maken: hoofdstuk 10

Paragraaf 10.6 
Boek inleiding inleiding medische kennis

Slide 25 - Tekstslide


                            
                                                                                                                                        Les 3

Slide 26 - Tekstslide

Leerdoel
Aan het van de les kan de student de drie verschillende behandelingen bij kanker benoemen. 


Slide 27 - Tekstslide

Wat weten we nog?

Slide 28 - Tekstslide

Welke verschillende
behandelingen weet je?

Slide 29 - Woordweb

Behandelingen
Radiotherapie (bestraling)
Chemotherapie
Operatief

Slide 30 - Tekstslide

Slide 31 - Video

Slide 32 - Video

Leereenheid 19
Een klachtenlijst en adviezen.

Maak een overzicht van de 5 meest voorkomende klachten, waarmee oncologische patiënten bij een (huis)artsenpraktijk komen en de adviezen die je aan de patiënt of de mantelzorg kunt geven.

Laat je adviezen lezen aan je praktijkbegeleider en vraag feedback.

Slide 33 - Tekstslide

Slide 34 - Tekstslide

Groepjes van drie



1 doktersassistent, 1 patiënt, 1 observator

Slide 35 - Tekstslide

Huiswerk
Lezen en een moeilijke woorden lijst maken: hoofdstuk 10
Paragraaf 10.1 t/m 10.4
Paragraaf 10.6

Slide 36 - Tekstslide

Wat vonden jullie van de les?

Slide 37 - Open vraag