§4.3 De Holocaust

Programma 
1.  Voor de vakantie 4.1 & 4.2                                                                                                                            (15 min) 
2. 4.3 De Holocaust - verhaal                                                                                                                          (15 min)
3. Aan de slag met De Holocaust leerdoel A & C                                                                                    (10 min)

Les 2: 
4. Aan de slag met 4.3  De Holocaust leerdoel A & C                                                                       (30 min)
5. Bespreken                                                                                                                                                      (15 min)       
7. Afsluiting                                                                                                                                                           (5 min)       
1 / 17
volgende
Slide 1: Tekstslide
GeschiedenisMiddelbare schoolmavoLeerjaar 4

In deze les zitten 17 slides, met tekstslides.

time-iconLesduur is: 150 min

Onderdelen in deze les

Programma 
1.  Voor de vakantie 4.1 & 4.2                                                                                                                            (15 min) 
2. 4.3 De Holocaust - verhaal                                                                                                                          (15 min)
3. Aan de slag met De Holocaust leerdoel A & C                                                                                    (10 min)

Les 2: 
4. Aan de slag met 4.3  De Holocaust leerdoel A & C                                                                       (30 min)
5. Bespreken                                                                                                                                                      (15 min)       
7. Afsluiting                                                                                                                                                           (5 min)       

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Hoe heet de operatie van Hitler om de S-U in te nemen? 
In welk jaar nam Hitler Frankrijk, Belgie, Nederland en Luxemburg in? 
Welke slag wordt gezien als het KEERPUNT in de oorlog?



  • Operatie Barbarossa
  • mei 1940
Slag om Stalingrad

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

§4.2 Nederland in de Tweede Wereldoorlog
H4 Tweede Wereldoorlog 1939 - 1945
§4.1De Wereld in oorlog 1939 - 1945
  • Operatie Market Garden
  • Slag om Arnhem
  • Spoorwegstaking
  • Hongerwinter 
  • Capitulatie,
  • Regering in ballingschap
  • Gelijkschakeling
  • Distributiestelsel  
  • Asmogenheden
  • Blitzkrieg
  • Slag om Engeland
  • Operatie Barbarossa
  • Pearl Harbor
  • D-Day
  • Tweefrontenoorlog

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

1 sep. 1939
17 sep. 1939
April 1940
Mei 1940
Parijs
Rotterdam
Najaar 1940

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

1941-1942
1942-1943
1941

Slide 5 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

H4 Tweede Wereldoorlog 1939 - 1945
§4.3 De Holocaust

Slide 6 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

 §4.3 Holocaust
A. Joden in Nazi-Duitsland C. De moord op Miljoenen



















r
Samenvatting
Leerdoelen A (p. 128) 
Ik kan aan de hand van drie jaartallen uitleggen hoe de Nazi's voor 1940 Joodse Duitsers uitsloten en vervolgden. 
- 1933 
- 1935 (geef ook de twee wetswijzigingen)  
- 1938 
Leerdoelen C (p. 132) 
Ik kan uitleggen hoe Joden werden vernietigd tot 1942 en hoe de vernietiging veranderde vanaf 1942. 






  • Begrippen: Antisemitisme, Neurenberger rassenwetten, Rassenleer, Holocaust
  • Antisemitisme: haat tegen Joden 
  • Werden in 1930 al vaak als aparte groepen gezien in Europa 
  • Antisemitisme bestond al erg lang. 
  • Hitler geloofde de rassenleer: idee dat er verschillende rassen zijn. De een sterker dan de andere. Arisch (blond, blauwe ogen) de beste 
  • Andere rassen 
  • Voor 1940: 
  • 1933: toen Hitler aan de macht kwam direct discriminatie van Joden in Duits. (anti-joodse maatregelen zoals ontslag) 
  • 1935: de Neurenberger Rassenwetten --> Twee wetswijzigingen 
  • 1. Joden werden volgens de wet niet meer als volwaardig burger gezien. (In de wet vastgelegd of je Joods was.) 
  • 2. Huwelijk tussen Joodse en niet-joodse Duitsers verboden (Geen rassenvermening) 
  • 1938: Kristalnacht winkels en Synagoge werden vernield, 400 Joden werden vermoord.  

Slide 8 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Programma 
1. Leerdoel A Holocaust                                                                                                                                     (5 min) 
2. Leerdoel C                                                                                                                                                           (5 min)
3. Aantekening leerdoel B Jodenvervolging                                                                                             (15 min)
4. Overlevende Auschwitz & daders                                                                                                             (15 min)

Les 2: 
4. Introductie 4.4 dekolonisatie                                                                                                              (30 min)
5. Bespreken                                                                                                                                                      (15 min)       
7. Afsluiting                                                                                                                                                           (5 min)       

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

1933
1935 (Noem ook twee wetswijzigingen 




1938


  • Anti-joodse maatregelen: zoals ontslag
  • Neurenberger rassenwetten
  • Kristalnacht
Leerdoelen A (p. 128)
Ik kan aan de hand van drie jaartallen uitleggen hoe de Nazi's voor 1940 Joodse Duitsers uitsloten en vervolgden. 
timer
2:00

Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Auschwitz
Vught
Westerbork

Slide 11 - Tekstslide

 Jullie hebben een rondleiding gehad. Zo’n 12000 Joden hebben hier gevangen gezeten. Dit is een foto van een stukje van het kampterrein in die tijd. Vanuit hier vetrokken de treinen naar kamp Westerbork in Drenthe. En vanuit daar door naar de kampen in Polen en Duitsland. Het begin van een reis die eindigde in een vrijwel zekere dood.
6 miljoen mensen vermoord... Dat is zo’n absurd cijfer dat je er bijna niets meer bij kan voorstellen.
Waarom heeft dit kunnen gebeuren en wat ging eraan vooraf? En wie zijn de mensen die dit is overkomen?
We hebben een interactieve schoolplaat gemaakt met filmpjes en achtergrondinformatie waarmee we antwoord proberen te geven op deze en andere ontzettend moeilijke vragen. Jullie zijn de allereerste die de website zien!  AANKONDIGEN INTERACTIE LESCODE LATEN ZIEN.
Het verhaal van Simon

Slide 12 - Tekstslide

Slide 6 
Introduceren 1940 Simon (13) David (15) 
- Drachten, 
- Joods 
- Fries 

Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 14 - Tekstslide

De nazi’s hadden de joden dus precies waar ze wilden: afgesloten van de rest van de samenleving, duidelijk zichtbaar door de jodenster en compleet in hun macht. Nu was het tijd voor de volgende stap in hun plan: het overgaan tot deportatie: in juli 1942. Joden krijgen een oproep dat ze zich moeten melden om in Duitsland te gaan werken. De nazi’s zaaien verwarring, dreigen met enge straffen. zijn opgeroepen te dwingen te gaan: want als zij niet gaan, pakken ze anderen op in hun plaats. Toch proberen Joden er alles aan te doen om aan deportatie te ontkomen. Een manier is door onder te duiken. Je voor de nazi’s te verstoppen. Maar dat is nog niet zo makkelijk. Daar heb je geld voor nodig, goede connecties en er is altijd een grote kans dat je alsnog wordt opgepakt want de nazi’s en Nederlandse handlangers die geld krijgen voor het arresteren van Joden.

Simon zal zijn klas steeds leger hebben zien worden: kinderen die met hun ouders moeten vertrekken of die ondergedoken zijn.
Simons vader heeft een sperre. Dat betekent dat hij uitstel heeft van deportatie, vanwege zijn werk. Een sperre was – net als onderduiken iets dat veel Joden probeerden te krijgen. Dan wist je dat je deportatie in elk geval nog even was uitgesteld. Het gaf een vals gevoel van veiligheid. Ook voor zijn vrouw en Simon. Maar omdat David inmiddels 17 was, gold het uitstel niet voor hem. Hij moet naar kamp Westerbork in november 1942. Het gezin krijgt wel de mogelijkheid on der te duiken, maar doet dit niet.
Waarom duikt het gezin van Simon niet onder denk je?
Ze willen bij elkaar blijven en geloven de leugens van de nazis dat ze alleen maar hoeven te werken. Veel joden dachten: het zal zwaar zijn, maa we zijn sterk en jong – dat overleven we wel. En iedereen dacht dat de oorlog niet lang meer kon duren. Zeker toen Amerika zich ook in de oorlog mengde. En ze wilden David niet alleen laten. Veel joden dachten: als we maar samen kunnen zijn, dan komt het wel goed.
In maart 1943 zijn alle schoolbanken in de Joodse School in Leeuwarden leeg. Alle kinderen zijn weg: gedeporteerd of ondergedoken.
Ook Simon en zijn ouders. Zij worden opgepakt bij een razzia op 11 maart 1943 en overgebracht naar kamp Westerbork. Simon zit dan in zijn tweede jaar.
Op weg met de trein naar Westerbork schrijft Simon een briefkaart en gooit die uit het raam van de trein. De brief wordt gevonden en doorgestuurd naar Jan Heida, Simons beste vriend.
Deze tekst staat erop: Beste fam. Even groeten. Ik schrijf slecht. Nu wordt het beter, halte Buitenpost. We zijn vol goede moed. Hou jullie je goed want nog eventjes dan is de ellende over. Veel groeten en een stevige handdruk van Simon.
Zoals je kunt horen heeft Simon “goede moed.” “nog eventjes en dan is de ellende over”. Wat zegt dat over hem?  
Auschwitz
Vught
Westerbork

Slide 15 - Tekstslide

 Jullie hebben een rondleiding gehad. Zo’n 12000 Joden hebben hier gevangen gezeten. Dit is een foto van een stukje van het kampterrein in die tijd. Vanuit hier vetrokken de treinen naar kamp Westerbork in Drenthe. En vanuit daar door naar de kampen in Polen en Duitsland. Het begin van een reis die eindigde in een vrijwel zekere dood.
6 miljoen mensen vermoord... Dat is zo’n absurd cijfer dat je er bijna niets meer bij kan voorstellen.
Waarom heeft dit kunnen gebeuren en wat ging eraan vooraf? En wie zijn de mensen die dit is overkomen?
We hebben een interactieve schoolplaat gemaakt met filmpjes en achtergrondinformatie waarmee we antwoord proberen te geven op deze en andere ontzettend moeilijke vragen. Jullie zijn de allereerste die de website zien!  AANKONDIGEN INTERACTIE LESCODE LATEN ZIEN.
Sobíbor

Slide 16 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

 §4.3 Holocaust
B. Jodenvervolging in Nederland 



















r
Samenvatting
Leerdoelen B  (p. 130) 
Ik kan uitleggen hoe Joden uit Nederland vanaf 1940 werden vervolgd en gedeporteerd. 






  • Begrippen: Razzia, deportatie
  • Anti-Joodse maatregelen: 
  • Joodse kinderen moesten van school 
  • Joodse ambtenaren werden ontslagen 
  • Joden mochten niet meer naar openbare plekken: bijv. zwembaden, bioscopen, parken 
  • Joden werden in NL herkenbaar gemaakt door: 
  • Persoonsbewijs met een grote J erin 
  • Later moesten alle Joden vanaf zes jaar een gele davidster dragen
  • Joden werden opgepakt tijden razzia's.
  • Deportatie: Joden werden via doorgangskampen (zoals Westerbork) vervoerd naar vernietigingskampen zoals Auschwitz of Sobibor
  • Anne Franl

Slide 17 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies