Groep 6, 7, 8: Stop motion verhaal, LES 3

Film op de Witte Olifant
Ben ik in beeld?
Stop Motion Verhaal, les 3
Groep 6, 7 & 8
1 / 14
volgende
Slide 1: Tekstslide
FilmeducatieMediawijsheid+2BasisschoolGroep 3,4

In deze les zitten 14 slides, met tekstslides en 2 videos.

time-iconLesduur is: 90 min

Introductie

Filmles cultuurcoach traject groep 4 Les 4: Het animeren van papier In deze les gaan de leerlingen leren animeren met papier. Ze ontdekken hoe je iets in stop-motion snel maar ook langzaam kunt bewegen. Dit doen ze door zelf hun papieren bootje te animeren - het papieren bootje kan ook worden gewijzigd naar een thema van de school.

Instructies

Lesdoelen
  • Leerling kan papieren animatie onderzoeken, herkennen en benoemen
  • Leerling kan in eigen woorden uitleggen hoe papier animatie werkt
  • Leerling kan zelf een papieren animatie maken
  • Leerling kan het onderscheid maken tussen een snelle en langzame bewegingen
  • Leerling kan in eigen woorden uitleggen waarom je voor een langzame beweging veel foto's nodig hebt
  • Leerling kan in eigen woorden uitleggen waarom je voor een snelle beweging weinig foto's nodig hebt

Opzet / 80-90 min 
  • Intro I 5 min I 
  • Filmpje kijken en onderzoeken I 10 min I
  • Oefenen tempo I 10 min I 
  • Bootje vouwen of uitknippen en versieren I 20 min I 
  • Zelf aan de slag met papieren animatie I 30 min I 
  • Filmpjes van elkaar bekijken I 10 min I 
  • Meneer Karton kijken I 10 min I 
  • Afsluiten I 5 min I 

Materiaal
  • digibord & lessonup 
  • 4 Ipads met Stop Motion Studio App
  • Kabel van Ipad naar digibord om de film te laten zien
  • 4x topshot statieven
  • kleurpotloden en stiften (van school)
  • A2 papier voor achtergrond (via school)
  • A4 papier voor bootjes (of andere objecten) (van school)
  • x-aantal printjes van de bijlage 'bootje knippen'
  • bijlage bootje vouwen

Tweede docent nodig
Ja

Extra filmruimtes of filmen in school
Nee

Thematisch werken
Je kunt met deze les goed thematisch werken - alles waar 'bootje' staat in deze les kun je vervangen door een animatie-object binnen het thema van de school.



Onderdelen in deze les

Film op de Witte Olifant
Ben ik in beeld?
Stop Motion Verhaal, les 3
Groep 6, 7 & 8

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Programma
Stop motion opdracht
de karakters
1.       Werken met Papier, schaar, splitpennen     
               
2.      Grootte: A5          
              

              

  


                          
                      

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

STOP-MOTION MAKEN:
KARAKTER 

Slide 3 - Tekstslide

Introductie
De vorige lessen hebben we voor onze eigen stop-motion film een verhaal bedacht en hebben we hierbij passende filmsets gemaakt. 

Een belangrijk onderdeel wat nu nog ontbreekt zijn de personages! Die gaan we vandaag maken!
ROLLENSPEL
Wie ben ik? 
Personages
Personages zijn de hoofdpersonen in je film. In films wordt het
verhaal verteld via de personages, zij zijn degene het verhaal meemaken

Slide 4 - Tekstslide

PERSONAGES
Voordat we een stukje film gaan kijken duiken we even in het onderwerp van deze les: karakters.

Personages zijn de hoofdpersonen in je film. In films wordt het
verhaal verteld via de personages, zij zijn degene het verhaal meemaken

Als opwarmertje spelen we het spel Wie ben ik.
Je speelt met je eigen tafelgroepje (of groepjes van 4-6 personen).

Neem allemaal een personage in je hoofd uit je favoriete film of serie. Zorg dat het iemand is die zoveel mogelijk mensen kennen!

Schrijf dit op een post-it. Deze post-it plak je op het hoofd van je linkerbuurman. 

Als iedereen een post-it op zijn hoofd heeft kan het spel beginnen. Om de beurt mogen jullie een ja-nee vraag stellen waardoor je kan raden welk personage op jouw hoofd staat. Als je het hebt geraden heb je gewonnen!

Geef hier max 15 min de tijd voor. 

Slide 5 - Video

Introductie fragment
Personages hebben een eigen karakter en gedrag. Gedrag wordt gestuurd door emoties. 

Bekijk het volgende filmpje over de emoties uit de film Binnenstebuiten.
Let goed op: hoe zie je aan het meisje welke emotie aan de knoppen zit en de controle heeft?
Emoties
Hoe zag je aan het gedrag van dit meisje welke emotie de knoppen bestuurde, de controle had?

Slide 6 - Tekstslide

Bespreek de film
Ga even kort in op wat de leerlingen vonden van de film.

Antwoord
  • Je ziet aan haar gezicht en lichaamshouding of ze bang, boos, blij, verdrietig is of afkeer heeft.

Oefening
We oefenen nu even zelf met de emoties. Kijk allemaal BOOS!
Kijk allemaal bang!
Kijk allemaal BLIJ!
Kijk allemaal verdrietig!

Oké nu we merken hoe verschillend de emoties in ons gezicht voelen, kunnen we nog beter emoties herkennen bij personages. 

We kijken nu een filmpje waar we de emoties van twee personages gaan opspeuren. 

Pingu (3 min)
We gaan een filmpje kijken van Pingu!
Let hierbij goed op de emoties. Welke emoties komen voorbij en waaraan kan je dat zien?
Karakter maken
Tip
Teken geen vaste emotie op het gezicht, maar maak er verschillende en knip deze uit! Zo kan je jouw personage verschillende emoties geven tijdens het maken van jullie stop-motion.

Slide 7 - Tekstslide

Opdracht: personage maken
30 min

Uitleg
In de stop-motion film die jullie gaan maken komen natuurlijk ook personages voor. Jullie maken vandaag allemaal een eigen personage. Deze personages hebben ook emoties. En daar gaan we nu mee aan de slag: het maken van jullie eigen personage/poppetje mét: emoties. 

Hoe gaan we dit doen?
  1. Jullie krijgen zo direct allemaal een stevig papier
  2. Iedereen tekent losse benen, armen, romp en hoofd. Deze maak je aan elkaar met splitpennen.
  3. Bedenk welke emoties je nodig hebt en maak verschillende gezichten.
  4. Het is leuk om het personage je eigen hoofd mee te geven! Maak daarvoor een foto's van je gezicht met verschillende emoties en print die uit.



Karakter maken
Tip
Teken geen vaste emotie op het gezicht, maar maak er verschillende en knip deze uit! Zo kan je jouw personage verschillende emoties geven tijdens het maken van jullie stop-motion.
  • Teken benen, armen, romp en hoofd
  • Maak hoofden met verschillende emoties
  • Maak de onderdelen met splitpennen aan elkaar. 
Tip
Maak het poppetje ongeveer zo groot als een A5 papier zodat het goed bij je achtergrond past.

Slide 8 - Tekstslide

Opdracht: personage maken
30 min

Uitleg
In de stop-motion film die jullie gaan maken komen natuurlijk ook personages voor. Jullie maken vandaag allemaal een eigen personage. Deze personages hebben ook emoties. En daar gaan we nu mee aan de slag: het maken van jullie eigen personage/poppetje mét: emoties. 

Hoe gaan we dit doen?
  1. Jullie krijgen zo direct allemaal een stevig papier
  2. Iedereen tekent losse benen, armen, romp en hoofd. Deze worden aan elkaar gemaakt met splitpennen.
  3. Bedenk welke emoties je nodig hebt en maak verschillende gezichten.
  4. Het is leuk om het personage je eigen hoofd mee te geven! Maak daarvoor een foto's van je gezicht met verschillende emoties en print die uit.
Wanneer de emoties af zijn kunnen de leerlingen bijvoorbeeld hun bekertje nog verfraaien met bijvoorbeeld haren of hoedjes, etc. 


Slide 9 - Tekstslide

Uitleg:
Als afsluiting van de les kijken we naar de film Munya in mij! Op deze afbeeldingen zie je twee personages uit de film.

Zonder dat je de film hebt gezien, kan je al een beetje raden wat voor emoties de boventoon voeren bij deze twee.

Welke emoties herken jij bij deze personages?

Slide 10 - Tekstslide

Munya in mij! 20 min.
Klik op de link en kijk de animatie op NPO Zapp. 

Na de film:
Nu jullie de film hebben gekeken, ben ik heel benieuwd wat jullie ervan vonden.
  • Wat vonden jullie van de film?
  • Welk stukje is je echt bijgebleven?
  • Wat vonden jullie van de stopmotion techniek?
Verandering

Slide 11 - Tekstslide

Vragen
  • Zagen jullie de emoties van Munya tijdens de film veranderen? Wat viel jullie op?
  • Hoe voelde Munya zich aan het begin van de film?
  • Hoe voelde zij zich aan het einde van de film?
  • Naast dat de emoties van Munya veranderde, waren er natuurlijk nog veel meer dingen waaraan we konden zien dat zij als personage veranderde. Wat viel je nog meer op dat veranderde aan Munya?
Uitleg:
In de film zie je Munya veel veranderen. Meer nog dan alleen haar emoties. Je ziet een verschil in haar houding als ze bijvoorbeeld buiten is (gesloten en verlegen) in tegenstelling tot als ze in haar kamer is (open en stoer). Ook zie je haar letterlijk en figuurlijk uit haar schulp kruipen en gaat ze aan het einde de confrontatie aan met haar pesters. Haar houding verandert, maar ook haar kleding! Leg de kinderen uit hoe je deze veranderingen kan zien en merken en waarom de makers hiervoor hebben gekozen. 
VOLGENDE LES

Slide 12 - Tekstslide

Volgende week
We hebben vandaag de personages gemaakt voor onze eigen stop-motion animatie. We hebben nu een verhaal met een begin-midden-einde, het decor is af en nu ook de hoofdrolspelers.

We kunnen dus volgende les aan de slag met animeren!
Spelletje
De Regisseur

Slide 13 - Tekstslide

EXTRA: SPELLETJE

Spelletje: de regisseur
Als er tijd is kan er tot slot een kort spelletje gespeeld worden: De regisseur: Stuur één leerling de klas uit. Spreek met de klas af wie de regisseur is. De leerling wordt de klas ingeroepen. De hele klas doet steeds de regisseur na die acteerbewegingen doet (nep gillen, nep huilen, dansen enz.), terwijl de leerling moet ontdekken wie er steeds de beweging bedenkt/begint. Je kunt dit uitbreiden naar twee verschillende regisseurs. De andere kinderen kunnen zelf kiezen wie van de regisseurs ze dan nadoen. 


Slide 14 - Video

Extra: korte animatiefilm Tijger (4 min)
We gaan zo kijken naar de film Tijger. Dit is een combinatie tussen een computeranimatiefilm en stopmotion!

Kijkvraag: 
Let tijdens het kijken op: welke elementen zijn geanimeerd met de computer en welke met de stopmotion techniek?

Vragen achteraf:
Antwoord op de kijkvraag: het tijgertje is geanimeerd met de computer, alle andere objecten zijn geanimeerd met de stopmotion techniek (zoals bijvoorbeeld het servies dat beweegt, het tafelkleed en de handen van het kindje, het eten)

Wat vonden jullie bijzonder aan deze film?