Voorbereidende les Data kunst 3: Het data debat

HET DATA DEBAT
VOORBEREIDENDE LES DATA KUNST
1 / 11
volgende
Slide 1: Tekstslide
Middelbare schoolMBO

In deze les zitten 11 slides, met tekstslides.

time-iconLesduur is: 60 min

Onderdelen in deze les

HET DATA DEBAT
VOORBEREIDENDE LES DATA KUNST

Slide 1 - Tekstslide

Kijk op www.kleinkunstig.nl voor de workshop Data kunst!

De les Data-dates is de derde les van drie voorbereidende lessen.
De adviesdoelgroep is leerjaar 5 en 6 of als opvolging van les 1 èn les 2.

De leerdoelen van deze les zijn:
  • Leerlingen begrijpen de totstandkoming van online data en de werking van digitale voetafdrukken.
  • Leerlingen onderzoeken de positieve en negatieve aspecten van online data.
  • Leerlingen worden aangezet tot kritisch denken over online data en het verwoorden van de verschillende perspectieven.
WAT GAAN WE DOEN?
  • Inleiding: wat weet jij van data?
  • Argumenten voorbereiden
  • Het A-U-B model
  • Het data debat
  • Afsluiting

Slide 2 - Tekstslide

Deze les kan worden gebruikt ter voorbereiding op de workshop Data kunst van Kleinkunstig. Onze samenleving wordt steeds meer beïnvloed door data en data gedreven processen, bijvoorbeeld via algoritmes en sociale media. 
De workshop Data kunst van Kleinkunstig verkent het begrip data en stelt vragen als: Wat zijn data? Hoe beïnvloeden ze ons? Zijn er goede en slechte data? In deze voorbereidende les duiken leerlingen dieper in het gebruik en de effecten van online data.
INLEIDING IN DATA
Wat wordt er bedoeld met 'online data'?

Wat wordt er bedoeld met een 'digitale voetafdruk'?

Slide 3 - Tekstslide

Introduceer de les: In deze les gaan we het hebben over online data en digitale voetafdrukken. 

Inventariseer wat de leerlingen weten over online data, en of ze het begrip kunnen uitleggen.
INLEIDING IN DATA
Online data verwijst naar de digitale informatie die wordt gegenereerd en verzameld, tijdens onze online activiteiten. 

Een digitale voetafdruk is het geheel aan deze online sporen, die samen een digitaal profiel vormen. Je kunt het vergelijken met een online identiteitskaart die continu wordt bijgewerkt terwijl je online actief bent.

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

ARGUMENTEN
  1. Vorm groepen van 4 leerlingen
    en zorg voor pen en papier.

  2. Bespreek in je groep de positieve kanten van online data en schrijf er minimaal 3 op.

  3. Bespreek de negatieve kanten van online data en schrijf er ook minimaal 3 op.


timer
10:00

Slide 5 - Tekstslide

  • Zorg ervoor dat er een even aantal groepen zijn, ivm. het debat later in de les.
  • Geef ze 10 min tijd om de positieve kanten van online data te bespreken en hier aantekeningen over te maken: Bijvoorbeeld de personalisatie van content, gemak van online diensten zoals webshops en de mogelijkheid om relevante informatie te vinden.
  • Geef dezelfde groepen 10 min tijd om de negatieve kanten van online data te bespreken en deze op te schrijven: Bijvoorbeeld privacykwesties, online tracking en mogelijke misbruiken van persoonlijke informatie.

ARGUMENTEN
Bedenk aan de hand van jullie antwoorden een stelling over online data. 

Met deze stelling gaan jullie debatteren met klasgenoten.


Een goede stelling bevat geen argument!
Een stelling is een bewering, die je gebruikt als onderwerp in een debat.

Slide 6 - Tekstslide

Voorbeeldstellingen:
  • Advertenties gebaseerd op online data zorgen voor effectieve marketing.
  • Het verzamelen van online data is een ernstige inbreuk op de privacy.
  • De enorme hoeveelheid aan online data vergroot het risico op identiteitsdiefstal.
HET DATA DEBAT
  1. Vorm een debat met een andere groep. 

  2. Kies samen een stelling en spreek af welke groep voor de stelling is en wie tegen de stelling is.

Slide 7 - Tekstslide

  • Zorg ervoor dat er een even aantal groepen zijn, ivm. het debat later in de les.
  • Geef ze 10 min tijd om de positieve kanten van online data te bespreken en hier aantekeningen over te maken: Bijvoorbeeld de personalisatie van content, gemak van online diensten zoals webshops en de mogelijkheid om relevante informatie te vinden.
  • Geef dezelfde groepen 10 min tijd om de negatieve kanten van online data te bespreken en deze op te schrijven: Bijvoorbeeld privacykwesties, online tracking en mogelijke misbruiken van persoonlijke informatie.

A-U-B DEBATTEREN
Kijk ter voorbereiding naar dit filmpje over sterke argumenten voorbereiden. 

Slide 8 - Tekstslide

Kijk klassikaal naar het volgende YouTube filmpje van Schooldebatteren, over sterke argumenten voorbereiden.

HET DATA DEBAT
  1. Verzamel met je groep argumenten en voorbeelden voor jullie kant van de stelling.

    Gebruik hiervoor jullie argumenten uit opdracht 1.

  2. Denk na over het A-U-B model: een argument, de uitleg daarover en een voorbeeld.

Slide 9 - Tekstslide

Geef de leerlingen 10 minuten om zich in het groepje voor te bereiden op het debat. Moedig ze aan feiten en argumenten te verzamelen, eventueel met behulp van internet.
Eventueel kun je de opdracht geven dat iedere leerling een voor- of tegenargument moet inbrengen.
HET DATA DEBAT
Debatteer door jullie argumenten voor te dragen!
timer
5:00

Slide 10 - Tekstslide

Spreek met elkaar af dat jullie natuurlijk respectvol debatteren en reageren. Organiseer meerdere debatrondes, zodat alle leerlingen aan de beurt komen.

Laat elke debatronde eerst de groep aan het woord om de stelling te verdedigen en daarna kan de andere groep reageren met hun tegenargumenten. Moedig respectvol debatteren aan.

Houd per debat gemiddeld 5 minuten aan:
1,5 minuut argumenten voor
1,5 minuut tegenargumenten
2 minuten op elkaars argumenten reageren
HET DATA DEBAT
Welke inzichten heb jij opgedaan over online data en is jouw mening veranderd?

Slide 11 - Tekstslide

Sluit de les af door met elkaar te reageren op het debat. Vraag de leerlingen welke inzichten ze hebben opgedaan over online data en hoe hun mening mogelijk is veranderd. 

Benoem nog even wanneer Kleinkunstig naar school komt en vertel over de workshop Data kunst die ze gaan volgen.