In deze les zitten 26 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 4 videos.
Lesduur is: 120 min
Onderdelen in deze les
HAVO 4
Kunst Algemeen
Hofcultuur 4.3
les 4
Slide 1 - Tekstslide
H4 hofcultuur
leerdoelen
4.3.Inleiding
Ik kan uitleggen op welke manier de Italiaanse ontwikkelingen op het gebied van kunst en mensbeeld grote invloed hebben gehad op het Franse Hof.
Ik ken het begrip Ballet Comique en weet hoe het is ontstaan.
4.3.1 De dansende koning
Ik ken de begrippen ballet-comique en ballet-opera en (her)ken de kenmerken van beide dansstijlen.
Ik kan de rol van Lodewijk XIV voor de ontwikkeling van de kunst uitleggen - en in het bijzonder de dans - halverwege de 17e eeuw.
Ik herken het werk van Jean-Baptiste Lully en kan uitleggen op welke manier hij heeft bijgedragen aan de ontwikkeling van - met name - de ballet-opera.
Slide 2 - Tekstslide
H4 hofcultuur
leerdoelen
4.3.2 De koning is overal
Ik weet dat Lodewijk XIV een absoluut vorst was en de kunst en wetenschap in zijn land volledig in dienst zette van zijn eigen verheerlijking.
Ik herken de rol van Lodewijk XIV in de professionalisering van kunsten en dans in het bijzonder.
Ik ken het begrip en dehors en weet hoe deze bewegingen zijn ontstaan en op welke manier ze in de hedendaagse dans te herkennen zijn.
Ik kan de kenmerken van de Franse barok ten opzichte van de Italiaanse barok onderscheiden aan de hand van het paleis van Versailles.
Wat is de aanleiding geweest voor de Barokke kunst?
A
vraag vanuit de Katholieke kerk
B
mensen hadden na de Renaissance weer zin in iets anders
C
mensen kregen een hekel aan Italië
D
stroming kwam overwaaien vanuit Duitslang
Slide 4 - Quizvraag
Noem de belangrijkste kenmerken van de Barok (zowel doel als stijlkenmerken)
Slide 5 - Open vraag
Slide 6 - Video
H4 hofcultuur
indeling
Hoofdstuk 4 Hofcultuur
4.1 Italiaanse hoven
4.2 Rome
4.3 Het Franse Hof
Inleiding
De dansende koning
De koning is overal
Slide 7 - Tekstslide
Slide 8 - Tekstslide
H4 hofcultuur
indeling
lesinhoud
korte samenvatting
Het Franse Hof
De dansende koning
De koning is overal
inleidende video
korte samenvatting
ballet-comique vs. ballet-opera
korte samenvatting
toetsvragen (huiswerk
Slide 9 - Tekstslide
H4 hofcultuur
Het Franse Hof
goede manieren / opvoeding met kunst en wetenschap
overgenomen in buitenland
Franse hof steeds Italiaanser
Vlaamse kunstenaars: Peter Paul Rubens
Slide 10 - Tekstslide
Aan welke eerder besproken begrippen doen die 'goede manieren' en 'opvoeding in kunst en wetenschap' je denken?
Slide 11 - Open vraag
H4 hofcultuur
Het Franse Hof
goede manieren / opvoeding met kunst en wetenschap
overgenomen in buitenland
Franse hof steeds 'Italiaanser'
Dans met regels leveren status op
balletti: dansen in ruimtelijke figuren en patronen
La Ballet Comique de la Reine (1581)
Catharina de'Medici
meer dan 5 uur
klassiek Grieks huwelijksverhaal
vrolijk, goede afloop
Slide 12 - Tekstslide
Slide 13 - Video
H4 hofcultuur
De dansende koning
Frankrijk steeds machtiger
1661: Lodewijk XIV: macht volledig naar zich toe
belangrijk in ontwikkeling dans / ballet
Ballet de la Nuit
Slide 14 - Tekstslide
H4 hofcultuur
De dansende koning
Frankrijk steeds machtiger
1661: Lodewijk XIV: macht volledig naar zich toe
belangrijk in ontwikkeling dans / ballet
Ballet de la Nuit: Jean-Babtiste Lully
belangrijk in ontwikkeling Ballet de cour
Moliére
Le Bourgois Gentilhomme
= blijspel / dans en muziek worden in verhaal verweven
Jean-Babtiste Lully
veel aandacht op de koning
ontwikkelt ballet-opera's
thematiek klassieke tragedies
Slide 15 - Tekstslide
Slide 16 - Video
Slide 17 - Video
H4 Hofcultuur
ballet
ballet-comique
ballet-opera
ontstaan vanuit balletti
gebaseerd op klassieke komedie
ontwikkelt door Jean-Babtise Lully
ontwikkelt voor Lodewijk XIV
gebasseerd op klassieke tragedie
vaak ook elementen van pantomime
geen onderscheid tussen gesproken scenes en scenes met muziek/dans
Slide 18 - Sleepvraag
H4 hofcultuur
De koning is overal
Lodewijk XIV: alles ten dienste van koning
kunst & wetenschap als middel
Academie voor Beeldhouw- en Schilderkunst
Koninklijke Dansacademie
Academie voor Wetenschappen
professionalisering van dans (kunst)
dansvoorstellingen naar theaters (podia)
sprong- draaibewegingen worden ingewikkeld
dansen in geometrische vormen verdwijnen
publiek aan één zijde
hofdansen
en dehors: uitdraaien van voeten en benen vanuit heupen
(vijf posities van klassiek ballet)
Slide 19 - Tekstslide
H4 hofcultuur
De dansende koning
Lodewijk XIV: laat Paleis van Versailles bouwen
meer dan 700 kamers - ook bedoeld voor adel.
publiek domein: burgers zijn welkom.
symbool!: universum met Lodewijk XIV als heerser.
architect Charles Le Brun
Franse barokvariant (statisch / klassiek): voornaamheid van functie.
Publiek leven van Franse koning is theaterstuk - Versailles als decor.
veel rituelen
L'Escalier des Ambassadeurs
Slide 20 - Tekstslide
Zelfstandig werken
Maak opdracht 62, 63, 65, 68, 69
Slide 21 - Tekstslide
H4 hofcultuur
leerdoelen
4.3.Inleiding
Ik kan uitleggen op welke manier de Italiaanse ontwikkelingen op het gebied van kunst en mensbeeld grote invloed hebben gehad op het Franse Hof.
Ik ken het begrip Ballet Comique en weet hoe het is ontstaan.
4.3.1 De dansende koning
Ik ken de begrippen ballet-comique en ballet-opera en (her)ken de kenmerken van beide dansstijlen.
Ik kan de rol van Lodewijk XIV voor de ontwikkeling van de kunst uitleggen - en in het bijzonder de dans - halverwege de 17e eeuw.
Ik herken het werk van Jean-Baptiste Lully en kan uitleggen op welke manier hij heeft bijgedragen aan de ontwikkeling van - met name - de ballet-opera.
Slide 22 - Tekstslide
H4 hofcultuur
leerdoelen
4.3.2 De koning is overal
Ik weet dat Lodewijk XIV een absoluut vorst was en de kunst en wetenschap in zijn land volledig in dienst zette van zijn eigen verheerlijking.
Ik herken de rol van Lodewijk XIV in de professionalisering van kunsten en dans in het bijzonder.
Ik ken het begrip en dehors en weet hoe deze bewegingen zijn ontstaan en op welke manier ze in de hedendaagse dans te herkennen zijn.
Ik kan de kenmerken van de Franse barok ten opzichte van de Italiaanse barok onderscheiden aan de hand van het paleis van Versailles.
Maak een schematische samenvatting van het paragraaf 4.1.3 Stravaganza. Doorloop de volgende stappen om tot een schematische samenvatting te komen:
1. lees één keer de hele tekst
2. lees de tweede keer een tekst en onderstreep de belangrijke begrippen, verwijzingen, signaalwoorden (dus, waardoor, om die reden, etc.) en opsommingen (1, 2, 3).
3. maak op een leeg blaadje (liefst gekanteld) een schematische samenvatting.
noteer de titel van de paragraaf
bepaal hoe de onderstreepte begrippen zich verhouden tot de titel.
noteer oorzaak - gevolg situaties door middel van pijlen
noteer opsommingen door middel van 1, 2, 3
noteer eventuele andere belangrijke begrippen / verbanden
Vergelijk jouw schematische samenvatting eerst met de persoon naast je. Pas jouw schematische samenvatting eventueel nog aan.
Vergelijk jullie schematische samenvatting met die van de docent.
Je kunt een toetsvraag verwachten waarbij je moet aangeven waarom het logisch is dat de moresca met professionele dansers aan het hof een logische ontwikkeling is binnen de renaissance.
Je kunt hier een verbinding maken met 4.1 Homo Universalis. In de Renaissance wordt telaent en kennis steeds meer gewaardeerd. Een dans die vooral wordt gedanst door professionale hofdansers past prima in die gedachten.