Lezen 3.3 (les 1 tot en met 3)

Welkom in 
Je bent stil en hebt klaarliggen:
  • leerwerkboek deel A
  • Pungelhuis
  • pen
  • iPad (dicht)
timer
4:00
Les 1
1 / 33
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 2

In deze les zitten 33 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 50 min

Onderdelen in deze les

Welkom in 
Je bent stil en hebt klaarliggen:
  • leerwerkboek deel A
  • Pungelhuis
  • pen
  • iPad (dicht)
timer
4:00
Les 1

Slide 1 - Tekstslide

timer
10:00

Slide 2 - Tekstslide

Planning
  • Opstarten paragraaf 3.3
  • Werkmoment
  • Afsluiten van de les

Slide 3 - Tekstslide

Leerdoelen 3.3 (p. 146)
  • Je weet wat een betogende tekst is.
  • Je weet wat argumenten en meningen zijn.
  • Je kent het tekstverband oorzaak en gevolg 

Slide 4 - Tekstslide

Wat is een betogende tekst?
  • Welk doel heeft de schrijver van een betogende tekst?
  • Kunnen in een betogende tekst feiten voorkomen?
  • Wat zijn synoniemen voor het woord mening?
Kies er 4 uit: argument/bewijs/informatie/oordeel/opinie/opvatting/ reden/standpunt


timer
1:30

Slide 5 - Tekstslide

Betogende tekst (p. 146)
  • Hij wil de lezer overtuigen dat zijn mening juist is. 
  • Hij doet dat door argumenten te gebruiken.

Voorbeelden: een opiniestuk, boekbespreking of klachtenbrief.

opinie = mening

Slide 6 - Tekstslide

Indeling betogende tekst
Vaak heeft een betoog een driedeling:
  • inleiding: onderwerp en mening
  • kern: argumenten voor die mening
  • slot: conclusie of samenvatting

Hoofdgedachte: mening van de schrijver, meestal met daarbij zijn/haar belangrijkste argument.

Slide 7 - Tekstslide

Argumenten (p. 147)
Een argument = een feit of een mening  om te bewijzen: ik heb gelijk!

• Ik vind Groningen een leuke stad, want je kunt er goed winkelen.
• Ik vind Rotterdam groter dan Zwolle, want er wonen meer mensen. 

Wat overtuigd meer: een feit of een mening?
Welke vraag stel je?

Slide 8 - Tekstslide

Opdracht 3 p. 147
Deens scholen hoogste aantal lesuren
Feit
Mening
Kinderen minder lessen krijgen
Noorden weinig interessante musea
Groninger museum 200.00 bezoekers
In kantine lekkere broodjes kopen

Slide 9 - Tekstslide

Werkmoment = Keuze
  1. Maak opdracht 5 en 6. (in stilte)
  2. Kijk zelf na via de studiewijzer => verbeter.
  3. Klaar? Leer de tekstverbanden/signaalwoorden p. 198 of lees het Pungelhuis.  (h 11 t/m 15 deze week)

  • Doe mee samen de tekst lezen en vragen maken.
Zet regelnummers bij je antwoord

Slide 10 - Tekstslide

Vooruitblik

Verder met 3.3 lezen.

Neem weer A boek en Pungelhuis mee.

Slide 11 - Tekstslide

Welkom in 
Je bent stil en hebt klaarliggen:
  • leerwerkboek deel A
  • Pungelhuis
  • pen
  • iPad (dicht)
timer
4:00
Les 2

Slide 12 - Tekstslide

timer
10:00

Slide 13 - Tekstslide

Planning
  • Huiswerk 5 en 6 (pagina 146)
  • Testje signaalwoorden/tekstverbanden
  • Uitleg nieuw tekstverband
  • Werkmoment
  • Afsluiten van de les

Slide 14 - Tekstslide

Max houdt van klimmen. Bovendien houdt hij van hardlopen.
A
opsommend
B
tijdsvolgorde
C
tegenstellend
D
concluderend

Slide 15 - Quizvraag

Bibi eet altijd een banaan nadat ze heeft gesport.
A
opsommend
B
tijdsvolgorde
C
tegenstellend
D
concluderend

Slide 16 - Quizvraag

Ilona vindt volleyballen leuk, echter alleen als ze op vakantie is.
A
opsommend
B
tijdsvolgorde
C
tegenstellend
D
concluderend

Slide 17 - Quizvraag

Joris is lang, basketbal is dan ook een goede sport voor hem.
A
Tegenstellend
B
Concluderend
C
Samenvattend
D
Oorzaak en gevolg

Slide 18 - Quizvraag

Al met al was het een zeer verdiende overwinning.
A
Tegenstellend
B
Concluderend
C
Samenvattend
D
Oorzaak en gevolg

Slide 19 - Quizvraag

Het regende gisteren, daardoor is mijn tas nat geworden.
A
Tegenstellend
B
Concluderend
C
Samenvattend
D
Oorzaak en gevolg

Slide 20 - Quizvraag

Oorzaak en gevolg (p. 151)

Slide 21 - Tekstslide

Tekstverband oorzaak => gevolg
Signaalwoorden als:
doordat
daardoor
waardoor
met als gevolg
zodat

Slide 22 - Tekstslide

Werkmoment = Keuze
  1. Maak opdracht 7 t/m 10 (in stilte)
  2. Kijk zelf na via de studiewijzer => verbeter.
  3. Klaar? Lees het Pungelhuis.  (h 11 t/m 15 deze week)


  • Doe mee samen de tekst lezen en vragen maken.
Einde les: bespreken

Slide 23 - Tekstslide

Fijne meivakantie!!

Slide 24 - Tekstslide

Welkom in 
Je bent stil en hebt klaarliggen:
  • leerwerkboek deel A
  • Pungelhuis
  • pen
  • iPad (dicht)
timer
4:00
Les 3

Slide 25 - Tekstslide

timer
10:00

Slide 26 - Tekstslide

Planning
  • Update
  • Samen lezen tekst 2 pagina 
  • Werkmoment
  • Afsluiten van de les

Slide 27 - Tekstslide

Leerdoelen 3.3 (p. 146)
  • Je weet wat een betogende tekst is.
  • Je weet wat argumenten en meningen zijn.
  • Je kent het tekstverband oorzaak en gevolg 

Slide 28 - Tekstslide

Tekstverband oorzaak => gevolg
Signaalwoorden als:
doordat
daardoor
waardoor
met als gevolg
zodat

Slide 29 - Tekstslide

Tekstverband oorzaak => gevolg
Signaalwoorden als:
Doordat de zon schijnt, smelt mijn ijs.
Ik heb het het warm, daardoor word ik duf.
Mijn band is lek, waardoor ik te laat ben.
Het regent, met als gevolg dat mijn tas nat is.
Ik doe zonnebrand op, zodat ik niet verbrand.

Slide 30 - Tekstslide

Slide 31 - Tekstslide

Werkmoment = Keuze
  1. Maak opdracht 12, 13, 14 en 16 (in stilte)
  2. Kijk zelf na via de studiewijzer => verbeter.
  3. Klaar? Lees het Pungelhuis.  (h 16 t/m 20 deze week)


  • Doe mee samen de tekst lezen en vragen maken.
Einde les: bespreken

Slide 32 - Tekstslide

Afsluiting
Let op!!

Vrijdag leerwerkboek deel BBBBB mee!

Slide 33 - Tekstslide