Jong en oud: les 1 (h1)

Les 1
1 / 12
volgende
Slide 1: Tekstslide
EconomieMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

In deze les zitten 12 slides, met tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 50 min

Onderdelen in deze les

Les 1

Slide 1 - Tekstslide

PROGRAMMA 
LESDOEL - meeliftgedrag, dominante strategie, levensfasen.
INSTRUCTIE - inleiding nieuwe lesbrief + jaarplanning
BEGELEID OEFENEN - klassikaal 1 oefening
ZELFSTANDIG WERKEN
 EVALUATIE - terugkijken naar lesdoelen

Slide 2 - Tekstslide

LESDOELEN
• voordelen en nadelen van keuzes vaststellen en afwegen.
• aantonen wanneer er sprake is van meeliftgedrag.
• situaties herkennen waarin zich een gevangenendilemma voordoet.
• de drie fasen van de levensloop noemen.

Slide 3 - Tekstslide

INLEIDING NIEUWE LESBRIEF
De lesbrief Jong en Oud gaat over de levensloop van mensen in de verschillende fasen van het leven. 

We onderscheiden de kinderfase, de ouderfase en de grootouderfase (drie generaties). 

Het gedrag van de ene generatie kan gevolgen hebben voor de keuzemogelijkheden van andere (ook toekomstige) generaties.

Slide 4 - Tekstslide

VERSCHILLENDE LevensFASEN
De kinderfase, de ouderfase en de grootouderfase 

Economie gaat over keuzes maken, van een generatie of van een individu.

--> Hoe kan het gedrag van de ene generatie de keuzemogelijkheden van een andere generatie beinvloeden?

Slide 5 - Tekstslide

de eerste eigen middelen, consumeren en sparen, studeren, werken en belasting betalen, in loondienst, ongelijke inkomensverdeling, eigen baas zijn en de toegevoegde waarde van een bedrijf, verzekeren, waaronder particuliere verzekeringen en volksverzekeringen en werknemersverzekeringen, sociale voorzieningen, het huishouden, koophuis of huurhuis, de koopkracht van het huishoudinkomen, de consumentenprijsindex, stoppen met werken, AOW en bedrijfspensioen, ruilen tussen generaties en veranderingen in de omvang en samenstelling van de bevolking.

Bijv. met de eerste eigen middelen, consumeren en sparen, studeren, werken en belasting betalen, in loondienst, ongelijke inkomensverdeling, eigen baas zijn en de toegevoegde waarde van een bedrijf, verzekeren, waaronder particuliere verzekeringen en volksverzekeringen en werknemersverzekeringen, sociale voorzieningen, het huishouden, koophuis of huurhuis, de koopkracht van het huishoudinkomen, de consumentenprijsindex, stoppen met werken, AOW en bedrijfspensioen, ruilen tussen generaties en veranderingen in de omvang en samenstelling van de bevolking.

Slide 6 - Tekstslide

DOMINANTE STRATEGIE
Mensen maken dus voortdurend keuzes.

Het keuzegedrag van 2 individuen kunnen we aan de hand van een schema analyseren

Een dominante strategie is een strategie die een partij het beste resultaat oplevert, onverschillig de keuze van de andere partij.

Slide 7 - Tekstslide

Slide 8 - Video

BEGELEID OEFENEN: samen maken 1.5

Slide 9 - Tekstslide

ZELFSTANDIG WERKEN 
Nu maken vraag 1.1 en 1.4 (huiswerk)
Klaar? Maak opgave 1.6
Hoe? In stilte (eerst een stukje lezen)
Vraag? Vinger

Slide 10 - Tekstslide

EVALUATIE
• voordelen en nadelen van keuzes vaststellen en afwegen.
• aantonen wanneer er sprake is van meeliftgedrag.
• situaties herkennen waarin zich een gevangenendilemma voordoet.
• de drie fasen van de levensloop noemen.

Slide 11 - Tekstslide

Slide 12 - Tekstslide