Voeding & Dieetleer 2 Les 4 Voedingsstoornissen

Voeding & Dieetleer 2


Leereenheid 8: Gezond leven
Les 6 Voedingsstoornissen
1 / 28
volgende
Slide 1: Tekstslide
VerzorgingMBOStudiejaar 1

In deze les zitten 28 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 60 min

Onderdelen in deze les

Voeding & Dieetleer 2


Leereenheid 8: Gezond leven
Les 6 Voedingsstoornissen

Slide 1 - Tekstslide

Programma
  • Lesdoelen                            
  • Terugblik                              5 min
  • Filmpje                                  2 min
  • Theorie  +herhaling        20 min
  • Afsluiten                               5 min

Slide 2 - Tekstslide

Lesdoelen
Aan het einde van de les kun jij:
  • Het verschil herkennen en benoemen tussen ARFID en PICA
  • Onderscheid maken tussen de verschillende eetstoornissen
  • De symptomen en stoornissen aan elkaar koppelen

Slide 3 - Tekstslide

Wat weet je nog?

Slide 4 - Open vraag

Slide 5 - Video

ARFID 
  • Niet durven eten van bepaald voedsel
  • Weinig eten van voedsel door geen interesse of plezier in eten
  • Geur, kleur, smaak, temperatuur en gevoel in je mond
  • Vaak bij jonge kinderen. Ook jongeren & volwassenen
  • NIET bang om aan te komen. 
  • Afvallen door weinig voeding (onbewust)

Slide 6 - Tekstslide

Ruminatiestoornis
  • Voedsel wordt omhoog gebracht uit de maag door patient
  • Herkauwt dit zonder misselijkheid
  • Vaak bij jonge kinderen
  • Ondervoeding, gewichtsverlies, dehydratie en groeiproblemen

Slide 7 - Tekstslide

Integrale opdracht
  • Groepjes van 4
  • Lees de opdracht in stilte en vertel aan elkaar wat er wordt verwacht
  • Klassikale terugkoppeling 

Slide 8 - Tekstslide

Herhaling

Slide 9 - Tekstslide

Anorexia is een
A
Voedingsstoornis
B
Eetstoornis

Slide 10 - Quizvraag

Na de avondmaaltijd gaat Sam veel bewegen om de voeding weer te verbranden
Welk type Anorexia is dit?
A
Het purgerende type
B
De beperkende type

Slide 11 - Quizvraag

Zou jij als MZ medewerker om kunnen gaan met eetstoornissen?
Jazeker!
Ik denk het wel
Misschien
Nee, ik vind dit moeilijk

Slide 12 - Poll

Welk type Anorexia herken je bij een persoon die laxeermiddelen gebruikt en braakt, om af te vallen?
A
Het purgerende type
B
De beperkende type

Slide 13 - Quizvraag

Hoe wordt BED ook wel genoemd?
A
Geluketers
B
Emotie-eters

Slide 14 - Quizvraag

Welke lichamelijke klachten kunnen optreden bij BED?

Slide 15 - Open vraag

Welke voedingsstoornis hoort hierbij?

Slide 16 - Tekstslide

Welke voedingsstoornis herken je hier?

Slide 17 - Tekstslide

Welke stoornis kan overgewicht veroorzaken?
A
Boulimia
B
ARFID
C
Binge Eating Disorder
D
PICA

Slide 18 - Quizvraag

Ruminatiestoornis
ARFID 
Boulimia
Orthorexia
Anorexia
Voedsel uit de maag, weer omhoog halen en herkauwen
Bepaald voedsel niet durven eten
Eetbuien gevolgd door braken en/of laxeermiddelen gebruiken
Obsessief bezig zijn met gezond eten
Weinig eten en obsessief bezig zijn met afvallen

Slide 19 - Sleepvraag

Huiswerk
Documentaire ''Emma wil leven'' bekijken.
Maak aantekeningen: 
  • Wat heb je gezien?
  • Hoe is het bij haar begonnen?
  • Observeer de mensen in haar omgeving. Wat vertellen zij over haar?
  • Hoe ziet haar behandeling eruit etc. 

https://www.npo3.nl/emma-wil-leven-best-online-bekeken-programma 

Slide 20 - Tekstslide

Evaluatie
Wat vonden jullie van deze les?
Hebben jullie nog vragen?

Volgende week:
Allergieën & intoleranties


Slide 21 - Tekstslide

Integrale opdracht
Maak aantekeningen!

  • Je levert een bijdrage aan het in stand houden of het verbeteren van de gezondheid van de cliënt.
  • Je levert het verslag in bij de docent van Voeding & Dieetleer 2.
  • Presentie is belangrijk!
  • Beoordeling: de praktijk MET handtekening 





Slide 22 - Tekstslide

Opbouw verslag
  • Voorblad: Naam, klas, datum, SLB’er, vakdocent, het vak en studentnummer
  • Inhoudsopgave
  • Inleiding
  • Voorbereiding
  • Uitvoering:
  • Gesprek met je werkplekbegeleider
  • Onderzoeksverslag
  • Plan van aanpak
  • Feedback van de client volgens de 4 G’s.
  • Reflectie volgens STARRT





Slide 23 - Tekstslide

Voorbereiding
  • Bedenk alvast welke client jij gaat kiezen uit jouw praktijk/eigen omgeving
  • Bespreek dit met je werkplekbegeleider/je docent
  • Hoe zou jij deze client hulp kunnen bieden op het gebied van gezondheid?
  • Stel vragen op die te maken hebben met de hulpvraag op het gebied van gezondheid. Deze ga je bespreken met je werkplekbegeleider/




Slide 24 - Tekstslide

Voorbereidingsgesprek 
Onderdeel A. 
Je gaat in gesprek met je werkbegeleider. De volgende vragen stel je:  

  1. Welke behoeftes heeft de cliënt het gebied van gezondheid? (afvallen, stoppen met roken, minder stress, gezonder eten, meer bewegen, etc)  
  2. Wat zou een haalbaar doel kunnen zijn volgens je werkbegeleider?   
  3. Hoe zou dat doel samen met de cliënt bereikt kunnen worden? 
  4. Wie zou een positieve bijdrage kunnen leveren? 
  5. Wat heeft de cliënt nodig aan kennis/ houding en vaardigheden om zijn doel te bereiken? (kortom; wat zou een goed middel kunnen zijn?) 
  6. Hoe jij daarin zou kunnen bijdragen? 
  7. Wat zijn de valkuilen/ welke belemmeringen ziet je werkbegeleider?  
 







Slide 25 - Tekstslide

Onderdeel B
Je schrijft een onderzoeksverslag waarin je de volgende onderdelen hebt opgenomen:  

  • Cliëntomschrijving.  Wie is het? Leeftijd, geslacht, aandoening etc.
  • Lichamelijk/ psychisch/ sociaal-maatschappelijk functioneren van de cliënt. 
  • De uitgewerkte vragen van A in een verhaalvorm of opsomming


Slide 26 - Tekstslide

Onderdeel C
Je schrijft een plan waarin je de volgende punten opneemt: 

  • Hulpvraag en doel op het gebied van gezondheid 
  • Welke middelen je in gaat zetten om het doel te bereiken (folder, picto’s, video) 
  • Argumenten (waarom jij denkt dat het gekozen middel passend is bij het doel) 
Je voegt dit plan toe aan je onderzoeksverslag 



Slide 27 - Tekstslide

Onderdeel D & E
  • Je legt je plan samen met je werkbegeleider voor aan de cliënt of mantelzorger. 
  • Vraag feedback op je plan en voeg dit toe aan je onderzoeksverslag.
  • Voor drie punten schrijf je de feedback volgens de 4 G’s.   
  • Reflecteren/Evalueren volgens STARRT


Slide 28 - Tekstslide