Begeleiden, les 23, leerjaar 2

Ondersteuningsproces: van intake tot afronding
P-K1-W2
 

1 / 32
volgende
Slide 1: Tekstslide
BegeleidenMBOStudiejaar 2

In deze les zitten 32 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 90 min

Onderdelen in deze les

Ondersteuningsproces: van intake tot afronding
P-K1-W2
 

Slide 1 - Tekstslide

Wat gaan we doen?
- AWR
- filmpje
- terugblik en vooruitblik
- Leerdoelen
- Theorie 
- Leerdoelen behaald?
- Volgende week
- Opdracht Thieme Meulenhoff
- Hoe vond je de les?




Slide 2 - Tekstslide

Terugblik & Vooruitblik
Vorige les hebben we het over de geschiedenis van de MZ en de psychiatrische zorg gehad.

Vandaag gaan we het hebben over de intake gesprekken tot de afronding

Slide 3 - Tekstslide

Leerdoelen
- Aan het eind van de les kan je de kern vertellen van deskundig begeleiden
- Aan het eind van de les kan je het verschil uitleggen tussen extramurale en intramurale zorg
- Aan het eind van de les kan je vertellen wat een exit-gesprek is

Slide 4 - Tekstslide

Slide 5 - Video

Introductie deskundig begeleiden
Kern
  • planmatig
  • participatie en eigen regie
  • ondersteuningsplan

Slide 6 - Tekstslide

Participatie en eigen regie zijn uitgangspunt
Als agogisch medewerker GGZ sluit je nauw aan bij de leer- en ontwikkelmogelijkheden van de cliënt. Je stimuleert de cliënt om zo veel mogelijk zaken zelf aan te pakken.

Slide 7 - Tekstslide

Extramurale en intramurale begeleiding
Doel extramurale zorg:
Cliënten begeleiden in eigen omgeving
Doel intramurale zorg: 
Cliënten begeleiden in een andere omgeving dan eigen woning

Slide 8 - Tekstslide

Het hoofddoel van begeleiden bij verblijf is in principe het doorgroeien naar zelfstandig begeleid wonen.
Subdoelen zijn:
  • in stand houden en/of vergroten van vaardigheden;
  • stabilisering van de problematiek;
  • bewaken van dag- en nachtritme;
  • bieden van een zinvolle dagbesteding;
  • ondersteunen bij persoonlijke en huishoudelijke verzorging.





Slide 9 - Tekstslide

zorg ondersteunt door:
Sociale wijkteams
FACT-teams

Slide 10 - Tekstslide

Zoek eens samen op wat deze teams doen? (sociale wijkteams en FACT-teams)
timer
5:00

Slide 11 - Open vraag

Intake
  • Eerste kennismaking
  • verwachting uitwisselen
  • belangrijke gegevens geïnventariseerd


Slide 12 - Tekstslide

Intaketraject
  • bij extramurale begeleiding 
  • meer dan één gesprek
  • volgen van een intakeprotocol


Slide 13 - Tekstslide

Stappen in het ondersteuningsproces

Slide 14 - Tekstslide

Wat is stap 5 van de stappen in het ondersteuningsplan
A
verzamelen van informatie
B
doelen formuleren
C
plan maken
D
uitvoeren

Slide 15 - Quizvraag

Wat is stap 1 van de stappen in het ondersteuningsplan
A
verzamelen van informatie
B
doelen formuleren
C
plan maken
D
uitvoeren

Slide 16 - Quizvraag

Wat is stap 3 van de stappen in het ondersteuningsplan
A
verzamelen van informatie
B
doelen formuleren
C
plan maken
D
uitvoeren

Slide 17 - Quizvraag

Wat is stap 2 van de stappen in het ondersteuningsplan
A
verzamelen van informatie
B
doelen formuleren
C
plan maken
D
vaststellen behoeften

Slide 18 - Quizvraag

Wat is stap 6 van de stappen in het ondersteuningsplan
A
evalueren
B
doelen formuleren
C
plan maken
D
vaststellen behoeften

Slide 19 - Quizvraag

Wat is stap 4 van de stappen in het ondersteuningsplan
A
evalueren
B
doelen formuleren
C
plan maken
D
vaststellen behoeften

Slide 20 - Quizvraag

ondersteuningsplan
  • komt tot stand in dialoog met de cliënt
  • is persoonlijk (gaat over deze cliënt/dit cliëntsysteem)
  • heeft de eigen regie van de cliënt als uitgangspunt
  • geeft afspraken over wensen en doelen weer
  • is gericht op het herstellen en verbeteren van de kwaliteit van bestaan
  • is toekomstgericht
  • is begrijpelijk en toegankelijk voor de cliënt
  • is overzichtelijk


Slide 21 - Tekstslide

Gegevens verzamelen van de cliënt
Het gaat om:

  • persoonsgegevens;
  • datum van aanmelding, indicatiestelling Wmo en start intake;
  • eventuele medische en sociale gegevens;
  • niveau van functioneren en mate van zelfinzicht;
  • eventuele juridische status en vertegenwoordiger (denk aan bewindvoerder);
  • resultaten van vragenlijsten;
  • resultaten van observaties







Slide 22 - Tekstslide

Voorbeeld van een vragenlijst over financiële zelfredzaamheid

Slide 23 - Tekstslide

Ecogram

Slide 24 - Tekstslide

Waarvoor dient een ecogram?

Slide 25 - Open vraag

Ondersteuningsplan
hulpvraag bepalen
doelen vaststellen
wie doet wat
Evaluatie, tussentijdse evaluaties en rapportage
Rapportage

Slide 26 - Tekstslide

Exitgesprek
  • productevaluatie
  • procesevaluatie
  • hoe tevreden is de cliënt
  • voorbereiding op beëindiging begeleiding
  • verwachtingen na beëindiging begeleiding
  • bespreken vragen/problemen van cliënt
  • informeren/instrueren mantelzorgers
  • coördinatie en de continuïteit van de zorgverlening
 




Slide 27 - Tekstslide

Rechten en plichten
De cliënt heeft de volgende rechten w.b. OP:
  • Recht op inzage
  • Recht op informatie
  • Recht op toestemming
  • Recht op privacy


Slide 28 - Tekstslide

Leerdoelen behaald?
- Aan het eind van de les kan je de kern vertellen van deskundig begeleiden
- Aan het eind van de les kan je het verschil uitleggen tussen extramurale en intramurale zorg
- Aan het eind van de les kan je vertellen wat een exit-gesprek is

Slide 29 - Tekstslide

Opdrachten:

- Thieme Meulenhoff: boek: Agogisch Medewerker GGZ, thema 2.3 opdrachten 1 t/m 12

Slide 30 - Tekstslide

Volgende week
Volgende week gaan we het hebben over de basis van het begeleiden

Slide 31 - Tekstslide

Wat vonden jullie van deze les?
😒🙁😐🙂😃

Slide 32 - Poll