3.4 Oorlog op alle fronten les 1 en 2 havo 3 zonder armnie en met verloop WO1

1 / 56
volgende
Slide 1: Tekstslide
GeschiedenisMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 3

In deze les zitten 56 slides, met interactieve quiz, tekstslides en 3 videos.

time-iconLesduur is: 45 min

Onderdelen in deze les

Slide 1 - Tekstslide

Welkom!
  • Ga zitten, pak per tweetal een bordje en stift
  • Pak je leerboek voor je: lees bladzijde 53 
  • lees de paragraven 'nieuwe oorlogstechnieken' en 'Thuisfront, propaganda en censuur'
  • Je hebt hiervoor 5 minuten



Slide 2 - Tekstslide

3.4 Oorlog op alle fronten

Slide 3 - Tekstslide

Tijdvak 9: Wereldoorlogen, 1900 - 1950
Kenmerken: - het voeren van twee wereldoorlogen
                          - massavernietigingswapens en totale oorlog

Slide 4 - Tekstslide

Wat is waar over het Von Schlieffenplan?

Schrijf de juiste nummer(s) op jouw bordje
A
Door dit plan viel Duitsland Nederland binnen
B
Duitsland hoopte hiermee een tweefrontenoorlog te voorkomen
C
Toen Rusland mobiliseerde viel Duitsland Rusland binnen
D
Frankrijk en Belgie werden door dit plan als eerste aangevallen

Slide 5 - Quizvraag

Lesdoel
- Hoe ervoeren de soldaten en de mensen thuis de oorlog?
- Wat was de impact van de totale oorlog op de samenleving?
- Wat is de rol van propaganda?

Slide 6 - Tekstslide

WB of uitleg?
Snap je het tekstboek? 
Dan mag de uitleg overslaan en maak je in stilte zowel de blauwe als de rode WB vragen (omcirkel deze vragen in je WB!)

Snap je het tekstboek nog niet helemaal?
Dan volg je de uitleg en maak je daarna alleen de blauwe vragen (omcirkel deze vragen in je WB!)


Slide 7 - Tekstslide

Vraag 51 en 52 (kernstof)
Vraag 49, 50, 53, 55, 56, 57 (Expertstof)
Aanpak
Lees eerst de tekst en bronnen die horen bij de vraag.
Hulp 
Werk zelfstandig. Na de uitleg loopt SKN rond voor vragen.
Tijd
tot 5 minuten voor het eind van de les
Wat doen we ermee?
We bespreken de kernvragen waar de klas moeite mee had. Iedereen kijkt zijn antwoorden na (ook op elo)
Klaar?
Kijk na met een nakijkblad en doe daarna stil iets voor jezelf


Slide 8 - Tekstslide

Slide 9 - Video

statische uitputtingsoorlog
  • Loopgraven: versterkt met prikkeldraad en verdedigers met mitrailleurs.

  • Bijna onmogelijk vijandelijke loopgraven in te nemen:
  • 1. Artillerie: met kanonnen loopgraven beschieten.
  • 2. Soldaten vallen aan

  • Succes was zelden, heel veel doden.

Slide 10 - Tekstslide

Slide 11 - Tekstslide

Slide 12 - Tekstslide

Slide 13 - Tekstslide

Slide 14 - Tekstslide

Nieuwe oorlogstechnieken
  • vlammenwerpers
  • Tanks
  • Gifgas

Slide 15 - Tekstslide

Slide 16 - Video

Totale oorlog
  • Totale oorlog =  oorlog waar  de hele samenleving bij betrokken is.

  • mannen vechten aan het front
  • vouwen werken in de fabrieken
  • dokters/zusters worden opgeroepen om aan het front te helpen.

  • Alle economische middelen worden ingezet.
  • Gevolg: voedseltekort, handel moeilijk


Slide 17 - Tekstslide

Propaganda & censuur
Propaganda:
  • Middelen om mensen te overtuigen van een bepaalde mening.
  • - eenzijdig
  • - feiten verdraaien
  • - feiten weglaten

Censuur
  • Overheid controleert de pers  en alle uitgaande berichten. 
  • je mag niet zeggen / schrijven wat je wilt

Slide 18 - Tekstslide

bekijk de video
vraag:
waarom konden de soldaten van beide kanten dit in 1914 nog doen, maar later in de oorlog niet meer?

Slide 19 - Tekstslide

Slide 20 - Video

De bron is in 1914 gebruikt als propaganda tegen de Duitsers.

Leg uit dat de bron als propaganda werd gebruikt.

Slide 21 - Tekstslide

Huiswerk 3.4
Vraag 51 en 52 (kernstof)
Vraag 49, 50, 53, 55, 56, 57 (Expertstof)

Aanpak
Lees eerst de tekst en bronnen die horen bij de vraag.
Hulp 
Werk zelfstandig. Na de uitleg loopt SKN rond voor vragen.
Tijd
tot 5 minuten voor het eind van de les
Wat doen we ermee?
We bespreken de kernvragen waar de klas moeite mee had. Iedereen kijkt zijn antwoorden na
Klaar?
Kijk na met een nakijkblad en doe daarna stil iets voor jezelf


Slide 22 - Tekstslide

Reflectie
-Hoe ervoeren de soldaten en de mensen thuis de oorlog?
- Wat was de impact van de totale oorlog op de samenleving?
- Wat is de rol van propaganda?

Hoe vond je de les?

Slide 23 - Tekstslide

Vraag 51 en 52 (kernstof)
Vraag 49, 50, 53, 55, 56, 57 (Expertstof)
Instructie zelfstandig​

  • Leerlingen die geen verdere uitleg hoeven mogen aan de slag met WB  rode en blauwe vragen  (omcirkel deze)​
  • Tijdens de uitleg in stilte werken. Je mag wel nakijken met nakijkbladen​
  • Als je vragen hebt, bewaar ze voor na de uitleg. Ga eerst met een volgende opdracht bezig.​
  • Als je klaar bent doe je iets voor jezelf​

Instructie leergesprek​
  • Stel vragen tot je de uitleg snapt.​
  • Luister naar elkaars vragen​
  • Maak goede aantekeningen








Slide 24 - Tekstslide

Slide 25 - Tekstslide

Welkom!
  • Ga zitten
  • Pak je leerboek voor je: bladzijde 54
  • lees de paragraaf 'De Grote Oorlog: een wereldoorlog'
  • Je hebt hiervoor 4 minuten





Slide 26 - Tekstslide

Repetitie 
Over 4 lessen de Repetitie
Checklist staat in de planner op de ELO

Slide 27 - Tekstslide

3.4 Oorlog op alle fronten

Slide 28 - Tekstslide

vorige les
  • Noem drie nieuwe wapens uit WOI en verklaar waarom deze wapens juist in WOI werden ontwikkeld.


  • Waarom wordt WOI ook wel de eerste 'totale oorlog' genoemd?


  • Wat is het verschil tussen propaganda en censuur?





Slide 29 - Tekstslide

vorige les
  • Noem drie nieuwe wapens uit WOI en verklaar waarom deze wapens juist in WOI werden ontwikkeld.
  • Vlammenwerper, tank, gifgas. Men probeerde een doorbraak te bereiken in de loopgravenoorlog waar niemand echt kon winnen.

  • Waarom wordt WOI ook wel de eerste 'totale oorlog' genoemd?
  • massale dienstplicht, vrouwen in de fabriek, hele economie in teken van oorlog

  • Wat is het verschil tussen propaganda en censuur?
  • Bij propaganda probeer je een (politieke) mening op te dringen . Bij censuur verbied je bepaalde informatie.





Slide 30 - Tekstslide

Lesdoel
Hoe raakten de VS bij WOI betrokken?

Waarom was WOI een echte wereldoorlog?

Hoe verliep de 1e wereldoorlog?

Slide 31 - Tekstslide

PECHA KUCHA
Korte presentatie aan de hand van plaatjes: max 20 seconden per plaatje
Je bent helemaal stil
Vragen stel je na afloop

Slide 32 - Tekstslide

De grote oorlog, een wereldoorlog







"De oorlog die alle 
oorlogen zou beëindigen"
- Niet alleen in Europa vocht men, ook in koloniën in Afrika en Azië vocht men

Slide 33 - Tekstslide

Echte wereldoorlog

Slide 34 - Tekstslide

'at night all blood is black'

Slide 35 - Tekstslide

1914
  • Het Von Schlieffenplan treedt in werking.
  •  Russen vallen het oosten van Duitsland binnen en boeken een overwinning op Duitsers.
  •  Slag bij Tannenberg

Slide 36 - Tekstslide

Het Von Schlieffenplan treedt in werking

Slide 37 - Tekstslide

Slag bij tannenberg

Slide 38 - Tekstslide

1915

  •  Groot- Brittannië stelt een zeeblokkade in tegen Duitsland voor de rest van de oorlog.
  •  Italië doet mee aan de oorlog
  •  Invasie van Gallipoli mislukt

Slide 39 - Tekstslide

 Groot- Brittannië stelt een zeeblokkade in tegen Duitsland voor de rest van de oorlog.

Slide 40 - Tekstslide

 Italië doet mee aan de oorlog

Slide 41 - Tekstslide

 Invasie van Gallipoli mislukt

Slide 42 - Tekstslide

1916


Slag bij Verdun
Slag bij de Somme

Slide 43 - Tekstslide


Slag bij de Somme

Slide 44 - Tekstslide

1917
  • Duitsland kondigt een onbeperkte duikbotenoorlog tegen Groot-Brittannië aan
  •  Revoluties in Rusland
  •  Verenigde Staten van Amerika gaat meedoen

Slide 45 - Tekstslide

Duitsland kondigt een onbeperkte duikbotenoorlog tegen Groot-Brittannië aan
Duitsland kondigt een onbeperkte duikbotenoorlog tegen Groot-Brittannië aan

Slide 46 - Tekstslide

 Revolutie in Rusland

Slide 47 - Tekstslide

1918

  •  Vrede van Brest-Litovsk: Rusland sluit vrede met de Centralen.
  •  Start Duits offensievenreeks “Kaiserschlacht’’
  •  Grote muiterij bij de Duitse Marine

Slide 48 - Tekstslide

Capitulatie Duitsland

Slide 49 - Tekstslide

Korte termijn: Centralen soms tactische successen
Lange termijn: Geallieerden strategische overwinning door zeeblokkade en mee doen Verenigde Staten vanaf 1917

Slide 50 - Tekstslide

VRAGEN?

Slide 51 - Tekstslide

Verloop
1917: Verenigde Staten doen mee!

De VS wilden niet betrokken worden in de Europese oorlog, maar...
  • Onbeperkte duikbotenoorlog doet ook Amerikaanse schepen zinken.
  • Groot-Brittannië en Frankrijk hebben schulden bij de VS. De VS wil zeker zijn van terugbetaling.
  • Duitsland probeerde Mexico te overtuigen om de VS aan te vallen (Zimmermantelegram).

... en dus verklaart de VS in 1917 de oorlog aan Duitsland.



Slide 52 - Tekstslide

Maken WB

Vraag 60, 61

Aanpak
Lees eerst de tekst en bronnen die horen bij de vraag.
Hulp 
Werk zelfstandig. Na de uitleg loopt SKN rond voor vragen.
Tijd
tot 5 minuten voor het eind van de les
Wat doen we ermee?
We bespreken de kernvragen waar de klas moeite mee had. Iedereen kijkt zijn antwoorden na (ook op elo)
Klaar?
Kijk na met een nakijkblad en doe daarna stil iets voor jezelf


Slide 53 - Tekstslide

huiswerk (zie planner)
Leren § 3.4 deel 2

Maken § 3.4 58, 59 + 61 t/m 64

Slide 54 - Tekstslide

Reflectie
  • Hoe raakten de VS bij WOI betrokken?
  • Waarom was WOI een echte wereldoorlog?
  • Wat is de Armeense genocide?

Hoe vond je de les?

Slide 55 - Tekstslide

14 punten van Wilson
  • Vrijheid voor alle volken: (ZELFBESCHIKKINGSRECHT) elk volk moet een eigen land hebben, met eigen grenzen.

  • Democratie voor alle landen

  • Oprichting Volkenbond (voorloper Verenigde Naties: eerst praten, dan vechten).

Slide 56 - Tekstslide