H4 4.3 Schakelingen PO K2 les 3

1 / 28
volgende
Slide 1: Tekstslide
Natuurkunde / ScheikundeMiddelbare schoolmavoLeerjaar 2

In deze les zitten 28 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 45 min

Onderdelen in deze les

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Practicum serieschakeling
Welkom Kader-2
Lees 4.3 schakelingen en maak opdracht  1 t/m 3             START IN:
Je hebt straks je laptop nodig



Neem plaats en leg je spullen alvast klaar.



timer
5:00

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

We gaan starten!
                                                                                               Wachttijd:
stopwatch
00:00

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesprogramma
  1. Terugblik
  2. Leerdoelen Practicum
  3. Instructie (uitleg en herhaling) theorie en praktijk
  4. Regels Practicum
  5. Zelfstandig werken PO
  6. Afsluiting 
  7. Huiswerk

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Huiswerkcontrole!
Welke opdrachten vonden jullie moeilijk

Slide 5 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

Hoofdstuk 4: Elektriciteit
Introductie
§ 4.1 Een stroomkring maken
§ 4.2 Spanningsbronnen

§ 4.3 Schakelingen
§ 4.4 Vermogen en energie

Slide 6 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Terugblik 4.3 schakelingen
  1. Je kunt twaalf symbolen voor onderdelen in schakelschema’s herkennen en tekenen. R
  2. Je kunt het verschil uitleggen tussen een parallelschakeling en een serieschakeling. R
  3. Je kunt het schakelschema tekenen van eenvoudige serie- en parallelschakelingen. T1
  4. Je kunt uitleggen waarom elektrische apparaten bijna altijd parallel geschakeld worden. T1
  5. Je kunt de grootte van de stroomsterkte beredeneren in een schakeling. T2

Slide 7 - Tekstslide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
Waarmee meet je de stroomsterkte?
A
Voltmeter
B
Spanningsmeter
C
Ampère meter
D
Stroommeter

Slide 8 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Als de stroomkring niet gesloten is, loopt er een elektrische stroom.
A
juist
B
onjuis

Slide 9 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Als in een serieschakeling een lamp kapot gaat, gaat de andere lamp ook uit
A
juist
B
onjuist

Slide 10 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Leerdoelen 4.3 Schakelingen PO
  1. Je kunt uitleggen hoe je een lamp kunt laten branden. T1
  2. Je kunt de verschillende onderdelen van een stroomkring benoemen.
  3. Je kunt uitleggen op welke manier je de stroomsterkte kunt meten. R
  4. Je weet welke eenheid bij de grootheid stroomsterkte hoort. R

Slide 11 - Tekstslide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
Sleutelwoorden
  • Schakeling: 
  • Schakelschema: 
  • Serieschakeling:
  • Totale stroomsterkte:


Schrijf over

Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

 Schakelingen
Je kunt lampen, schakelaars, snoeren en spanningsbronnen op verschillende manieren met elkaar verbinden. 
Anders gezegd: je kunt ze op verschillende manieren schakelen. 
Als je tekent hoe de draden lopen, kun je snel zien of er een of meer stroomkringen aanwezig zijn.

Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Schakelschema's
De symbolen zijn bedoeld om overzichtelijke
tekeningen van schakelschema's te maken. 
Schakelschema’s zijn onmisbaar bij proeven met 
elektriciteit. Het schema vertelt je welke onderdelen 
je nodig hebt en hoe je die met elkaar verbindt. 
Bij veel proeven is een schakelschema gegeven. 
Soms moet je zelf een schakelschema tekenen. 
Nadat je alle onderdelen hebt verzameld, 
bouw je de schakeling aan de hand van het schema.

Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Schakelingen tekenen

Slide 15 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Serieschakelingen
.

  • Serieschakeling heeft geen  vertakkingen. 
  • Er is dus maar één stroomkring. 
  • De stroom gaat door alle onderdelen van   de schakeling. 
  • Als één lampje in een serieschakeling   doorbrandt, is de stroomkring verbroken.   Dan gaan alle lampjes uit. 
  • Het is daarom niet handig om lampen in   serie te schakelen.

Slide 16 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Open stroomkring
.

  •  Als je de schakelaar op UIT zet, onderbreek je de stroomkring en gaat de lamp uit.

  • In een open stroomkring staat de schakelaar open en is de lamp uit (afbeelding 3).

Slide 17 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Gesloten stroomkring
.

  • Als je de schakelaar op AAN zet, sluit je de stroomkring en gaat de lamp weer aan.

  • In een gesloten stroomkring staat de schakelaar dicht en is de lamp aan (afbeelding 4)

Slide 18 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Stroomsterkte in een serieschakeling
  • Een stroommeter moet je altijd in serieschakelen. 
  • Let op hoe je de draden op de meter moet aansluiten. 
  • De stroommeter meet de stroomsterkte 
  • door de lamp.
  • De stroomsterkte in een serieschakeling is overal even groot.
  • Het maakt niet uit waar je de stroomsterkte meet.

Slide 19 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Veiligheidsregels
  1. Luister naar je leraar en doe wat je leraar zegt.
  2. Niet duwen, trekken of rennen in het lokaal.
  3. Niet eten of drinken in het lokaal.
  4. Leg geen tas of andere spullen waar mensen moeten lopen.
  5. Draag een veiligheidsbril als dat nodig is.
  6. Bind lang haar in een staart als je met vuur werkt.
  7. Werk altijd voorzichtig, vooral met scheikundige stoffen.
  8. Ruik alleen voorzichtig aan onbekende stoffen.
  9. Proef nooit van stoffen.
Als er iets fout gaat, dan moet je meteen je leraar waarschuwen!!!!!

Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 21 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

Begrippen uit deze les:
Schrijf over
  • Schakeling: Verbinding van meerdere elektrische onderdelen. 
  • Schakelschema: Schematische weergave van een schakeling
  • Serieschakeling: Elektrische schakeling die bestaat uit één stroomkring zonder vertakkingen.
  • Parallelschakeling: Elektrische schakeling met meerdere stroomkringen.
  • Totale stroomsterkte: 
  1. Serie: is de stroomsterkte overal gelijk
  2. Parallelschakeling: wordt de stroomsterkte verdeelt over het aantal vertakkingen.


Slide 22 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Aan de slag!
Maak de opdrachten van 4.3 Schakelingen
4 t/m 12


rood = Iedereen is stil


oranje = Iedereen is stil, docent beantwoord wel vragen

groen = Je mag zachtjes overleggen met je buurman/buurvrouw
timer
5:00

Slide 23 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Leerdoelen 4.3 Schakelingen PO
Behaald?
  1. Je kunt uitleggen hoe je een lamp kunt laten branden. T1
  2. Je kunt de verschillende onderdelen van een stroomkring benoemen.
  3. Je kunt uitleggen op welke manier je de stroomsterkte kunt meten. R
  4. Je weet welke eenheid bij de grootheid stroomsterkte hoort. R

Slide 24 - Tekstslide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
Waar wil je de volgende les nog uitleg over?

Slide 25 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

Huiswerk NOVA
Wat? Maak de opdrachten van 4.3 Schakelingen
4 t/m 12
 

Waar? In Je NOVA boek! 

Vanaf blz 159


Klaar? Test Jezelf!

Slide 26 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies


De les was leuk?
😒🙁😐🙂😃

Slide 27 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Ik snap de leerdoelen:
Je kunt uitleggen wat de dichtheid van een stof is.
Je kunt uitleggen dat dichtheid een stofeigenschap is.
Je kunt de dichtheid van een stof berekenen als de massa en het volume gegeven zijn.
Je kunt aan de hand van de dichtheid van stoffen uitleggen of een stof zinkt, zweeft of drijft
A
Ja
B
Nee
C
Een beetje....

Slide 28 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies