oud 8: inleiding, kern, slot (leestekst)

4H - Stoomcursus Leesvaardigheid 
Les 8 van 12
1 / 19
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 4-6

In deze les zitten 19 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 45 min

Onderdelen in deze les

4H - Stoomcursus Leesvaardigheid 
Les 8 van 12

Slide 1 - Tekstslide

Globale planning per week

Slide 2 - Tekstslide

4 Inleiding, kern, slot

Slide 3 - Tekstslide

Lesinhoud
  • De leerdoelen
  • Terugblik op vorige les
  • Gezamenlijk lezen langere leestekst en maken vragen daarbij

Slide 4 - Tekstslide

Leerdoelen § 4
  1.  Ik weet wat de functie is van een heldere indeling in inleiding, kern en slot in teksten.
  2. Ik kan me oriënteren op de indeling van een tekst en ik kan inleiding, kern en slot herkennen.
  3. Ik kan in mijn eigen woorden omschrijven op welke manier een tekst is ingedeeld en bijzonderheden met betrekking tot de inleiding en het slot omschrijven.

Slide 5 - Tekstslide

Terugblik vorige les, a.d.h.v. vraag 6 a en b, wat staat er in de tekstdelen,  bijvoorbeeld:
inleiding
kern
slot
recensie
Beschrijving van de cultuuruiting die je recenseert en de schrijver (bijv. titel, naam maker, wat heeft die nog meer gemaakt,  prijs, waar te zien?)
Mening recensent over aspecten van de cultuuruiting (bijv. plot, taalgebruik, gebruikte techniek)
Eindoordeel 
betoog
Wat is het onderwerp, wat is het standpunt?
(Tegen)argu-menten met onderbouwing
Conclusie

Slide 6 - Tekstslide

Terugblik vorige les, a.d.h.v. vraag 6 c en d
  • Voorbeeld van tekstsoort die niet volgens 'inleiding - kern - slot'  wordt opgebouwd
  • ??
  • procedure (recept, routebeschrijving, instructie, handleiding reglement, protocol)
  • verslag (onderzoeksrapport, logboek, gespreksverslag, notulelen)

Slide 7 - Tekstslide

Aan de slag!
We gaan weer oefenen met het lezen van een tekst. Pak daarom de tekst Leer sneller, maar vooral effectiever lezen  erbij op pagina 44 van je oefenboekje. Op pagina 45 vind je de vragen  (13 t/m 18).

We bekijken eerst samen de vragen. Daarna lezen we gezamenlijk de tekst. Jullie beantwoorden de vragen daarna eerst in je schrift, daarna bespreken we ze klassikaal. 

Slide 8 - Tekstslide

De vragen
We nemen gezamenlijk de vragen op pag. 45 van het opdrachtenboekje door    

Slide 9 - Tekstslide

De tekst
We nemen gezamenlijk de tekst op pag. 44 van het opdrachtenboekje door in vier leesbeurten   

Slide 10 - Tekstslide

13. waar begint de kern, waar begint het slot?
timer
0:20

Slide 11 - Open vraag

Vraag 14 (zie opdrachtenboekje)

Slide 12 - Tekstslide

15. In welke alinea's worden de
twee deelonderwerpen uit 14C
uitgewerkt?
timer
0:30

Slide 13 - Open vraag

Vraag 16: Wat maakt het geconcentreerd lezen van digitale teksten extra lastig?

Slide 14 - Tekstslide

Vraag 17: Hoe moet een lezer volgens hoogleraar Hagoort lezen om tot goed tekstbegrip te komen (eigen woorden)

Slide 15 - Tekstslide

Vraag 18: (zie opdrachtenboekje)

Slide 16 - Tekstslide

Leerdoelen § 4
  1.  Ik weet wat de functie is van een heldere indeling in inleiding, kern en slot in teksten.
  2. Ik kan me oriënteren op de indeling van een tekst en ik kan inleiding, kern en slot herkennen.
  3. Ik kan in mijn eigen woorden omschrijven op welke manier een tekst is ingedeeld en bijzonderheden met betrekking tot de inleiding en het slot omschrijven.

Slide 17 - Tekstslide

In hoeverre heb jij het idee dat je deze leerstof hebt begrepen?
😒🙁😐🙂😃

Slide 18 - Poll

Huiswerk
  • Herhaal de theorie uit het theorieboekje (blz. 52 t/m 60) en maak opdr. 17 en 18 van blz. 45 van het opdrachtenboekje thuis af

Volgende les
Je krijgt uitleg over de theorie van par. 5: de tekststructuur en werkt aan opdracht 1 t/m 4

Slide 19 - Tekstslide