De Fotoserie - Les 2: Werken met een camera

De Fotoserie - Les 2: Werken met een camera
1 / 10
volgende
Slide 1: Tekstslide
FotografieBasisschoolMiddelbare schoolGroep 7,8Leerjaar 1-3

In deze les zitten 10 slides, met tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 60 min

Onderdelen in deze les

De Fotoserie - Les 2: Werken met een camera

Slide 1 - Tekstslide

Lesdoel: De leerlingen leren omgaan met een digitale camera, en maken kennis met verschillende kaders en perspectieven.

 
Inleiding: Vorige les hebben de leerlingen inspiratie op gedaan, en geleerd over verschillende fotografen en hun fotoseries. Deze les is het tijd om zelf aan de slag te gaan. De leerlingen blikken terug op de vorige les, waarna ze kort uitleg krijgen over de camera’s die ze gaan gebruiken, en wat verschillende camerastandpunten en kader zijn die ze kunnen gebruiken om de foto’s die ze gaan maken voor hun eigen serie zo goed mogelijk te maken. Na de uitleg gaan de leerlingen in hun groepjes aan de slag, op verschillende locaties binnen en rond de school.

Wat weten jullie nog
van de vorige les?

Slide 2 - Tekstslide

Blik met de leerlingen terug op de voorgaande les.
Vraag de leerlingen:
- Wat is jullie het meest bijgebleven van de les?
- Welke fotoserie/fotograaf vonden trok jullie het meest? En waarom?
- Kunnen jullie in je eigen woorden vertellen wat de opdracht is?
Benoem dat de fotoserie van de leerlingen gaat bestaan uit 8 foto’s. Dit betekend echter niet dat de leerlingen maar 8 foto’s gaan maken. Fotografen maken vaak vele foto’s voordat ze de juiste hebben. Zo gaan wij vandaag ook aan het werk!

Opdracht: Binnen en buiten de school zijn er ontzettend veel zaken die je kunnen opvallen. Hoe kijk jij hiernaar? Wat valt je op? Wat wil je uitlichten? In drietallen gaan jullie een fotoserie maken van 8 foto's, om jullie kijken te delen met anderen. Om dit zo goed mogelijk te doen leer je tijdens de komende lessen omgaan met een digitale camera en krijg je handige tips mee over het gebruik van Pixlr, een online Photoshop programma. 

Slide 3 - Tekstslide

Neem de opdracht nog een keer door met de leerlingen. 

Slide 4 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Vraag 1: Hoe maak je een foto met deze digitale camera?

Slide 5 - Tekstslide

Beantwoord met de klas deze vraag!

Antwoord: Door eerst goed te kijken hoe je jouw onderwerp in beeld brengt, en vervolgens op de grote knop, met de rode cirkel te drukken.
Vraag 2: Vanuit welk perspectief is deze foto gemaakt?

Slide 6 - Tekstslide

Beantwoord met de klas deze vraag!

Antwoord: Kikvorsperspectief
Vraag 3: Hoe ga je het best te werk?

Slide 7 - Tekstslide

Beantwoord met de klas deze vraag!

Antwoord: Probeer je onderwerp op verschillende manieren, vanuit verschillende perspectieven, vast te leggen. Later kan je altijd de foto kiezen die het best werkt volgens jou!
Aan de slag: Fotograferen!
timer
30:00

Slide 8 - Tekstslide

Nu gaan de leerlingen in hun gemaakte groepjes aan de slag. Optioneel kan je de leerlingen per groepje nog het thema van hun serie laten benoemen. Als het nodig is, benoem dan ook de gedragsregels die binnen en rond de school gelden. Loop tijdens het fotograferen rond om te kijken of de leerlingen sturing of extra tips nodig hebben.

Heb je leerlingen die moeilijk aan de slag gaan? Help de opdracht te kaderen. Suggereer bijvoorbeeld om één soort voorwerp fotograferen, zoals een fietswiel, afhankelijk van de interesses van de leerlingen.

Hoe ging het?
Plaats je foto's, zoals uitgelegd in de video, op je computer of 
onthoud goed welke camera jouw groepje gebruikt heeft! Zo blijven je foto's goed bewaard. 

Slide 9 - Tekstslide

Laat de leerlingen plaatsnemen in het lokaal. Blik terug op de les, hoe gaat het tot nu toe? Na deze les krijgen de leerlingen nog een extra les om te fotograferen, hierna gaan ze zelf hun serie samenstellen. Laat hierna de leerlingen hun foto’s van de camera, op hun Chromebook zetten. 
Volgende les gaan we verder!

Slide 10 - Tekstslide

Sluit de les af met positieve verwachtingen!