In deze les zitten 13 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 2 videos.
Lesduur is: 40 min
Onderdelen in deze les
Ethiek
Les 2: onderverdeling van typen ethiek
Periode 4
vwo-4
Slide 1 - Tekstslide
Lesdoelen en lesopbouw
Lesdoelen:
Kennen: het begrippen 'descriptief', 'normatief' en 'meta-ethiek'
Kunnen: juist kunnen toepassen van de begrippen op een video
Lesopbouw:
Herhaling: uitleg ethiek
Uitleg: typen van ethiek
Video + toepassing
Opdracht: advies (normatieve ethiek)
Reflectie: wat weten we nu?
Slide 2 - Tekstslide
Wat is ethiek?
Moraal: de waarden en normen die mensen feitelijk hanteren
Waarde: uitgangspunt of principe dat mensen belangrijk vinden in hun leven (eerlijkheid, gezondheid, respect)
Norm: de opvatting hoe je jezelf op grond van die waarde behoort te gedragen (niet liegen op je cv, twee stuks fruit per dag eten, niet brutaal gedragen richting docenten)
Ethiek: het kritisch nadenken over de normen en waarden en hoe we behoren te leven
Slide 3 - Tekstslide
Onderverdeling in typen ethiek
Descriptieve ethiek: beschrijvend, hoe iets feitelijk gaat qua moraal.
Voorbeeld: in NL vinden we het goed om de armen te helpen.
Normatieve ethiek: voorschrijvend, hoe iets behoort te zijn.
Voorbeeld: behoor je armen mensen ook te helpen?
Meta-ethiek: onderzoeken van ethische begrippen, doet een stap terug (wat betekenen de begrippen 'goed' en slecht' überhaupt?)
Voorbeeld: waarom vinden we het überhaupt goed dat we mensen helpen? Wat betekent het woord 'hulp' überhaupt?
Slide 4 - Tekstslide
Kijkvragen video
Lees de onderstaande vragen goed door. Ze vormen je focuspunten voor de volgende video.
Kijkvragen:
Descriptief: wat vinden (de meeste) mensen in Nederland in deze situatie goed of slecht?
Normatief: hoe behoren personen zich volgens jou te gedragen in deze situatie? Bijvoorbeeld daders en slachtoffers?
Meta-ethisch: zou dit gedrag in elke cultuur afgekeurd worden? Is dit 'objectief' slecht gedrag? Iets dat we universeel/wereldwijd afkeuren?
Slide 5 - Tekstslide
Slide 6 - Video
Slide 7 - Video
Descriptief: wat vinden meeste mensen in Nederland in deze casus goed en slecht?
Slide 8 - Open vraag
Normatief: hoe behoren personen zich volgens jou te gedragen in deze situatie? Bijvoorbeeld daders en slachtoffers?
Slide 9 - Open vraag
Meta-ethisch: zou dit gedrag in elke cultuur afgekeurd worden? Is dit 'objectief' slecht gedrag? Iets dat we universeel/wereldwijd afkeuren?
Slide 10 - Open vraag
Opdracht in tweetallen
We gaan met deze opdracht meer inzoomen op normatieve ethiek.
Stel je het volgende voor: jij en je buurman of buurvrouw worden als adviesorgaan ingeschakeld om The Voice of Holland weer op de rails te krijgen. Het programma wil een doorstart maken.
Cruciaal is dat de kansen dat seksueel overschrijdend gedrag plaatsvindt zo minimaal mogelijk wordt gemaakt.
Wat voor advies stellen op aan de programmamakers? Hoe zouden deelnemers, talentcoaches, juryleden en de leiding zich behoren te gedragen in de toekomst?
timer
5:00
Slide 11 - Tekstslide
Wat is jullie advies voor de programmamakers van The Voice of Holland? Hoe wordt de kans op seksueel overschrijdend gedrag geminimaliseerd?
Slide 12 - Open vraag
Reflectie: afsluiting
We weten nu dat..
men in de filosofie een onderscheid maakt in typen van ethiek (descriptieve ethiek, normatieve ethiek en meta-ethiek).