V5 Zin van het leven

Zin van het leven - les 1
1 / 53
volgende
Slide 1: Tekstslide
GodsdienstMiddelbare schoolvwoLeerjaar 5

In deze les zitten 53 slides, met tekstslides en 12 videos.

Onderdelen in deze les

Zin van het leven - les 1

Slide 1 - Tekstslide

Periode 5
PO Rituelen en apologetiek -> hoofdstuk 5 -> telt 1x OG
Toets hoofdstuk 1 t/m 4 -> telt 2x OG, 1x SE (!)

Slide 2 - Tekstslide

Introductie: maak inleidende opdracht 1 t/m 4 (blz. 2-3)
Klaar? Maak opdracht 1.1 (blz. 6)
Online in groepjes: deel de antwoorden in de chat
In het lokaal: groepjes van 3 of 4, noteer in je boekje
timer
10:00

Slide 3 - Tekstslide

Welke stromingen ken je al?





Levensbeschouwing: manier van kijken tegen het leven 
-> "samenhangende ideeën over wat belangrijk is in het leven"

Slide 4 - Tekstslide

Doelen
1. Je kent de begrippen van hoofdstuk 1 (blz. 42)
2. Je kunt kenmerken benoemen van hindoeïsme, boeddhisme.

Deel in de chat alles wat je al weet over hindoeïsme.

Slide 5 - Tekstslide

Slide 6 - Tekstslide

Slide 7 - Video

1. Alles is doortrokken van Brahman (= de goddelijke oerkracht)
2. Proces van Reïncarnatie: sterven en opnieuw geboren worden
3. Mens kan door karma (denken en doen) invloed uitoefenen op zijn toekomstige positie.
4. De bevrijding uit de kringloop (= moksha): opgaan in het goddelijke niet-zijn.

Slide 8 - Tekstslide

Slide 9 - Video

Maak opdracht 1.2 t/m 1.4
timer
7:00

Slide 10 - Tekstslide

Zin van het leven - les 2

Slide 11 - Tekstslide

Terugblik vorige les: 

Wat is de zin van het leven volgens een hindoe?
Is het hindoeïsme een pantheïstische of polytheïstische godsdienst? (opdr. 1.3)

Slide 12 - Tekstslide

Slide 13 - Video

Doelen
1. Je kent de begrippen van hoofdstuk 1 (blz. 42)
2. Je kunt kenmerken benoemen van hindoeïsme, boeddhisme.

Opdracht: 
Schrijf 'vier' dingen op die voor jou onmisbaar 
zijn om gelukkig te zijn. 

Slide 14 - Tekstslide

Boeddhisme

Slide 15 - Tekstslide

Slide 16 - Video

Vier waarheden van Boeddha
  • De wereld is vol lijden
  • De bron van dit lijden is (a) begeerte & (b) onwetendheid
  • Doorbreek het lijden door geen verlangen te hebben
  • De bevrijding vindt plaats door het 8-voudig pad


Slide 17 - Tekstslide

Stelling
"Het boeddhisme en christendom zijn prima met elkaar te verenigen"
Maak opdracht 1.6

Slide 18 - Tekstslide

Slide 19 - Video

Slide 20 - Video

Zin van het leven - les 3

Slide 21 - Tekstslide

Lesdoelen
  • Je kunt kenmerken benoemen van humanisme, atheïsme, agnosticisme en ietsisme.
  •  Je kunt de verschillen benoemen en hoe de stromingen zich verhouden tot religie en gelovigen. 

Slide 22 - Tekstslide

Kies een stelling die je wilt bespreken in tweetallen.
Bedenk bij een stelling minimaal 1 vóór en 1 tegenargument.

1. 'Het boeit mij niet wat een ander wel of niet gelooft.'
2 'Je kunt het bestaan van God niet bewijzen.'
3. 'Geloven in God is onzinnig.'
4. 'Ik herken me wel in mensen die geloven ingewikkeld vinden.'

Slide 23 - Tekstslide

Overzicht hfst. 1
Humanisme -> de mens centraal, daarom gelijkwaardigheid
Atheïsme -> God bestaat niet, mens heeft geen ziel
Agnosticisme -> ik kan niet weten of God bestaat
Ietsisme -> er is waarschijnlijk wel 'iets'

Slide 24 - Tekstslide

Slide 25 - Video

Maak opdracht 1.7 en 1.8 + 1.10-1.15

Slide 26 - Tekstslide

Slide 27 - Video

Maak opdracht 1.10 t/m 1.15

Slide 28 - Tekstslide

Zin van het leven - les 3

Slide 29 - Tekstslide

Doelen
  • Je kunt verschillende rituelen van het humanisme beschrijven.
  • Je kunt vier feesten opnoemen van zowel het boeddhisme als het hindoeïsme.
  • Je kunt de betekenis van de symbolische handelingen bij de feesten uitleggen.
  • Je kent de rituelen die boeddhisten en hindoes hebben bij geboorte, volwassen worden, huwelijk en sterven.

Slide 30 - Tekstslide

Wat is een ritueel?

Slide 31 - Tekstslide

Groepsopdracht hfst. 5
  • Maak eerst opdracht 5.1 en 5.2
  • Ga vervolgens aan de slag met 5.3 (zie schema in Som)
Groep 1: geboorte
Groep 2: volwassen worden
Groep 3: huwelijk
Groep 4: levenseinde
  • Daarna feesten (blz. 40) onderling verdelen en invullen
  • Na 15 minuten: blz. 39 presenteren
Tip: zoek er plaatjes bij om het te onthouden!

Slide 32 - Tekstslide

Zin van het leven - les 4

Slide 33 - Tekstslide

Hoofdstuk 2
Godsbeeld (h2) -> wereldbeeld (h3) -> mensbeeld (h4)

  • Je kunt godsbeeld van hindoes uitleggen.
  • Je kunt het godsbeeld van het atheïsme uitleggen.
  • Je bent in staat om het godsbeeld van de verschillende stromingen met elkaar te vergelijken. 

Slide 34 - Tekstslide

Hindoeïsme
Brahman (wereldziel) manifesteert zich in de “drie-eenheid”:
1. Brahma, de scheppergod
2. Shiva, de vernietiger en hersteller, dus de god van de wedergeboorte 
3. Vishnu, de helper van de mensheid, beschermer van de wereld
Onder hen bestaan 144 miljoen avatars (incarnaties van de goden), 

Is het hindoeïsme monotheïstisch, polytheïstisch of pantheïstisch?
Is de drie-eenheid binnen het christendom te vergelijken met het hindoeïsme?

Slide 35 - Tekstslide

Slide 36 - Video

Maak opdracht 2.1-2.3 en 2.5
Klaar? Maak alvast 2.6

Slide 37 - Tekstslide

Groepsopdracht hfst. 5
  • Afmaken schema bladzijde 40 in groepjes
  • Na 15 minuten: blz. 40 presenteren
Tip: zoek er plaatjes bij om het te onthouden!

Slide 38 - Tekstslide

Zin van het leven - les 5

Slide 39 - Tekstslide

Hoofdstuk 2
  • Je kunt godsbeeld van hindoes uitleggen: opdr. 2.5
  • Je kunt het godsbeeld van het atheïsme uitleggen: opdr. 2.6
  • Je bent in staat om het godsbeeld van de verschillende stromingen met elkaar te vergelijken. 


Slide 40 - Tekstslide

Slide 41 - Video

Opdracht 2.8
Rollen verdelen:
atheïst, christen, agnosticist, ietsist, observator (humanist)

Klaar? Aan de slag met eindopdracht blz. 41
Lees een onderwerp, kies een onderwerp, verdeel de taken!

Slide 42 - Tekstslide

Zin van het leven - les 6

Slide 43 - Tekstslide

Deze les
  • eindopdracht (blz. 41)
  • hoofdstuk 3: wereldbeeld 

Slide 44 - Tekstslide

Opzoeken blz. 41
  • Groepje van maximaal 4
  • Gebruik het apologetisch stappenplan complex
  • Geef je onderwerp, doelgroep en  uitvoering door
  • Inleveren: uitwerking stappenplan + uitvoering

Slide 45 - Tekstslide

Slide 46 - Video

Hfst. 3 Wereldbeeld
Maak opdracht 3.1 t/m 3.3

Slide 47 - Tekstslide

Zin van het leven - les 7

Slide 48 - Tekstslide

Deze les...
  • bespreking hoofdstuk 4
  • toetsvoorbereiding
  • afronden en inleveren eindopdracht 

Slide 49 - Tekstslide

Introductiegesprek
Maak opdracht 4.1
in tweetallen
timer
7:00

Slide 50 - Tekstslide

Wereldbeeld vs. mensbeeld
Atheïsme: naturalistisch vs. reductionistisch (evolutionisme)
Boeddhisme: stoppen met verlangen voorkomt lijden
Humanisme: vrijheid, gelijke kansen, mens-zijn ontplooien

Is de mens van nature goed of slecht? Maak opdracht 4.2



Slide 51 - Tekstslide

Slide 52 - Video

Opzoeken blz. 41
  • Groepje van maximaal 4
  • Gebruik het apologetisch stappenplan complex
  • Inleveren: uitwerking stappenplan + uitvoering
  • Via Som (vergeet je groepsnamen niet)

Slide 53 - Tekstslide