De les Data-dates is de tweede les van drie voorbereidende lessen.
De adviesdoelgroep is leerjaar 3 en 4 of als opvolging van les 1.
De leerdoelen van deze les zijn:
Leerlingen bewust maken van data.
Leerlingen kennis laten maken met verschillende data applicaties die dagelijks gebruikt worden.
Leerlingen leren hoe ze data kunnen verzamelen en visualiseren.
WAT GAAN WE DOEN?
Inleiding
Dagroutines
Data verzamelen tijdens speeddates
Data collecties presenteren
Afsluiting
Slide 2 - Tekstslide
Deze les kan worden gebruikt ter voorbereiding op de workshop Data kunst van Kleinkunstig. Onze samenleving wordt steeds meer beïnvloed door data en data gedreven processen, bijvoorbeeld via algoritmes en sociale media. De workshop Data kunst van Kleinkunstig verkent het begrip data en stelt vragen als: Wat zijn data? Hoe beïnvloeden ze ons? Zijn er goede en slechte data? In de workshop Data kunst leren de leerlingen data tastbaar te maken.
INLEIDING IN DATA
Wat wordt er bedoeld met het woord 'data'?Bedenk met elkaar de omschrijving.
Je gaat onderzoeken hoe data een rol spelen in onze dagelijkse dingen.
Data zijn verzamelingen aan digitale informatie.
Slide 3 - Tekstslide
Introduceer deze les: de leerlingen gaan verkennen wat data zijn en hoe data een rol spelen in onze dagelijkse routines.
DAGROUTINE
Pak pen en papier.
Kies een dag in de week.
Schrijf jouw dagroutine op van deze dag. Het is vooral belangrijk dat je activiteiten opschrijft.
Slide 4 - Tekstslide
Geef de leerlingen de opdracht om op een vel papier hun eigen dagroutine op te schrijven van een dag naar keuze. Vanaf het moment dat je wakker wordt, totdat je diep in slaap bent. Het is vooral belangrijk dat ze de activiteiten opschrijven. Tijdstippen hoeven natuurlijk niet te kloppen, ga uit van ongeveer.
DAGROUTINE
Maak tweetallen.
Bekijk samen jullie dagroutines. Schrijf op welke handige apps je op dat moment gebruikt, of zou kunnen gebruiken.
Welke apparaten, apps, websites of functies kennen jullie voor dit moment?
Bij al deze apps wordt er data van je verzameld en gebruikt. Kun je bij de apps ook bedenken welke data er wordt verzameld?
Slide 5 - Tekstslide
Laat de tweetallen samen naar hun dagroutines kijken. Vraag ze om hierbij op te schrijven welke handige apps ze op dat moment gebruiken, of zouden kunnen gebruiken.
Bijvoorbeeld het meten van schermtijd, stappentellers, een streamingdienst, een app die bijhoudt hoeveel water je hebt gedronken, een routeplanner, etc.
Bespreek een aantal dagroutines met de bijhorende apps.
Vertel dat al deze apps met data werken en data van je verzamelen. Vraag of de leerlingen bij de verschillende apps kunnen benoemen welke data er wordt verzameld.
DATA-DATES - STAP 1
Bedenk met je tweetal welke data jullie gaan verzamelen. Je kunt de dagroutines gebruiken om te kiezen welke specifieke data jullie willen onderzoeken.
Verzamel data in de klas!
Bijvoorbeeld schermtijd, aantal stappen gelopen op een specifieke dag, tijd besteed aan huiswerk, hoe lang je tanden poetst, etc.
Slide 6 - Tekstslide
Geef de leerlingen de opdracht om op een vel papier hun eigen dagroutine op te schrijven van een dag naar keuze. Vanaf het moment dat je wakker wordt, totdat je diep in slaap bent. Het is vooral belangrijk dat ze de activiteiten opschrijven. Tijdstippen hoeven natuurlijk niet te kloppen, ga uit van ongeveer.
DATA-DATES - STAP 2
Zometeen ga je in speeddates jouw data verzamelen bij klasgenoten.
Bereid dit als tweetal voor door het volgende af te spreken:
Welke vraag gaan jullie stellen om de data te verzamelen?
Hoe gaan jullie de data of antwoorden opschrijven?
Verzamel data in de klas!
Slide 7 - Tekstslide
Vraag de tweetallen het verzamelen van data goed voor te bereiden, door af te spreken welke vraag ze moeten stellen aan de andere leerlingen, om hun data te verzamelen.
Laat ze ook bedenken hoe ze de data gaan opschrijven en welke taken er zijn te verdelen. Bijvoorbeeld door een schema te tekenen op papier, kolommen te maken of kruisjes te zetten.
DATA-DATES - STAP 3
Organiseer met de klas speeddate sessies van 30 seconden! waarin je steeds een ander tweetal kort vragen mag stellen.
De bedoeling is dat je hiermee de data verzamelt bij de andere klasgenoten.
Ready? De timer vind je op de volgende slide >>
Verzamel data in de klas!
Maak een grote buitenkring en een grote binnenkring, waarbij de duo’s die in de buitenkring zitten na 30 seconden steeds een duo opschuiven.
Slide 8 - Tekstslide
Organiseer speeddate sessies: Leg uit dat de leerlingen in de komende 15 minuten elk ander duo in de klas moeten spreken in een speeddate van max. 1 minuut. De bedoeling is om jullie data op te halen bij de andere klasgenoten.
In het geval van een grote klas van ca. 30 leerlingen, houdt het dan op data verzamelen van een halve klas. Je kunt ook groepjes van 3 of 4 leerlingen maken.
DATA-DATES
Verzamel data in de klas!
timer
0:30
Slide 9 - Tekstslide
Zorg voor een centraal punt waar je als docent staat en waar je een timer kunt laten zien of duidelijk de wissel kan aangeven.
Benadruk dat de leerlingen duidelijk hun data moeten opschrijven, zodat ze het straks nog goed kunnen lezen.
DATA COLLECTIE
Bekijk jullie data en probeer hier een conclusie uit te trekken: geef antwoord op de vraag die jullie hebben bedacht.
Is jullie iets opgevallen, zijn er patronen en veel dezelfde antwoorden of juist helemaal niet?
Slide 10 - Tekstslide
Vraag de leerlingen hoe het verzamelen van data is gegaan. Is ze iets opgevallen, zijn er patronen en veel dezelfde antwoorden of juist helemaal niet?
Als er tijd is, kun je de opdracht geven om dit visueel te maken in bijvoorbeeld een tekening, tijdlijn of grafiek.
DATA-DATES
Verzamel de data collecties en maak een kleine expositie!
Slide 11 - Tekstslide
Sluit de les af door een kleine expositie van alle data-onderzoekjes te houden. Loop met z'n allen de resultaten langs en bespreek er een paar. Welke resultaten zijn onverwachts, en welke niet?
Benoem nog even wanneer Kleinkunstig naar school komt en vertel over de workshop Data kunst die ze gaan volgen.