Les 13

WATER
1 / 31
volgende
Slide 1: Tekstslide
AardrijkskundeMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 4

In deze les zitten 31 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 60 min

Onderdelen in deze les

WATER

Slide 1 - Tekstslide

Slide 2 - Tekstslide

Slide 3 - Tekstslide

Slide 4 - Tekstslide

Programma
Binnenkomst + absentie (5 min)
Herhaling vorige les (5 min)
Leerdoelen (2 min)
Uitleg: waterproblemen in het MO en China  (10 min)
Aan het werk: examenvragen 10 tm 18 (10 min)
Uitleg: oplossingen waterproblemen in het MO en China (8 min)
Nakijken examenvragen, deel 1 (10 min)
Afsluiting + uitloop (5 + 5 min)

Slide 5 - Tekstslide

Op je wisbordje:
a) Wat is de belangrijkste waterbron in het Midden-Oosten en China?
b) Waardoor neemt het watergebruik in het Midden-Oosten en China toe?
c) Welke sector verbruikt in zowel het Midden-Oosten als China het meeste water?

Slide 6 - Open vraag

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
- voorbeelden van waterproblemen in het Midden-Oosten en China noemen (minimaal 1 per land) en deze uitleggen;
- voorbeelden van algemene oplossingen voor waterproblemen noemen (minimaal 3) en uitleggen;
- voorbeelden van oplossingen voor waterproblemen in het Midden-Oosten en China noemen (minimaal 1 per land) en deze uitleggen.

Slide 7 - Tekstslide

Waterproblemen in het Midden-Oosten
Schrijf op je wisbordje

Komen in het Midden-Oosten meer mensen om door dorst of door verdrinking?





timer
0:30

Slide 8 - Tekstslide

Waterproblemen in het Midden-Oosten
Het Midden-Oosten heeft last van watertekorten ->
De klimaten zijn er droog en warm en door klimaatverandering valt er nog minder neerslag!

Gevolg 1 = verdroging
Dit betekent dat de grondwaterstand nog lager is dan normaal.
(Dus: jij moet nog dieper graven tot je bij het water bent en je een put kunt bouwen. 
Of: planten moeten hele lange wortels hebben om bij het water te kunnen).

Slide 9 - Tekstslide

Verdroging

Slide 10 - Tekstslide

Waterproblemen: verzilting
Gevolg 2 = verzilting.
Verzilting = het zouter worden van de bodem (zilt = ander woord voor zout)

In de grond zitten allemaal stoffen. Bijvoorbeeld ijzer, magnesium, calcium en ... zout.
Door te snel en te veel irrigeren komen deze stoffen met het grondwater mee omhoog.
Na verdamping blijft dit zout achter op de akkers.
Dat is voor de landbouw een probleem omdat de gewassen niet tegen zout kunnen.

Oplossing: langzamer en minder irrigeren. Bijvoorbeeld door het toepassen van druppelirrigatie.
Het grondwater stijgt dan veel langzamer en neemt de zouten niet mee omhoog. 


Slide 11 - Tekstslide

Verzilting

Slide 12 - Tekstslide

Begin situatie: 
Hoge verdamping en
lage grondwaterstand
-> boeren gaan irrigeren
Er wordt snel veel water toegevoegd met kanaalirrigatie.
De landbouwopbrengst stijgt.
Maar het grondwater stijgt door deze vorm van irrgatie ook snel en neemt zout mee. De opbrengst van de landbouw neemt snel af... 

Slide 13 - Tekstslide

Waterproblemen in China
Schrijf op je wisbordje

In China worden enorm veel bomen gekapt. Waarom?





timer
0:30

Slide 14 - Tekstslide

Waterproblemen in China
China kun je in twee stukken verdelen ->

Noordoosten -> verdroging en waterstress omdat er nauwelijks neerslag valt.

Gevolgen:
1. Nauwelijks scheepvaart mogelijk (-> te weinig water in de rivieren)
2. Tekort aan elektriciteit door uitvallen waterkrachtcentrales
3. Mislukte oogsten
4. Bosbranden
5. Dalende grondwaterstand door oppompen grondwater
6. Opdrogen aquifers

Slide 15 - Tekstslide

Waterproblemen in China
China kun je in twee stukken verdelen ->


Zuidwesten -> wateroverschotten die leiden tot bodemerosie en modderstromen.

Bomen en planten houden met hun wortels de grond vast en nemen water op.
Wanneer je die bomen en planten op bergen/heuvels/hellingen kapt, zakt het water niet meer rustig de grond in en wordt die grond ook niet meer vastgehouden.
Bij heftige buien spoelt de grond zo makkelijk naar beneden en worden hele dorpen bedolven onder de modder! 

Slide 16 - Tekstslide

Modderstroom China

Slide 17 - Tekstslide

Slide 18 - Link

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
- voorbeelden van waterproblemen in het Midden-Oosten en China noemen (minimaal 1 per land) en deze uitleggen;
- voorbeelden van algemene oplossingen voor waterproblemen noemen (minimaal 3) en uitleggen;
- voorbeelden van oplossingen voor waterproblemen in het Midden-Oosten en China noemen (minimaal 1 per land) en deze uitleggen.

Slide 19 - Tekstslide

Aan het werk- groep 1

Wat: 
- Werkblad examenvragen 10 tm 18

Hoe: alleen

Hulp: GEEN!

Klaar? 
- Lees paragraaf 6.3 en 6.4 in stilte goed door en onderstreep de informatie die jij belangrijk vindt.


Aan het werk- groep 2

Wat: 
- Werkblad examenvragen 10 tm 18

Hoe: alleen

Hulp: boek (paragraaf 6.1 + 6.2) + docent

Klaar? 
- Lees paragraaf 6.3 en 6.4 in stilte goed door en onderstreep de informatie die jij belangrijk vindt.


timer
10:00

Slide 20 - Tekstslide

Algemene oplossingen voor waterproblemen
Algemene oplossingen wanneer er te weinig water is ->
1. Water hergebruiken
2. Meer zeewater ontzilten (maar wel duurzaam!)
3. Druppelirrigatie toepassen (liefst met plastic)
4. Gewassen verbouwen die weinig water nodig hebben
5. Gewassen verbouwen die beter tegen zout kunnen
6. Vervuiling van oppervlakte water tegengaan.

Slide 21 - Tekstslide

Oplossingen in het Midden-Oosten
Extra oplossingen in het Midden-Oosten zijn:

1. Red Sea - Dead Sea project -> water wordt van de Rode Zee naar de lagere Dode Zee gevoerd. Hierbij wordt energie opgewekt die gebruikt wordt voor het ontzilten van zeewater.
(Nadelen: duur, misschien aantasting natuur, spanningen tussen Israël en Jordanië).

2. Aanleg stuwdammen
Voordelen = zie les 9
Nadelen = zie les 9

Slide 22 - Tekstslide

Oplossingen in China
Extra oplossingen in China zijn:

1. Aanleg van de Drieklovendam -> de grootste stuwdam ter wereld
(Voor- en nadelen = zie les 9!)

2. Zuid-Noord Water Transfer Project -> via tunnels en kanalen brengt China water uit het natte zuiden naar het dichtbevolkte, maar droge noorden. Tegelijkertijd wordt vervuiling aangepakt en energie opgewekt.
(Nadelen: duur, verstoring natuur, gedwongen verhuizingen, verdroging van het Zuiden).

Slide 23 - Tekstslide

Drieklovendam

Slide 24 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
- voorbeelden van waterproblemen in het Midden-Oosten en China noemen (minimaal 1 per land) en deze uitleggen;
- voorbeelden van algemene oplossingen voor waterproblemen noemen (minimaal 3) en uitleggen;
- voorbeelden van oplossingen voor waterproblemen in het Midden-Oosten en China noemen (minimaal 1 per land) en deze uitleggen.

Slide 25 - Tekstslide

Nakijken
Hoe
- Deel 1: Bespreek de antwoorden op de examenvragen 1 tm 19  in je groepje (10 min)
Waar zitten de overeenkomsten en waar de verschillen?
Pak in het geval van discussie het boek erbij en zoek de gevraagde info op!

Morgen
- Deel 2: Over welke antwoorden twijfelen jullie nog? 
Geef deze vragen door aan de docent voor een klassikale bespreking (5 min)

Tijd: 10 minuten

Wat? werkblad examenvragen 1 tm 19


timer
10:00

Slide 26 - Tekstslide

Afronding
Wat heb je geleerd?
Hoe heb je meegedaan?
Huiswerk

Slide 27 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 28 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 29 - Tekstslide

Hoe heb ik deze les meegedaan?
😒🙁😐🙂😃

Slide 30 - Poll

Huiswerk
Maken werkblad examenvragen 1 tm 19 voor zo ver deze nog niet af waren!!!!

Slide 31 - Tekstslide