Les 12

WATER
1 / 21
volgende
Slide 1: Tekstslide
AardrijkskundeMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 4

In deze les zitten 21 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 60 min

Onderdelen in deze les

WATER

Slide 1 - Tekstslide

Programma
Binnenkomst + absentie (5 min)
Herhaling vorige les (7 min)
Nakijken examenvragen (15 min)
Leerdoelen (3 min)
Uitleg, deel 1 (5 min)
Aan het werk: examenvragen (10 min)
Uitleg, deel 2 (5 min)
Afsluiting + uitloop (5 + 5 min)

Slide 2 - Tekstslide

Herhaling op je wisbordje
Voorkant wisbordje:
a) Wanneer stroomt er veel water door de rivier de Maas?

b) Waneer  stroomt er veel water door de rivier de Rijn?

c) Hoe noemen we het wanneer er extreem veel water door een rivier stroomt?

Achterkant wisbordje:
d) Wat bedoelen we met ruimtelijke adaptatie?

e) Geef drie voorbeelden van ruimtelijke adaptatie die wij in Nederland toepassen om ons te beschermen tegen overlast door te veel water.

Slide 3 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 4 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 5 - Tekstslide

Nakijken
Hoe
- Deel 1: Bespreek de antwoorden op de examenvragen 1 tm 19  in je groepje (10 min)
Waar zitten de overeenkomsten en waar de verschillen?
Pak in het geval van discussie het boek erbij en zoek de gevraagde info op!

- Deel 2: Over welke antwoorden twijfelen jullie nog? 
Geef deze vragen door aan de docent voor een klassikale bespreking (5 min)

Tijd: 10 + 5 minuten

Wat? werkblad examenvragen 1 tm 19


timer
10:00

Slide 6 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. de belangrijkste waterbronnen in het Midden-Oosten en China noemen (=vooral herhaling);
2. de voor- en nadelen van de belangrijkste waterbronnen in het Midden-Oosten en China noemen (=vooral herhaling);
3. uitleggen waarom het watergebruik in het Midden-Oosten en China toeneemt (=vooral herhaling);
4. uitleggen wat de gevolgen van het toenemende watergebruik in het Midden-Oosten en China zijn.

Slide 7 - Tekstslide

Waterbronnen in het Midden-Oosten en China
Hoe komen landen in het Midden-Oosten en China aan hun water?
Welke voor- en nadelen hebben deze waterbronnen?

1. Neerslag ->
Voordeel: Dit water is aan te vullen en een overschot is op te slaan, maar...
Nadeel 1: In het Midden-Oosten en het Noorden van China regent het niet genoeg en is er veel verdamping.
Nadeel 2: door klimaatverandering neemt de winterse neerslag in de bovenloop van de rivieren af.

2. Oppervlakte water->
Voordeel: Dit water is makkelijk en goedkoop te winnen -> belangrijkste waterleverancier MO + China
Nadeel 1: Door de hoge temperaturen verdampt er veel water -> extra toename door klimaatverandering
Nadeel 2: Het water kan makkelijk vervuild raken.

Slide 8 - Tekstslide

Vervolg
3. Stuwmeren (= vorm van oppervlaktewater) -> veel in MO + China
Voordeel: Je kunt met dit water ook duurzame energie opwekken + reserve water.
Nadeel 1: Door de hoge temperaturen verdampt er veel water -> extra toename door klimaatverandering
Nadeel 2: Het water kan makkelijk vervuild raken.

4. Grondwater -> speciale aandacht voor de aquifers
Voordeel: Dit water heeft zichzelf al voor een groot deel gezuiverd.
Nadeel 1: Soms is dit water onbereikbaar voor winning omdat het te diep in de grond zit.
Nadeel 2: Soms is dit water onbruikbaar omdat het te zout is.
Nadeel 3: Voor water uit een aquifer geldt de regel op = op

5. Zeewater -> vooral in het Midden-Oosten
Voordeel: Dit water is in zeer grote hoeveelheden aanwezig op aarde.
Nadeel 1: Ontzilten van zeewater (= van zoutwater zoetwater maken) kost veel geld
Nadeel 2: Voor het ontzilten van zeewater wordt vaak nog fossiele energie gebruikt (-> versterkt klimaatverandering)

Slide 9 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 10 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 11 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. de belangrijkste waterbronnen in het Midden-Oosten en China noemen (=vooral herhaling);
2. de voor- en nadelen van de belangrijkste waterbronnen in het Midden-Oosten en China noemen (=vooral herhaling);
3. uitleggen waarom het watergebruik in het Midden-Oosten en China toeneemt (=vooral herhaling);
4. uitleggen wat de gevolgen van het toenemende watergebruik in het Midden-Oosten en China zijn.

Slide 12 - Tekstslide

Aan het werk- groep 1

Wat: 
- Werkblad examenvragen 1 tm 9

Hoe: alleen

Hulp: GEEN!

Klaar? 
Gebruik paragraaf 6.2 en noteer 6 dingen die jij zou leren voor een toets.


Aan het werk- groep 2

Wat: 
- Werkblad examenvragen 1 tm 9

Hoe: alleen

Hulp: boek (paragraaf 6.1 + 6.2) + docent

Klaar? 
Gebruik paragraaf 6.2 en noteer 4  dingen die jij zou leren voor een toets.


timer
10:00

Slide 13 - Tekstslide

Toename watergebruik en de gevolgen
In zowel het Midden-Oosten als China neemt het watergebruik toe door:
1. Bevolkingsgroei -> meer mensen gebruiken natuurlijk ook meer water!
2. Welvaartsgroei -> hoe rijker mensen zijn, hoe meer water ze gebruiken 
     (denk aan: regendouche, vaatwasser, wasmachine, vleeseten)

De landbouw verbruikt het meeste water in zowel het Midden-Oosten als China -> 60-70% van al het water!
Daarna verbruikt de industrie het meeste water.

Veel landen in het Midden-Oosten en delen van China verbruiken meer water dan ze eigenlijk hebben.
Deze gebieden kampen met waterstress.
Gevolgen van deze waterstress:
- Dalende grondwaterstand
- Opraken van aquifers
- Ruzie over de verdeling van water

Slide 14 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 15 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 16 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 17 - Tekstslide

Afronding
Wat heb je geleerd?
Hoe heb je meegedaan?
Huiswerk

Slide 18 - Tekstslide

Op je wisbordje:
a) Wat is de belangrijkste waterbron in het Midden-Oosten en China?
b) Waardoor neemt het watergebruik in het Midden-Oosten en China toe?
c) Welke sector verbruikt in zowel het Midden-Oosten als China het meeste water?

Slide 19 - Open vraag

Hoe heb ik deze les meegedaan?
😒🙁😐🙂😃

Slide 20 - Poll

Huiswerk
Maken werkblad 'examenvragen' 1 tm 9
Vergeet dit werkblad niet mee te nemen naar de volgende les....!!!!


Slide 21 - Tekstslide