Les 1.5 - Knappe Koppen

Christiaan Huygens en de Wetenschappers in de 17e eeuw
1 / 27
volgende
Slide 1: Tekstslide
Mens & MaatschappijMiddelbare schoolvmbo b, k, tLeerjaar 2

In deze les zitten 27 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 45 min

Onderdelen in deze les

Christiaan Huygens en de Wetenschappers in de 17e eeuw

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Leerdoelen
Aan het einde van de les kun je uitleggen wie Christiaan Huygens was en waarom wetenschap groeide in de Nederlanden in de 17e eeuw.

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat weet je al over Christiaan Huygens en wetenschappers in de 17e eeuw?

Slide 3 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

Welke schilder is in de vorige les niet behandeld?
A
Rembrandt van Rijn
B
Johannes Vermeer
C
Piet Mondriaan
D
Jan Steen

Slide 4 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Wat was geen onderwerp waarover kunstenaars schilderijen maken
A
portretten
B
landschappen
C
huiskamers
D
Bijbelse verhalen

Slide 5 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Wat is er veranderd aan de kunst in de 17e eeuw? Denk terug aan de vorige les. benoem minstens twee onderdelen.

Slide 6 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Introductie
De 17e eeuw was een belangrijke periode voor wetenschap. Laten we beginnen met een korte video over het belang van wetenschappers in die tijd.

Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 8 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Wie was Christiaan Huygens?
Christiaan Huygens was een Nederlandse wetenschapper, wiskundige en uitvinder. Hij werd geboren op 14 april 1629 in Den Haag.

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Uitvindingen van Christiaan Huygens
Christiaan Huygens staat bekend om zijn vele uitvindingen, waaronder de slingerklok, de telescoop en de verbeterde microscoop.

Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Bekijk de afbeeldingen van de uitvindingen van Christiaan Huygens en schrijf voor elke uitvinding een korte beschrijving.

Slide 11 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Waarom groeide wetenschap in de Nederlanden?
In de 17e eeuw bloeide wetenschap in de Nederlanden vanwege verschillende redenen, zoals de welvarende handel, tolerantie en de oprichting van wetenschappelijke instituten.

Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht: Redenen voor wetenschappelijke groei
Werk in tweetallen en bespreek de redenen waarom wetenschap groeide in de Nederlanden. Schrijf jullie antwoorden op bij de volgende vraag.

Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Werk in tweetallen en bespreek de redenen waarom wetenschap groeide in de Nederlanden. Schrijf jullie antwoorden.

Slide 14 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Christiaan Huygens en de Wetenschappers
Christiaan Huygens werkte samen met andere belangrijke wetenschappers uit zijn tijd, zoals Isaac Newton en Galileo Galilei.

Slide 15 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht: Samenwerking met andere wetenschappers
Zoek informatie over de samenwerking tussen Christiaan Huygens en Isaac Newton. Schrijf een korte samenvatting van hun samenwerking.

Slide 16 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Zoek informatie over de samenwerking tussen Christiaan Huygens en Isaac Newton. Schrijf een korte samenvatting van hun samenwerking.

Slide 17 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Welke zin is juist? Geef de goede zin een kleurtje.
In de tijd van Christiaan Huygens dachten de mensen dat
A
de aarde het middelpunt van het heelal was.
B
de zon het middelpunt van het heelal was.

Slide 18 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Christiaan Huygens schreef brieven naar wetenschappers in verschillende Europese landen. Dat was mogelijk doordat:

A
de wetenschappers veel talen kenden.
B
overal goede vertalers waren.
C
iedere wetenschapper in die tijd Latijn kende.

Slide 19 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Christiaan Huygens maakte verschillende reizen, onder meer naar Denemarken, Engeland en Frankrijk. Noteer minstens drie vervoermiddelen waarmee hij kon reizen.

Slide 20 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Christiaan Huygens was een van die nieuwe natuuronderzoekers: kennis verzamelen volgens de methode: waarnemen, experimenteren, controleren. Leg deze methode in eigen woorden uit.

Slide 21 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

In 1672 werkte Huygens in Parijs voor de Koninklijke Academie van Lodewijk XIV. Dat was wel een beetje raar voor een Nederlander. Waarom is dat volgens jou raar?

Slide 22 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Huygens dacht dat alle planeten bewoond waren, net als de aarde. Tot op heden is er nog niet zo’n planeet met bewoners gevonden, maar is het onmogelijk?

Slide 23 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Afsluiting
Nu we meer weten over Christiaan Huygens en wetenschappers in de 17e eeuw, kunnen we concluderen dat zijn werk en de groei van wetenschap in de Nederlanden een belangrijke rol hebben gespeeld in de geschiedenis van de wetenschap.

Slide 24 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Schrijf 3 dingen op die je deze les hebt geleerd.

Slide 25 - Open vraag

De leerlingen voeren hier drie dingen in die ze in deze les hebben geleerd. Hiermee geven ze aan wat hun eigen leerrendement van deze les is.
Schrijf 2 dingen op waarover je meer wilt weten.

Slide 26 - Open vraag

De leerlingen voeren hier twee dingen in waarover ze meer zouden willen weten. Hiermee vergroot je niet alleen betrokkenheid, maar geef je hen ook meer eigenaarschap.
Stel 1 vraag over iets dat je nog niet zo goed hebt begrepen.

Slide 27 - Open vraag

De leerlingen geven hier (in vraagvorm) aan met welk onderdeel van de stof ze nog moeite. Voor de docent biedt dit niet alleen inzicht in de mate waarin de stof de leerlingen begrijpen/beheersen, maar ook een goed startpunt voor een volgende les.