Les 11

Leefbaarheid en herinrichting in Duitsland
1 / 25
volgende
Slide 1: Tekstslide
AardrijkskundeMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 4

In deze les zitten 25 slides, met interactieve quiz en tekstslides.

time-iconLesduur is: 60 min

Onderdelen in deze les

Leefbaarheid en herinrichting in Duitsland

Slide 1 - Tekstslide

Slide 2 - Tekstslide

Slide 3 - Tekstslide

Programma
Binnenkomst + absentie (5 min)
Topocheck (5 min)
Herhaling (13 min)
Leerdoelen (2 min)
Bespreken + verwerking: Leefbaarheid en herinrichting in Duitsland (15 min)
Aan het werk (10 min)
Afronding + uitloop (5 + 5 min)

Slide 4 - Tekstslide

Topocheck

Slide 5 - Tekstslide

Herhaling leefbaarheid
Je krijgt zo een video te zien (minuut 0.11 tm 7.25)
Beantwoord tijdens het kijken de volgende vragen:

1. Het gebouw waar Chrissy woont had vroeger een andere functie. Welke functie?
2. Welk aardrijkskundige begrip gebruiken we om aan te geven dat een gebouw een nieuwe functie heeft gekregen? 
(tip: dit begrip heb je de vorige les geleerd)
3. Chrissy woont met veel plezier in haar huis. Noem hiervoor tenminste 3 argumenten.
4. Wat zou voor Chrissy een reden zijn geweest om het huis niet te kopen?
5. Zou jij het huis net als Chrissy gekocht hebben? Waarom wel of waarom niet?

Slide 6 - Tekstslide

Slide 7 - Link

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
1. de ligging van het Ruhrgebied aangeven op een kaart + tenminste 3 steden in het Ruhrgebied noemen;
2. de begrippen leefbaarheid en herinrichting toepassen op Duitsland;
3. de herinrichting van het Ruhrgebied beschrijven;
4. uitleggen hoe milieustickers de leefbaarheid van Duitse steden hebben verbeterd.

Slide 8 - Tekstslide

Het Ruhrgebied
Op je wisbordje (zonder praten, 30 sec, anders ?): Welke functie zou dit gebied hebben? 
(Dus: Wat voor gebied is het denk je? Waar zou je zo'n toren zien?)

Slide 9 - Tekstslide

Herinrichting van het Ruhrgebied
De toren staat in het Duitse Ruhrgebied.
Vroeger was het Ruhrgebied een gebied van zware industrie.
Tegenwoordig heeft het gebied een nieuwe functie.
Rondom deze toren liggen een gigantisch winkelcentrum en 
talloze culturele voorzieningen.

In je schrift:
Het Ruhrgebied is heringericht.
De zware industrie (maken van grote en zware producten en gebruik fossiele brandstoffen)
heeft plaats gemaakt voor recreatie: winkelen, horeca, cultuur en natuur.

Hoe is dit zo gekomen?


Slide 10 - Tekstslide

Ruhrgebied 1960 - nu -> op je wisbordje: welke 2 ontwikkelingen zien we?

Slide 11 - Tekstslide

Herinrichting van het Ruhrgebied
Zware industrie zoals in het Ruhrgebied is verdwenen uit Europa.
Gevolg: de fabrieken gingen dicht en de werkloosheid liep op.
Gevolg: bewoners trokken weg uit het Ruhrgebied -> krimpregio.

Op je wisbordje: naar welk soort landen is de zware industrie verplaatst?
Extra: dus waarom verdween deze industrie uit Europa?

Om het tij te keren (=situatie om te draaien) werd er gekozen voor herinrichting.
Industrie maakte plaats voor recreatie en cultuur.




Slide 12 - Tekstslide

Economie Ruhrgebied
Op je wisbordje:
1. Hoeveel procent werkte in 1965 in industrie en hoeveel in diensten (oa recreatie en cultuur)?
2. Hoeveel procent werkte in 2012 in industrie en hoeveel in diensten?

Slide 13 - Tekstslide

Vandaag de dag fietsen en wandelen toeristen langs de oude fabrieksgebouwen die nu dienst doen als musea, skihallen, bioscoop- en theaterzalen.
Of ze gaan er een dagje shoppen.

Slide 14 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
1. de ligging van het Ruhrgebied aangeven op een kaart + tenminste 3 steden in het Ruhrgebied noemen;
2. de begrippen leefbaarheid en herinrichting toepassen op Duitsland;
3. de herinrichting van het Ruhrgebied beschrijven;
4. uitleggen hoe milieustickers de leefbaarheid van Duitse steden hebben verbeterd.

Slide 15 - Tekstslide

Aan het werk- groep 1

Wat: 
- Maken werkblad vraag 4 + 5 + 6 


Hoe: in tweetallen

Hulp: tekstboek paragraaf 2.7 + duo


Klaar? 
- Maken paragraaf 2.7 vraag 5 + 6



Aan het werk- groep 2

Wat: 
- Maken werkblad vraag 5 + 6 


Hoe: in drie/viertallen

Hulp: tekstboek paragraaf 2.7 + groepsgenoten + docent


Klaar? 
- Maken paragraaf 2.7 vraag 6


timer
10:00

Slide 16 - Tekstslide

Milieuzones en milieustickers
Door het verdwijnen van de zware industrie verbeterde 
de luchtkwaliteit van veel Duitse steden.

Maar de Duitse regering ging nog een stap verder: 
Vervuilende auto's mogen het centrum van veel Duitse steden niet in.
Alleen auto's met een milieusticker mogen naar binnen.

Aan de rand van Duitse steden vind je grote parkeerplaatsen
en kunnen mensen met het openbaar vervoer naar de binnenstad reizen.
Ideaal voor dagjes mensen en veel beter voor de luchtkwaliteit!
 




Slide 17 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
1. de ligging van het Ruhrgebied aangeven op een kaart + tenminste 3 steden in het Ruhrgebied noemen;
2. de begrippen leefbaarheid en herinrichting toepassen op Duitsland;
3. de herinrichting van het Ruhrgebied beschrijven;
4. uitleggen hoe milieustickers de leefbaarheid van Duitse steden hebben verbeterd.

Slide 18 - Tekstslide

Herinrichting in Oost-Duitsland
Na de val van het IJzeren Gordijn trokken veel Oost-Duitsers naar West-Duitsland.
Om de leegloop van Oost-Duitsland te stoppen zijn:
- grauwe (=saaie, grijze) woonblokken gesloopt voor nieuwe, ruime woningen met veel groen;
- OV gemoderniseerd + nieuwe snelwegen aangelegd;
- werkgelegenheid vergroot.




Het oude vliegveld in het centrum van Berlijn wordt nu gebruikt als park, voor festivals en zelfs voor autoraces!

Slide 19 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
1. de ligging van het Ruhrgebied aangeven op een kaart + tenminste 3 steden in het Ruhrgebied noemen;
2. de begrippen leefbaarheid en herinrichting toepassen op Duitsland;
3. de herinrichting van het Ruhrgebied beschrijven;
4. uitleggen hoe milieustickers de leefbaarheid van Duitse steden hebben verbeterd.

Slide 20 - Tekstslide

Afronding
Wat hebben we geleerd?
Hoe hebben we meegedaan?
Huiswerk

Slide 21 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 22 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 23 - Tekstslide

Hoe heb ik deze les meegedaan?
😒🙁😐🙂😃

Slide 24 - Poll

Huiswerk
Leren: topografie Nederland 
Maken werkblad vraag 5 + 6 (en 4)
Maken werkboek paragraaf 2.7 vraag 6 (en 5)


Slide 25 - Tekstslide